https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/verejnost-pomohla-vedcum-odhalit-nerovnovahu-mezi-dvema-typy-kvetu-petrklicu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Veřejnost pomohla vědcům odhalit nerovnováhu mezi dvěma typy květů petrklíčů

7.4.2023 06:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
V průběhu dvou let prozkoumali dobrovolníci v rámci projektu Honba za petrklíči více než 900 tisíc květů prvosenek jarních a vyšších po celé Evropě. Výsledky pozorování poukázaly na nerovnováhu mezi dvěma typy květů, která může vést k jejich ohrožení v přírodě. Kampaň, kterou v ČR koordinuje Botanický ústav AV ČR a Český svaz ochránců přírody, bude proto pokračovat i v tomto roce. Botanici navíc výzkum rozšířili o studium opylovačů, kteří jsou pro rozmnožování rostlin klíčoví, a o studium dalších lučních druhů.
 

Dosavadní výsledky pozorování

V České republice bylo od začátku kampaně provedeno pozorování na 331 lokalitách a zhodnoceno více než 33 tisíc květů. Výsledky výzkumu dvou typů květů prvosenky jarní (Primula veris) vědce překvapily. „Zatímco v roce 2021 převládaly obdobně jako u ostatních zapojených států u prvosenky jarní květy s viditelnou bliznou (dlouhočnělečné), v roce 2022 dominovaly květy s viditelnými tyčinkami (krátkočnělečné)," říká Hana Pánková, koordinátorka kampaně z Botanického ústavu AV ČR.

"U prvosenky vyšší tomu bylo přesně naopak. To naznačuje, že procentuální zastoupení obou květních typů může být ovlivněno jak lokalitou, tak i rokem pozorování. Proto je pro nás důležité v projektu nadále pokračovat a sbírat údaje opakovaně ze stejných lokalit,“ říká Hana Pánková.

Na řadě jsou také opylovači

Navazující výzkum, který bude probíhat v Estonsku, České republice, Švédsku, Německu a Belgii, se zaměří na otázku, jak místní krajina podporuje opylovače – životně důležité partnery lučních druhů rostlin. Projekt bude probíhat ve spolupráci s vlastníky a hospodáři pozemků, kteří hrají významnou roli v budoucnosti krajiny. Cílem projektu je identifikovat prostorovou škálu důležitou pro přežívání rostlin a jejich opylovačů. Díky tomu bude možné navrhnout konkrétní opatření v krajině, umožňující propojit dnes izolované lokality a zvýšit tak šanci na udržení diversity těchto stanovišť.

„Máme velké štěstí, že spolu s našimi evropskými kolegy nyní můžeme pokračovat ve výzkumu tohoto fascinujícího tématu. Petrklíče s jejich dvěma typy květů jsou vhodným modelovým druhem pro hodnocení stanovištních podmínek i pro ostatní druhy rostoucí na trávnících,“ vysvětluje Zuzana Münzbergová z Oddělení populační ekologie Botanického ústavu AV ČR.

Honba za petrklíči 2023

V letošním roce je možné zapojit se do mapování petrklíčů stejně jako v předchozích dvou letech. Dobrovolníci při jarních procházkách přírodou mohou zaznamenávat vzhled květů a výsledek pozorování společně s několika fotkami zasílat vědcům prostřednictvím webové stránky honbazapetrklici.cz. Pro výzkum a vyhodnocení je důležité zaznamenat typ květu jednotlivých rostlin - typ S (short – krátkou čnělkou) nebo L (long – dlouhou čnělkou). Tyto dvě formy květů slouží k tomu, aby prvosenka zabránila opylení sebe sama. K úspěšnému rozmnožování prvosenky je tedy nutné přenést pylová zrna z jedné formy květu na druhou. Podrobný návod, jak postupovat je zveřejněn v ilustračním videu.

Nápad na celoevropské zkoumání petrklíčů vychází z popularizační iniciativy skupiny evropských vědců, která byla zahájena v Estonsku roku 2019. Výsledky kampaně Honba za petrklíči i nově realizovaný projekt tak ukazují, jak zapojení široké veřejnosti do vědeckého výzkumu může poskytnout nové a nenahraditelné poznatky o přírodě, rozvinout nové vědecké iniciativy a poskytnout vědecké komunitě cenné informace, motivaci a inspiraci.


reklama

 
Další informace |
Projekt „Zlepšení funkční konektivity sítě trávníků pro interakce mezi rostlinami a opylovači“ je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR z programu Partnerství pro biodiverzitu Call 2021 v rámci výzvy Evropského partnerství Biodiversa+.
Botanický ústav AV ČR

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

7.4.2023 10:49
A jsou si vědci jistí, že se nepřehazuje typ z roku na rok?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

8.4.2023 09:40
2 krat 2 = 4. Mame tedy 4 polozky xy (provosenka x s typem kvetu y) a zkoumame jak se s casem meni statistika jejich vyskytu v prvosenkove globalni populaci. OK - tohle muze byt i vedecky cenne zjisteni a zvlast pokud to delaji neplaceni dobrovolnici bez potreby rozsahlych grantu a dotaci, nelze nic namitat a tuto cinnost nutno pochvalit.
Prijde mi ale, ze milion pozorovani je az zbytecne velke cislo - uzitecne udaje o pripadne periodicite, nebo chaotickem chovani atd. tohoto aspektu xy v prvosenkove populaci by byl prece mozno ziskat i s mensim poctem mereni. Kdyz treba zkoumate podporu ruznych politickych stran ve verejnosti mate typicky nekolik set pripadne tisic respondentu - zkoumat vetsi vzorky by uz bylo neekonomicke, neprinaselo by to dostatecnou pridanou hodnotu :)

V průběhu dvou let prozkoumali dobrovolníci v rámci projektu Honba za petrklíči více než 900 tisíc květů prvosenek jarních a vyšších po celé Evropě
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist