Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší vzrůstající počet stížností na energošmejdy. Jedná se zejména o „terénní prodejce“, kteří klepou na dveře domácností, ale i obcí a dalších právnických osob. Typické pro tyto nepoctivé zprostředkovatele je, že jejich ústní sliby se výrazně liší od toho, co zákazníkům dávají podepsat. V některých případech pak klienti platí zbytečné poplatky jim či sankce obchodníkům. 
 Každý den produkujeme digitální odpad - staré e-maily, nepotřebné soubory, zapomenuté aplikace a zbytečné duplikáty fotografií a videí. Možná si to neuvědomujeme, ale i tento digitální nepořádek spotřebovává energii a přispívá k emisím CO2. Internet a jeho podpůrné systémy vyprodukují ročně až 900 milionů tun CO2, což odpovídá produkci velké průmyslové země.

 18. února je Mezinárodní den baterií. Tento den byl vybrán v návaznosti na narození Alessandra Volty (18. února 1745), průkopníka v oblasti elektrochemie, který také stál u zrodu moderní baterie. Baterie je dnes každodenní součástí našich životů a vyskytuje se v desítkách přístrojů, které běžně využíváme. Dnes se prosazují především lithiové baterie kvůli své delší životnosti.

 Zpomalení klimatických změn je obrovský úkol, ke snížení emisí ale mohou přispět i malé individuální kroky, píše server BBC a nabízí sedm kroků, jak toho docílit. Od konzumace rostlinných potravin přes snížení počtu letů až po nákupy oblečení z druhé ruky. 
 Biomasa, geotermální vrt, tepelné čerpadlo….To je jen pár možností, jak získávat ekologické teplo pro vaši domácnost. Kterou možnost ale zvolit? To je složitá otázka, kterou budete muset probrat s expertem, protože potřeby každé rodiny i stavby jsou jiné. Abyste ale měli alespoň základní přehled o tom, jaké zařízení zvolit, vytvořili jsme pro vás stručného průvodce ekologickým vytápěním. 
 Na mnohých spotřebičích dnes můžeme najít energetický štítek. Ne každý ale ví, co vše je možné z takového štítku vyčíst, přitom může být velmi užitečným nástrojem při výběru nového spotřebiče. Co takový energetický štítek znamená a co vše se z něj tedy můžeme dozvědět?

 Letošní novela energetického zákona (Lex OZE II) má dopad nejen na nově vznikající projekty, ale i na obyvatele bytových domů, kteří už elektřinu sdíleli. Energetický regulační úřad (ERÚ) připomíná, že do konce roku 2024 se musí nově registrovat u datového centra. Zároveň upozorňuje, na co si musí dát pozor bytové domy, jež se na sdílení teprve připravují.

 Kulturní program, bohoslužba, ale i opékání buřtů přímo v centru Prahy. Včera začal sedmý ročník festivalu ekologického obratu Take Care. Festival propojující ekologii, spiritualitu a umění nabídne do 4. 10. více než čtyřicet rozmanitých akcí v Praze a okolí.

 Tu video, tu reels, tu fotografie nebo soubory. Dennodenně sdílíme všechno možné a část našich životů se přesunula do virtuálního provozu. Jenže i tento neuchopitelný prostor má někde zázemí, kde spotřebovává zdroje. A to v mnohém neobnovitelné.

 Od letošního 1. září začne platit zákaz využívání některých kotlů. Ideální čas na jejich výměnu je do konce srpna, jinak se domácnosti připraví o zajímavou podporu od státu. Těm, kteří kotel nevymění, naopak hrozí pokuta.

|
|