Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Vlny veder přicházejí do Česka stále častěji a s větší intenzitou. Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokými teplotami, podobné upozornění vydává i online nástroj Czech Globe, který sleduje tzv. teplotní index – ukazatel kombinující teplotu a vlhkost. Vedro však není jen nepříjemné. U některých skupin obyvatel může způsobit vážné zdravotní komplikace. Tropické dny (nad 30 °C) a noci (nad 20 °C) ztěžují regeneraci organismu.

 Významné množství ptáků, ale i dalších živočichů, každoročně zahyne v pastech, které jim lidé ve svém okolí nevědomky připravují. Nejčastěji se jedná o skleněné plochy, nádrže s vodou, nezabezpečené roury nebo různé sítě. V poslední době se záchranné stanice také čím dál častěji setkávají s ptáky uvíznutými v lepových pastech. Česká společnost ornitologická (ČSO) apeluje na veřejnost, aby si více všímala potenciálních pastí ve svém okolí a snažila se je odstranit nebo vhodně zabezpečit.

 Pro začátek je nutné napsat, že je jen jediná možnost, jak zcela vyloučit možnost, že se vyspíte v hotelu se štěnicemi. Bystrý čtenář asi tuší: nespat nikdy v hotelu.

 Když jsem se poprvé rozhodl vsadit na přírodní čističe v kuchyni, netušil jsem, že se z toho stane zábava a radost. Do té doby jsem používal standardní chemické prostředky z drogerie a vlastně mi to ani nepřipadalo divné. Jejich odér sice nebyl nic extra a taky jsem se občas bál, že zapomenu něco otřít a pak to sníme, ale měl jsem pocit, že je to zkrátka nutné zlo.

 Klíšťata se v souvislosti s klimatickou změnou vyskytují i ve vyšších nadmořských výškách než dříve, zvyšuje se i jejich početnost. Na představení nové verze aplikace Klíšťapka to řekl Zdeněk Vacek z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Klíšťapka je mobilní aplikace, která lidem přináší detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat v Česku. Nově se k ní připojil projekt Klíště ve městě, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat. 
 Od března 2025 už nelze na zahradě pálit listí, trávu ani větve. Nový zákon zakazuje likvidaci bioodpadu ohněm plošně – bez ohledu na to, co dříve povolovala vaše obec. 
 Zpomalení klimatických změn je obrovský úkol, ke snížení emisí ale mohou přispět i malé individuální kroky, píše server BBC a nabízí sedm kroků, jak toho docílit. Od konzumace rostlinných potravin přes snížení počtu letů až po nákupy oblečení z druhé ruky. 
 Silvestr a přelom roku je kvůli hluku z odpalování zábavní pyrotechniky pro zvířata i mnoho lidí nejhorším dnem v roce. Společnost pro zvířata proto přinesla tipy, jak zvířata nejen na Silvestra před všudypřítomným hlukem ochránit. Důležité je být v hodinách, "kdy to bouchá" zvířatům na blízku, komunikovat s nimi a uklidňovat je.

 Zábavní pyrotechnika, kterou lidé v období Vánoc a Nového roku používají, je nebezpečná pro domácí i divoká zvířata. Praha proto spustila kampaň, která upozorňuje právě na nebezpečí ohňostrojů či petard pro zvířata. Součástí kampaně jsou také rady pro majitele psů ke zvládnutí novoročních oslav. Magistrát chce také připomenout již existující vyhlášku, která zakazuje používání zábavní pyrotechniky na vybraných místech, mimo jiné v centru metropole. 
|
|