https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vedeli-jste-ze-hrosi-neumi-plavat-co-to-tedy-ve-vode-delaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Věděli jste, že hroši neumí plavat? Co to tedy ve vodě dělají?

19.6.2022 02:25 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hroch je skvěle adaptovaný k životu ve vodním prostředí. Jeho končetiny jsou vybaveny silným svalstvem, které je vynikajícím pohonem pro pohyb ve vodě. Ale ne k plavání.
Hroch je skvěle adaptovaný k životu ve vodním prostředí. Jeho končetiny jsou vybaveny silným svalstvem, které je vynikajícím pohonem pro pohyb ve vodě. Ale ne k plavání.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hroch obojživelný je krásné (a nebezpečné!) zvíře, stravuje se zdravě, rádo se sluní. A jde o třetího nejtěžšího suchozemce na světě. Ale ve vodě je jako doma. Málo se už však ví, že hroch ve vodě vlastně neplave. Jde spíš o jakýsi podvodní cval. Ale zatraceně rychlý.
 

Četná videa, zachycující hrochy pobublávající při břehu, rochnící si ve vodě, případně hrochy útočící na čluny s rybáři nebo neopatrnými turisty, zaznamenávají věrně jejich pohyb (a nebezpečnost), ale nikoliv skutečné plavání.

Hroch je skvěle adaptovaný k životu ve vodním prostředí. Jeho končetiny jsou vybaveny silným svalstvem, které je vynikajícím pohonem pro pohyb ve vodě. Ale ne k plavání. Co to tedy v té vodě u všech všudy dělají, když se viditelně hýbou kupředu i do stran, a přitom neplavou?

Odpověď je pro někoho trochu nečekaná: hroši buď chodí či běhají po dně nebo se od něj odráží. Ve větší hloubce dokonce mohou i „hopkat“ po zadních. Stejně, jako když malé lidské neplavce, vybavené nafukovacími rukávky, pustíte do mělkého bazénku. Pohybují se, to ano a často velmi čile, ale neplavou. Odráží se ode dna. A zrovna tak hroši.

Ti téměř vždy udržují určitý kontakt se dnem, po němž chodí nebo se od něj odpruží. Právě tehdy využijí své svalnaté končetiny jako pohonu. Ano, po krátký moment pak „plynou“ ve vodě bez kontaktu s pevným dnem. Ale opravdové plavání to není, stejně jako skok daleký u klokana ještě není aktivní let.

To, co pomáhá hrochům udržet kontakt se dnem pod vodou, je kombinace jejich hmotnosti, tělesných tvarů a proporcí, včetně nezvykle vysoké hustoty kostí. Vodní prostředí sice zvyšuje odpor při pohybu, ale zároveň zvíře nadnáší. Jako torpédo, které vypadá spíš jako váleček. „Tento zvýšený vztlak účinně působí tak, že se voda stává mikro-gravitačním prostředím,“ píše studie z roku 2009, zaměřená na kinetiku podvodního hrošího pohybu.

Vodní skotačení mají hroši o dost snazší než lidé, protože dokáží zadržet dech. Na jedno nadechnutí vydrží s přehledem 10 minut pod vodou. A když je nablízku nějaký problém nebo jsou zranění, vydrží pod hladinou klidně i 20 minut. Po svých do bezpečí pak dokáží urazit po dně hodný kus cesty. Hloubkám se ale vyhýbají.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (73)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

19.6.2022 07:39
Hroši potřebují dobrou mobilitu na břehu, protože většinu potravy si obstarávají na souši pastvou. V bažinách i ve větší vzdálenosti od břehu na suchších místech. Proto jejich tělo nemůže být lépe přizpůsobeno k plavání. Hroši dali přednost robusnosti a síle, aby byli dobře pohybliví na souši a současně dobře pohybliví v nehlubokých afrických řekách a jezerech.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.6.2022 08:05
Kdyby neuměl plavat, tak se utopí. Ale i z videa je patrné, že k nádechu (mládě) vyplave a opět se ponoří. Že se při pohybu raději odráží ode dna je zřejmě z důvodu, že je to rychlejší přesun, než plavání.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.6.2022 11:17 Reaguje na Karel Zvářal
Dobrá připomínka. Je jasné, že jejich plavecký styl má daleko do motýlka nebo kraula, ale i při těch jejich krátkých nohách nemůžou pod vodou pouze chodit.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.6.2022 11:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tato interpretace ještě ujde, co mě dojalo, tak že žirafy mají dlouhý krk, aby samci mohli zápasit (údery růžků do boku soupeře). Nebýt to "vědecké zjištění", bral bych to jako dobrou hlášku od Cimrmana. To se mají rozběhnout jak berani a srazit si vazy, aby to bylo OK?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.6.2022 14:31 Reaguje na Karel Zvářal
Takže jsem se mýlil, když jsem se domníval, že mají ty dlouhé krky proto, aby mohly ožírat nejvyšší patra větví na akáciích a že tím vlastně rozšiřují možnosti využití zelené hmoty.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.6.2022 14:34 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Krátké tělo, ale čapy a krk... jak žirafa... Takové "vykladače" evoluce miluji, berou granty na objevování nesmrtelnosti chrousta.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.6.2022 14:40 Reaguje na Karel Zvářal
Oni asi budou takoví vědátoři jako ten jeden, co zkoumal sluch blechy.
Utrhl jí nožičku a poručil jí, aby skočila. Blecha skočila.
Urval jí druhou nohu a na povel blecha zase skočila.
Tak to pokračovalo až jí utrhl i tu poslední. Na povel se ale blecha ani nehnula. Závěr studie zněl - pokud bleše utrhneme všechny nohy, ohluchne.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.6.2022 14:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proto také jsem opatrný k výrokům "je vědecky doloženo, že...".
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.6.2022 15:23 Reaguje na Karel Zvářal
Já se ještě vrátím k těm žirafám. Pokud samci mají dlouhý krk, aby mohli spolu zápasit, proč ten dlouhý krk mají i žirafí samice? Že by slepý chodníček evoluce?
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

19.6.2022 12:56 Reaguje na Karel Zvářal
Súhlas, v zoo Lešná som hrocha za sklom v bazéne pozoroval dosť dlho a samozrejme že plávať vie. Druhá vec je že často podvádza, lebo odrazom od dna mu to ide lepšie. Ale vie zabrať aj tými krátkymi nožičkami a na jeden záber či odrazenie sa vezie veľmi dlho, má vo vode len veľmi malý odpor podobne ako tuleň.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.6.2022 13:34 Reaguje na Vladimir Mertan
Hroch je nejnebezpečnější zvíře Afriky, které má na svědomí spoustu lidských životů. Je teritoriální, a frustrovaní samci mimo stádo jsou velmi agresesivní. Pohybuje se tak rychle, že mu na loďce, natož "dobrý plavec" (člověk) nemá šanci uniknout. Ta ukázka s motorovým člunem je snad dostatečná, aby bylo jasné, že jako "neumětel" je sakramensky rychlý.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.6.2022 14:36 Reaguje na Vladimir Mertan
Asi byste ty vědátory měl pozvat k Vám do zoo, aby to "neplavání" viděli na vlastní oči. A co se týče toho "podvádění", tak každé zvíře se snaží šetřit energii, kterou by muselo později doplňovat zvýšeným množstvím potravy. Akorát člověk je někdy takový debil, že se dře bezdůvodně.
Odpovědět
va

vaber

20.6.2022 09:09 Reaguje na Karel Zvářal
sloni plavou ,to je jisté a hroši bych řekl taky ,určitě se dokáží udržet nad vodou a neutopí se ,jen nemají vhodné končetiny na plavání
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 10:15 Reaguje na vaber
Vědecké podání by bylo asi takové: hroši jsou proto tak tlustí s krpatýma nožkama a mají proto tak velkou hubu, aby samci mohli spolu zápasit jako sumisté. Což také dělají, kdyby to někdo chtěl rozporovat...

Prostě je to obrněný válec, na kterého ani smečka lvů (většinou) nestačí, taková "hříčka přírody", jen by mě zajímalo, co na ní říká pan Krásenský. Jako jestli je jedlý, když ho utloukl lopatou:-)
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 10:12
Ach jo - nedají si říct a nedají. Proč se ti různí vědátoři patlají s výzkumy, když se stačí podívat na diskuzi ekolistu, kde se vždy najde nějaký ,,takyodborník,, která jim vysvětlí jak to doopravdy je. :-)

Ale je fakt, že já jsem hrocha plavat viděl - v létě na rybníků na SS Challenger 2.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 10:18 Reaguje na Petr Eliáš
Jasné, je třeba se vždy zeptat u Eliášů, jestli smíme promluvit:-DDD
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 10:21 Reaguje na Karel Zvářal
Klidně promluv. Je sranda, když ze sebe dělá někdo dobrovolně vola. :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 10:22 Reaguje na Petr Eliáš
Poslyš, frajírku, nechtěl by ses uklidnit?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 10:25 Reaguje na Karel Zvářal
Já jsem zcela klidný. Jestli ty máš zvýšený tep, zkus třeba jógu. ;)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 10:27 Reaguje na Petr Eliáš
Jj, klasické debilní trolení. Na víc nemáš.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 10:29 Reaguje na Karel Zvářal
Stačí, že mám na takyodborníka, který ví vše nejlépe. :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 10:25 Reaguje na Petr Eliáš
Vola ze sebe leda děláš sám, protože hroši plavat umí, konzumente fejků.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 10:28 Reaguje na Karel Zvářal
Tak když to tvrdíš, a jsi teda ten takyodborník, tak ti budu věřit no. :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 10:30 Reaguje na Petr Eliáš
Pokračuj, celkem ti to jde:-(
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 10:49 Reaguje na Karel Zvářal
Jo budu, jen se neboj. Dávám raději přednost fejkům, třeba od fejkaře který se jmenuje David Attenborough, než blbostem od tebe. :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 12:10 Reaguje na Petr Eliáš
Dobrá tedy. Napiš váženému sirovi, přidej odkaz článku a zeptej, co dělá to mládě. Jestli plave, nebo se topí.

Tři čtenáři s mým názorem souhlasí, a že jeden známý provokatér si neodpustí trolení, z toho mě nikdy hlava nebolela.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 13:22 Reaguje na Karel Zvářal
Jistě mu napíšu a jistě sir přehodnotí své celoživotní zkušenosti, vrátí všechna vyznamenání a dá za pravdu skupince diskuzních takyodborníků. :D

Ale je krásné, jak se z krátkého videa, ve kterém se mládě odrazí ode dna a pak od matky a po nádechu jde zase ke dnu, dá bez sebemenších pochybností určit, že umí plavat. :D

Zkuste společně něco publikovat, jistě to bude zábavné, držím palce ... :D
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 14:35 Reaguje na Petr Eliáš
Tak ono je dostatečně známo, kdo se tu prezentuje články z praxe, a kdo neustálými trolími útoky.

A jinak doporučuji k četbě: Hanzák, Veselovský (1965): Světem zvířat I. díl, Savci (str. 431).
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 17:51 Reaguje na Karel Zvářal
Nějaká starší...třeba před 1900 by se tam nenašla? :D
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 18:33 Reaguje na Petr Eliáš
Jo jo, kdo umí jen gůglit a nemá vlastní knihovnu, tak je nahranej...
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 19:07 Reaguje na Karel Zvářal
Ono by to chtělo tu knihovnu trochu aktualizovat. Znalosti jen do roku 65 jsou už docela málo ... v dnešní době. ;)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.6.2022 14:09
Ono je nakonec jedno, zda je to plaváni a nebo odrážení a splývání ve vodě.
Hrochům jsou názory vědců na jejich styl lautr putna, protože se tak ve
vodě pohybují tisíce let a přesto se neutopí. Asi bude důležitá hloubka
a vzdálenost ke břehu, aby mohli tuto techniku pohybu ve vodě použít, ale
podobné to je i u jiných zvířat. Jde hlavně o výdrž se tak pohybovat co
nejdéle a někteří dobří plavci se utopí po pár minutách, pokud se unaví
a nemohou vylézt z vody. Mi je to lautr putna, zda je hroší styl pohybu
ve vodě plaváním a nebo odrážením ode dna, ale co do výdrže bych s nimi soutěžit nechtěl.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.6.2022 15:30 Reaguje na Břetislav Machaček
1+.
Ale k jednomu trolímu příspěvku zde: Já četla ve snáři: Hrocha ve snu na SS Challenger 2 na rybníku plavati viděti – ruku z nočníku vyndati a před obří zdánlivě nemotornou zemí na druhý konec Zeměkoule utíkati.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.6.2022 17:23 Reaguje na Jarka O.
Jó snář! To bylo oblíbené čtení naši sousedky před 50. léty.
Otravovala okolí vyptáváním na sny a my si je tehdy s oblibou vymýšleli. Ona to brala vážně, jako ten troll tu svojí víru v názory "vědců". Takže nejenom ruka v nočníku, ale hlavně mu schází zkušenost s mnohokrát opravovanými
"vědeckými" názory. Za svůj život jsem už zažil opakovaně
dokázané, vyvrácené a opět potvrzené "vědecké" názory.
Mnohdy se nestačily opravit ani učebnice a už zase platily původní téze. Co není podstatné, tak se nestojí za to pohádat, ale co taky dělat, když nějaký troll nemá nic lepšího na práci a pouze z nudy provokuje. Když už nemá argumenty jak oponovat, tak do toho jako správný politruk
zaplete prezidenta na člunu a myslí si, jak je duchaplný.
Bohužel to ale není duchaplnost, ale pouhá omezenost jak
odpoutat pozornost od své vlastní neschopnosti odborně
oponovat. Všimněte si, že ještě nikdy nenapsal nic, co
by někde neopsal mimo urážek a politruckých žvástů z
vlastní hlavy.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 17:42 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak nějak mě baví vyvracet ty nesmysly vás moulísků na této diskuzi. :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 18:49 Reaguje na Petr Eliáš
... baví se vyzvracet... chtěl jsi napsat, že? Nevyvrátils vůbec nic, dolož statistiku utopených hrochů. Ano, běhají po dně, bo je to rychleší, než kopat nožkama vodu. A mládě po narození ve vodě instiktivně vyplave nahoru se nadechnout.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 19:03 Reaguje na Karel Zvářal
Statistika utopených hrochů. Ty jsi opravdu šašek. :D

Jediné co ti můžu doložit jsou záběry pohybujících se hrochů. Ale to je zbytečné, protože už jsi na to přišel sám. ... Běhají ...

Hlavně si nesedni na zadek z toho, jak matky pomáhají novorozencům:
,,If the baby is born underwater, the mother needs to push it to the surface to breathe. Newborn hippos are only able to hold their breath for about 40 seconds at a time.,,

https://animals.sandiegozoo.org/animals/hippo#:~:text=If%20the%20baby%20is%20born,40%20seconds%20at%20a%20time.

A třeba video:
https://www.dailymail.co.uk/news/article-4310568/Underwater-footage-captures-female-hippo-pushing-calf.html

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 19:23 Reaguje na Petr Eliáš
Nějak se mi tam nedaří najít něco o tom, že neumějí plavat. A ano, matka pro jistotu mláděti pomáhá.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 20:03 Reaguje na Karel Zvářal
Zkusil bych habitat and diet. 😉
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 20:12 Reaguje na Petr Eliáš
Rád bys to uhrál na plichtu, viď?-) Špatný plavec je pořád plavec. Nebo tam máš něco jiného?

...an adult hippo is not a particularly good swimmer, nor can it float...

Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.6.2022 05:34 Reaguje na Karel Zvářal
Hele já opravdu nemusím nic uhravat. Nejsem ten kdo tvrdí něco jiného než lidé, kteří se hrochy zabývají celý život.😅
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.6.2022 19:00 Reaguje na Petr Eliáš
Vy jste ještě nikdy nic nevyvrátil něčím ze své
hlavy, mimo těch urážek, které vám smažou a nebo
politruckých blábolů. Inteligence není o opisování
cizích mouder a o napadání oponentů. Inteligenci
nezískáte ve škole, ale s tou se narodíte a komu
není shůry dáno, tomu to do hlavy nenaleje ani
sebelepší učitel. Nechci nikomu radit, ale než se stále zesměšňovat, být kritizován a mazán, tak je
lépe se nezapojovat do diskusí, ke kterým nemám
co odborného ze své hlavy říci. Schází mi tu mimo
vás a pana Hanzla ještě pan Kašpárek, ale ten už
to možná pochopil. Jinak pokud vás mažou, tak to
není na mé upozornění, protože mne může urazit
pouze inteligent a je mi to lautr putna.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 19:06 Reaguje na Břetislav Machaček
A že to píše člověk, který kopíruje blbosti z dezinfo webů o tom, jak válku na Ukrajině vyprovokoval Západ aby se dostal k ruským surovinám. Nebo další hromady ničím nepodložených stupidit. :D

Tak se do diskuzí nezapojujte, ať nejste za hlupáka... :D
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.6.2022 19:58 Reaguje na Petr Eliáš
Kdyby jste četl názory na tu válku
z CELÉHO světa, tak by jste asi taky mluvil jinak, ale když si vystačíte s prozápadními informacemi a samostatně nepřemýšlíte, tak se vám ani nedivím.
Němci věřili ve vítězství, když už
v Berlíně duněla ruská děla a Hitler
spáchal sebevraždu. O to víc bolelo to
procitnutí, které mnozí neunesli a sami
si vzali život. Čtěte, myslete a nežijte
v klamu a snech, ať unesete procitnutí!
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 20:39 Reaguje na Břetislav Machaček
Další stupidní komentář...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.6.2022 08:36 Reaguje na Petr Eliáš
Další nicneříkající štěk někoho,
který pouze věří a nemyslí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.6.2022 09:35 Reaguje na Petr Eliáš
Od Macháčka se velmi vzácně objeví něco jiného.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 17:40 Reaguje na Jarka O.
Ano, někteří lidé by měli u snáře nejen začít, ale i zůstat. :-)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.6.2022 19:18 Reaguje na Petr Eliáš
Přesně jste se definoval- snílek, omezený hlupák, věřící Novinkám a podobným výživnostem- ale nějak se vám to na Ukrajině hroutí, co, Eliáši?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.6.2022 19:56 Reaguje na pavel peregrin
Píše starý omezený komous šířící dezinformace z Kremlu. Hele soudruhu, jak dopadla ta třídenní operace fašistického russka? A už máte alespoň splachovaci záchody, nebo chodíš pořád za stodolu?
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.6.2022 20:09 Reaguje na Petr Eliáš
Ale ve vše jiným plavete, třeba ve způsobech
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.6.2022 20:08 Reaguje na Petr Eliáš
Vzácná to sebekritika.
A proč by hroch neměl umět plavat? Jestli jste si všim, tak nadpis zní, jestli hroch umí plavat, a o tom si pánové vykládali. Že dává přednost vodnímu cvalu, je jiná věc, ale plavat umí. Tak že jste to nepochopil, je mi líto. V hluboké vodě toho prý trošku uplave s nosem nad hladinou, ale nemá to rád. Taky se v jiných jazycích jmenuje říční kůň. Vy taky ve vodě jen neplavete, ne, tož jste na tom jak ten hroch.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 20:33 Reaguje na Jarka O.
Paní Jarko, děkuji za komentář. Sebekriticky přiznavám, že tak velké ego, jako má Eliáš, nemám. Jakési sebevědomí mi nechybí, a vždycky vím, do čeho lezu. Desítky dokumentů NGW mě snad opravňují vzít hrochy na milost.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.6.2022 20:46 Reaguje na Karel Zvářal
Je to legrace... Já bych za hrochem do vody nelezla.... radši jsem koukla na 3 wikipedie a na každé psali trošku něco jiného, ještě tak vědět, co o hrochovi říká Atenborough. 😀
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 20:52 Reaguje na Jarka O.
Toho pána mám v nesmírné úctě. Je to nejlepší popularizátor přírody. Už jsem viděl několik mladistvých, jak se snažili jeho projev s londýnským ("plivavým") přízvukem napodobit, ale působili komicky. Mistr je jen jeden, a myslím, že kdybychom se potkali, dlouho bychom společnou řeč nehledali.

No a ta zmíněná souvislost mezi sirem a hrochy nebyla nijak ozřejmena, takže klasická trolova masáž, že on ví víc, než my všichni dohromady.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.6.2022 21:07 Reaguje na Karel Zvářal
A to se plete. My víme dohromady víc než von. Atenborough šel mimo mě, mně se líbili J. Custeau (moře), Kontiki, a podobní fantastové.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.6.2022 21:15 Reaguje na Jarka O.
Všichni to jsou borci, každý posunul poznání jiným směrem. Můj živel voda není, ale jeho (JYC) podání bylo fantastické. Prostě naše planeta je jeden velký organismus, a ač suchozemec, záběrům z Nautilu jsem se nebránil. Dnes bádá v moři jeho vnučka. Je to sice o něco slabší, ale dá se na to koukat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.6.2022 03:47 Reaguje na Jarka O.
Kalypsó, Kalypsó - tak se hlásili své lodi, v noci mi to naskočilo. To byl v sedmdesátkách snad vůbec první seriál dokumentů o podvodním mořském světě.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.6.2022 06:00 Reaguje na Jarka O.
No tak samozřejmě že víte. Jen aby to nedopadlo jako to zatvrzele blaboleni o astronomii. 😅
Odpovědět
Sl

Slovan

21.6.2022 17:30 Reaguje na Jarka O.
Když je řeč o Attenboroughovi. Kniha Výpravy do divočiny právě od Attenborougha je popravdě to nejlepší, co jsem zatím přečetl. Takže i přesto, že šel tento skutečný mistr mimo Vás, tak tu knihu doporučuji nejenom Vám, ale všem kdo ji ještě nečetli.
Fakt sem si připadal chvílemi, že jsem na té cestě s ním. Navíc to u mě způsobilo to, že si již nestěžuji na naše vedra (viz. jeho cesta na Komodo, kdy zůstali několik dní s plachetnicí stát na jednom místě několik dní), nestěžuji si že mám hlad, protože při těch cestách chvílema skoro nejedli a když bych si náhodou chtěl stěžovat na náš otravný hmyz, vzpomenu si na vyprávění z Paraguaye, kde je to otravovalo od rána do večera a navíc si jeden druh našel cestu i přes moskytiéru :)

Víc prozrazovat nebudu... ale je to dobrodružství jako kráva! :)
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.6.2022 18:23 Reaguje na Slovan
Děkuji, zkusím knížku najít v knihovně. Co píšete, zní právě trochu jako vyprávění od Heyerdahla.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.6.2022 05:43 Reaguje na Karel Zvářal
Máš nastudovany desítky dokumentů, ale dokument o hrosich moderovany sirem jsi neviděl? No jo, to bude tím, že nevznikl před rokem 65.... 🤭
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.6.2022 05:56 Reaguje na Jarka O.
No samozřejmě že umí. Když to tvrdí místní s životními zkušenostmi v oboru, tak to bude pravda. Oni všichni ti vedatori hrochy studují jen kvůli grantum, jinak o nich ví prd. Skutečná pravda se ale nachází u odborníků z ekolistu. Škoda jen, že nepublikujete v odborných časopisech. 😅 Nadpis je ,,Věděli jste, že hroši neumí plavat?,, , asi by to chtělo lépe číst nadpisy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.6.2022 21:36 Reaguje na Petr Eliáš
Takových "vědátorů" do rána kýbl...
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

22.6.2022 08:34 Reaguje na Karel Zvářal
No jak říkám. Kam se ti vědátoři hrabou na odborníky z ekolistu. :D
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.6.2022 21:10
Věděli jste, že potápěči neumějí plavat?

https://www.youtube.com/watch?v=4Dj7aHx0ToQ

https://zoom.iprima.cz/priroda/hrosice-fiona-plave
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

22.6.2022 08:33 Reaguje na Karel Zvářal
Nejhezčí na tom je to, že když se člověk podívá na Cincinnati Zoo (odkud to video pochází), tak se tam dočte to že hroši neplavou. :-)

,,...Although hippos spend much of their day in the water, they actually can’t swim at all. They float or walk along the bottom of their pool.,,

https://cincinnatizoo.org/news-releases/cincinnati-zoo-just-gained-8000-pounds/
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.6.2022 08:36 Reaguje na Petr Eliáš
Když se válím na kavalci, tak také neplavu. Šetří W, milý Watsone.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

21.6.2022 21:25
Našiel som taký vtipný úryvok v knižke "Morský vlk" od Jacka Londona. Podobnosť je čiste náhodná :-)
"Ale zas naopak jsem téhož člověka vídal mnohokrát a často vzplanout nejkrutější vášnivostí pro nepatrnou maličkost.
Tak to bylo právě teď; vykřikoval, hulákal, mával rukama a nadával jak všichni čerti, a to všechno jen proto, že se rozcházel s druhým lovcem v otázce, zda umí tulení štěně už pudově plavat. Tvrdil, že umí, že dokáže plavat hned v okamžiku narození. Ten druhý lovec, Latimer, hubený chlapík yankeeského typu, s chytrýma očima úzkýma jak štěrbiny, tvrdil opak, horlil, že tulení štěně se rodí na zemi právě proto, že plavat neumí, že ho matka musí teprve plavání učit právě tak, jako ptáci učí svá holátka létat.
Ostatní lovci po větší díl té hádky zůstávali opřeni o stůl nebo se povalovali na kavalcích a spor ponechávali oběma protivníkům. Avšak svrchovaně je to zajímalo, neboť se co chvíli přidávali horkokrevně k tomu nebo onomu stanovisku, někdy mluvili všichni najednou, až se jejich hlasy převalovaly sem a tam v ryčných vlnách, podobných v té uzavřené malé místnosti úderům hromu. Sám předmět sporu byl dětinský a nevýznamný, ale způsob jejich přesvědčování byl ještě dětinštější a ještě nevýznamnější. Ve skutečnosti v tom bylo velmi málo přesvědčování, skoro vůbec žádné. Jejich metodou bylo prostě tvrzení, souhlas s domněnkou a odmítnutí druhé domněnky. Že tulení štěně umí nebo neumí hned po narození plavat, dokazovali tak, že neobyčejně bojovně stanovili své mínění a potom už jen napadali protivníkův úsudek, zdravý rozum, jeho národnost, jeho minulost. Odpověď vypadala přesně stejně."
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.6.2022 21:45 Reaguje na Vladimir Mertan
:-)))))))pane Mertan, mě bolí břicho od smíchu, bezvadný, děkuji.
A umí teda ty zvířata plavat nebo ne?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.6.2022 07:33 Reaguje na Jarka O.
Jak jistě víte, tuleni rodí na ledu (často pod sněhem-ledem), kde bývá i - 40°C, zatímco voda má 0°... To je příležitost pro lední medvědy, kteří mají největší zásluhu na mortalitě tuleních "štěňat". A ano, do vody se dlouho osmělují, někdy ve stáří 10-15 dnů. Zatímco hroši rodí ve vodě a plavou od prvních minut.
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.6.2022 15:48 Reaguje na Karel Zvářal
P. Zvářale, děkuji za vysvětlení. Je to tak, nic si z trola nedělejte. Výrok „statistika utopených hrochů“ zařadím k oblíbeným. Vítězí nad „skleníkový efekt na Venuši“.
PS: Tam, kde jsem hrochy viděla, neměli na plavání ani prostor, jak byli nahloučení, ani hloubku a ani chut, tlouštíci. Mějte se pěkně. :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.6.2022 16:56 Reaguje na Jarka O.
A proč by měli ve dne plavat, když mají noc? V noci se pasou, a přemístit své tunové schránky mnoho km... no neměnil bych s nimi. Voda je chrání před sluncem, hmyzem, hyenami, lvy. Tlustá kůže před krokodýly, a když je moc štvou, tak ta jejich obří tlama s dláty na relikty minulosti platí. A plavou tak rychle, jak dokážou... Dovi!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist