Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.

 Vlny veder přicházejí do Česka stále častěji a s větší intenzitou. Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokými teplotami, podobné upozornění vydává i online nástroj Czech Globe, který sleduje tzv. teplotní index – ukazatel kombinující teplotu a vlhkost. Vedro však není jen nepříjemné. U některých skupin obyvatel může způsobit vážné zdravotní komplikace. Tropické dny (nad 30 °C) a noci (nad 20 °C) ztěžují regeneraci organismu.

 Tropické počasí působí nejen na lidi, ale také na živočichy, upozorňuje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. I zvířata především ve městech trpí přehřátím a nedostatkem vody. Ochránci přírody proto apelují na všechny příznivce, aby mysleli na své zvířecí spoluobyvatele - ježky, zajíce, ptáky, čmeláky, včely a další - a umožnili jim přístup k vodě.

 Český svaz ochránců přírody (ČSOP) připravil veřejnosti výzvu na prázdniny. Spojte svoje toulky krajinou, táboření, rybaření… prostě pobyt v přírodě s aktivitami, které jí pomohou. Pozorujte s námi vážky, objevujte mokřady. Uklízejte s námi svět. Pro letní tábory máme speciální výzvu #mameuklizeno. A, kdo se nebojí potu a mozolů, může si s námi máknout na spoustě pracovních akcí v přírodě nazvaných Víkendy pro přírodu.

 Významné množství ptáků, ale i dalších živočichů, každoročně zahyne v pastech, které jim lidé ve svém okolí nevědomky připravují. Nejčastěji se jedná o skleněné plochy, nádrže s vodou, nezabezpečené roury nebo různé sítě. V poslední době se záchranné stanice také čím dál častěji setkávají s ptáky uvíznutými v lepových pastech. Česká společnost ornitologická (ČSO) apeluje na veřejnost, aby si více všímala potenciálních pastí ve svém okolí a snažila se je odstranit nebo vhodně zabezpečit.

 Pro začátek je nutné napsat, že je jen jediná možnost, jak zcela vyloučit možnost, že se vyspíte v hotelu se štěnicemi. Bystrý čtenář asi tuší: nespat nikdy v hotelu.

 Když jsem se poprvé rozhodl vsadit na přírodní čističe v kuchyni, netušil jsem, že se z toho stane zábava a radost. Do té doby jsem používal standardní chemické prostředky z drogerie a vlastně mi to ani nepřipadalo divné. Jejich odér sice nebyl nic extra a taky jsem se občas bál, že zapomenu něco otřít a pak to sníme, ale měl jsem pocit, že je to zkrátka nutné zlo.

 Ve čtvrtek 12. června začíná v pražském Domě ochránců přírody (Michelská 48/5) první letošní výstava plodů starých odrůd – nejranějších třešní. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. 
 Záchranné stanice přijaly v květnu více než 1000 ptačích mláďat. A v posledních dnech přijímají okolo stovky ptáčat denně. Mnohdy jde o mláďata, která lidé seberou rodičům přímo před zobákem. Jenom proto, že netuší, jak se v případě nalezeného ptáčete správně zachovat.

|
|