https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/diderotuv-efekt-jak-se-vymanit-ze-spiraly-konzumu-a-nakupovani-dalsich-novych-veci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Diderotův efekt: Jak se vymanit ze spirály konzumu a nakupování dalších věcí?

19.6.2020 02:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Praktická podstata Diderotova efektu tkví v tom, že pořízení jednoho nového kousku oblečení či vybavení vyvolává nespokojenost se stávajícím majetkem anebo prostředím. A zhusta to vede ke spirále dalších nákupů.
Praktická podstata Diderotova efektu tkví v tom, že pořízení jednoho nového kousku oblečení či vybavení vyvolává nespokojenost se stávajícím majetkem anebo prostředím. A zhusta to vede ke spirále dalších nákupů.
Foto | 🇸🇮 Janko Ferlič / unsplash.com
Trocha historie nemůže škodit, zvlášť když jde o osvícenského filosofa z Francie Denise Diderota. Antropologické, psychologické a environmentální vědy jsou díky němu bohatší o pojem tzv. Diderotova efektu, který souvisí se spotřebním chováním a konzumní mentalitou. O co v praxi jde a jak se mu vyvarovat?
 

Jak už to tak s velkými učenci bývá, Diderot nepatřil k nejmovitějším. Špatně se ale neměl, a jeho finanční situace se rapidně zlepšila poté (údajně), když od něj ruská carevna Kateřina Veliká skoupila celou jeho literární sbírku. S volným místem po knihovně a slušným balíkem peněz se pak jal nakupovat.

Jako první si pořídil slušivý nový talár v šarlatové barvě. Záhy ale zjistil, že jeho šatník k novému luxusnímu oděvu moc neladí. Chtělo to nové střevíce, vestu, košile, krajky. A také nový šatník, do kterého by se to všechno vešlo. A vlastně, i nové křeslo, potažené marockou kůží, nový psací stůl, bohatě vykládaný a zdobený, nové obrazy a tisky na stěnách. Protože slušivý talár působil mezi omšelou starobou nepatřičně. Obklopil se sice přepychem, ale zadlužil se až na půdu.

Nakonec prohlásil: „Byl jsem absolutním pánem nad svým starým talárem, ale stal jsem se otrokem toho nového.“ Na 18. století dost názorné, nemyslíte?

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

Praktická podstata Diderotova efektu tkví v tom, že pořízení jednoho nového kousku oblečení či vybavení vyvolává nespokojenost se stávajícím majetkem anebo prostředím. A zhusta to vede ke spirále dalších nákupů. Pochopitelně, s negativním dopadem na životní prostředí. Protože třeba pořízení nové televize často vyústí v přestavbu celého obývacího pokoje, včetně nákupu nového gauče. Nová televize si to přeci zaslouží, ne?

Podobně pak ušlechtilé novoroční předsevzetí, že letos uděláte něco pro své zdraví, často vyústí v pořízení permanentky do fitka, zajištění individuálního cvičebního plánu, nakoupení sportovního oblečení a obuvi, potítek, ručníků, tašky, nápojové lahve, pěnové podložky a provede revoluci v obsahu vaší ledničky. V určitém ohledu vás již utracené peníze a pořízené vybavení motivují k tomu, abyste v utrácení setrvali. A s tím se rázem objeví spousta zbytečných krámů, které není kam dát.

Nepodléhejte tlaku, když nechcete

Dá se s tím něco dělat? Inu, dá, ale snadné to zrovna není. Protože prvním krokem je nepodléhat reklamě a marketingu, což se lépe řekne, než udělá. K nákupům a utrácení nás rafinovaně podbízí skoro neustále, a je všude kolem. Zvlášť ve virtuálním světě, odkud se nám nehezky tlačí do podvědomí. Když vidíme nový produkt nebo službu a zvažujeme její pořízení, je na místě položit si otázku: „Och! Jak jsem to jen mohl vydržet bez téhle novinky?“ A střízlivě pak můžeme vyhodnotit, že vlastně docela dobře. Dokud jsme onu novinku neviděli, vůbec nám nechyběla a smysluplně jsme existovali i bez ní.

Něco za něco

Dalším, poněkud kontroverzním krokem, je „směna“. Pokud si chcete pořídit něco nového, vyřaďte něco starého. Hezky něco za něco, aby se vám doma nehromadily krámy na půli cesty. Není to nabádání k rozmařilosti, ale psychologická finta. Protože často není vůbec co vyřadit, všechno funguje, jak má. Takže na nákup nového vlastně není místo. Dokud funguje stará televize, nepořizujte novou. Mobil sice není aktuální model, pořád ještě drží. Není tedy důvod pořizovat nové, když staré ještě slouží.

Berte v potaz plnou cenu nákupu a provozu

Koupit jeté auto za hubičku může být fajn, ale co bude žrát? Olej, benzín (naftu), nedej bože nějaká rozsáhlejší oprava. Taky je tu pojištění, postávání ve frontě při přepisu vozidla, technická a dvakrát ročně výměna pneumatik. Nahledá se toho dost. Autíčko za padesát vás tak ročně vyjde třeba na stovku. Padesát jste schopni z rozpočtu dát, ale stovka už je pořádná rána do rozpočtu, ne? Nezůstanete nakonec radši bez auta? A s oblečením nebo elektronikou je to podobné. Kabelku musíte mít k čemu nosit, novému nadupanému počítači sluší klávesnice nepoprskaná kávou. Stojí vám to vůbec za to?

Až dosloužím, chci do sběru

Krása. Ale ne vždy splnitelná. Přemýšlejte předem, co bude na konci. Až daný produkt doslouží. Máte ho kam odevzdat, poputuje do nějakého recyklačního centra, na sběrný dvůr? Nožičky nemá, takže to bude na vás ho tam dopravit. Anebo skončí na skládce? Dokážete ho opravit nebo nesvede to někdo poblíž? Nebo to musí jít přes autorizovaný servis, nejsou náhradní díly k sehnání? Případně, jakmile se něco v tom pomyslném stroječku kousne, zlomí a pokazí, zábava tím navždycky končí?

Mnoho nákladů na okamžik radosti?

A vidíte, jak dlouho vám vlastně bude ta věc dělat radost: se šnorchlem nebo prknem na windsurfing si užijete spoustu zábavy, ale tři čtvrtiny roku vám u nás nejspíš budou k ničemu. Drony jsou super, ale příhodné podmínky pro létání jsou u nás dost omezené. A s detektorem kovů taky neuděláte slávu celý rok. Jestli ty tisíce nákladů rozpočítané na hodiny radosti odpovídající. Abyste si nepořídili jen hodně drahý kolotoč… na jednu pouťovou neděli.

Vážně to potřebujete? Opravdu?

Rozumíme a chápeme. Ale nedá se to sehnat nějak jinak, než koupí? Pojměte to jako výzvu, která může být docela adrenalinová. Zkuste to prostě splašit odlišně. Pronajměte si to. Vypůjčte od souseda (ideálně s jeho vědomím a schválením), vyměňte to s někým za něco jiného. Cokoliv od bouracího kladiva po svatební šaty tam někde venku k zápůjčce je. A není nezbytné to přímo vlastnit. Stavební demolice a svatby totiž neprovádíme víc jak jednou za sezónu, ne? Nakonec to shánění může být větší zážitek, než bourání či obřad.

Dopis plný ne přání, nýbrž očekávání

Další mentální cvičení je trochu trapné a připomíná psaní dopisů Ježíškovi. Jde o to pamatovat si (takže raději sepsat si, protože paměť je k nám milosrdná), co od slibně vypadajícího nového produktu čekáme. A třeba po roce kouknout na to, jak se naše očekávání naplnilo. Obvykle zjistíme, že nový stolní kávovar dělá dobrou kávu, tedy podle našeho očekávání, ale ta pěna na kapučínu zdaleka nebyla tak pohádková, jak jsme čekali. Nakonec tak vlastně ten nový kávovar neumí o moc víc, než jeho předchůdce. Tedy, jeho pořízení zase až tak nezbytné nebylo. Pár takových lekcí, a možná se vyvarujeme koupě zdánlivých nezbytností.

Novější ne vždy nutně znamená lepší, a hodí se dopředu rozmyslet, zda s nákupem novinky náhodou nevstupujete na klouzačku konzumu. Jízda je to sice hezká, ale dopad poněkud tvrdý.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pa

PavelA

19.6.2020 07:43
"Jak se vymanit ze spirály konzumu a nakupování dalších věcí? "

-přestat vydělávat.

Zrovna s tím starým autem to nebyl dobrý příklad.Hlavně,když se bez něj nelze obejít.A spoustu oprav si lze udělat svépomocí/což není žádná ostuda/.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.6.2020 08:14 Reaguje na PavelA
Přesně tak. Příčinou jsou v první řadě peníze. To je limita zcela jasné, ale znám pár relativě bohatých lidí, kteří démonu konzumu nepodlehli. Dělají, co je baví a co je naplňuje, pomáhají a krámy nehromadí. Mě osobně taky Diderotův efekt nezasahuje, prakticky nikdy jsem nekoupil něco, co jsem nepotřebovat a co jsem nepoužíval.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

19.6.2020 09:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Z Vás ti ekonomové radost mít nebudou. Co bude s "potřebným" růstem ekonomiky, když lidé nenakoupí zbytečnosti a nebudou sbírat nezapomenutelné zážitky po dovolených v co nejvzdálenějších zemích, kam se musí létat, aby se to stihlo. Co chudáčci výrobci zbytečností, módního oblečení, cestovky, letecké společnosti, majitelé sportovní klubů, samotní profesionální sportovci, sázkové kanceláře, herny a podnikatelé vůbec?
Ještě malá poznámka : Pane Hanzl, prší Vám už druhý týden do klimatické změny, všiml jste si? Co s tím budete dělat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.6.2020 10:06 Reaguje na Jiří Daneš
Systém trvalého růstu ekonomiky, tj. odpadu je skutečně sebevražedný, ale nikdo nevymyslel něco jiného a hlavně realizovatelného. Každý se chce mít lépe a ještě lépe a to nás možná zahubí.
Prší úplně super a doufám, že to vydrží klidně celý rok, hlavně že prší do lesa, na pole a na zahrady.
Jenže to je počasí a ne klimatická změna, ta se tímhle vůbec nezabývá a valí se stále stejně. Ale nám to může na pár let pomoci.
Třeba nám dává příroda šanci, abychom to fakt pochopili.
Odpovědět
ig

19.6.2020 10:45 Reaguje na Jiří Daneš
Jo, zrovna ráno jsem si říkal, když jsem zapomněl přes noc otevřené dveře na terasu a pak jsem vytíral v kuchyni z podlahy to pětisetleté sucho.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.6.2020 11:07 Reaguje na
Pětisetleté sucho nemá vůbec nic společného s tím, že jste zapomněl zavřít nějaké dveře.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.6.2020 15:14 Reaguje na Pavel Hanzl
To asi ne, ale už se těším, jak budou klimatologové ohýbat statistiky, aby z letošního jara udělali nejsušší a nejteplejší za posledních tisíc let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.6.2020 16:52 Reaguje na Jan Šimůnek
Ohýbání statistik a vyložené lži jsou doména ruských demagogů, klimatologové napíšou přesně, kolik napršelo.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

20.6.2020 10:57
Do kamene tato slova tesat.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist