https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-usporit-za-energie-tady-a-ted-vytapeni-domacnosti-a-spotreba-teple-vody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak uspořit za energie tady a teď: vytápění domácnosti a spotřeba teplé vody

11.11.2021 07:33 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nemusíte všude topit na 25 °C. Na chodbě stačí mnohem méně.
Nemusíte všude topit na 25 °C. Na chodbě stačí mnohem méně.
Skokové zvýšení cen energie, případně krach levného dodavatele, znamená pro mnohé z nás velký zásah do domácího rozpočtu. Náklady na energie lze ale snížit nejen výběrem vhodného dodavatele elektřiny a plynu, ale také nízkou spotřebou. V naší sérii článků se zaměříme na takové úspory energie, které nás nebudou nic stát a nebudou nás ani výrazně omezovat. V prvním dílu se budeme zabývat vytápěním a teplou vodou.
 

Vytápění

Úsporami ve vytápění se budeme zabývat v našem seriálu přednostně, protože tvoří jednu z největších položek naší spotřeby energie. Největší úsporu sice získáme zateplením a/nebo celkovou rekonstrukcí otopné soustavy, ale náš seriál se jmenuje „jak uspořit teď a tady“.

Českým nešvarem je přetápění, také známé jako „trenýrková kultura“. Teplotní komfort má každý samozřejmě jinde, někdo je otužilec a spí i v lednu s otevřeným oknem, někdo je zimomřivý typ úzkostlivě střežící všechny úniky tepla (ke kterým se řadí i autor těchto řádků).

Platí, že mnoho z nás svou domácnost zbytečně přetápí a tím také zbytečně utrácí. Obecně známá poučka říká, že snížení teploty v místnosti o 1 °C znamená úsporu nákladů o 6 %. Tuto poučku jsme modelováním ověřili, u dobře zateplených budov může činit úspora nákladů cca 5 %, u nezateplených budov může být až 8 %.

To mohou být v řeči peněz vyšší stovky korun, a dnes kvůli zdražení energií i podstatně více. Zkuste tedy ve své domácnosti snížit teplotu v místnosti: ať už termostatem v místnosti či přenastavením termostatické hlavice o jeden dílek. Trochu se obléci se v zimním období jednoduše rychle vyplatí.

Ušetřit můžeme také nastavením jedinečné teploty pro každou místnost. Řiďte se vlastním komfortem, nicméně doporučované teploty pro jednotlivé místnosti jsou: obývací pokoj 21 °C, na chodbách bude stačit 16-18 °C, v ložnici 18-20 °C a největší teplotu oceníme v koupelně 21-24 °C.

V některých stavbách se nepodaří dosáhnout nízkých teplot (zvláště v dobře zateplených domech). Smyslem je ale nevytápět více, než je potřeba. Zejména ušetříme, pokud nebudeme přetápět chodby a ostatní místnosti, kde se obvykle dlouho nezdržujeme. Snížit teplotu můžeme také částečně po dobu naší nepřítomnosti.

V neposlední řadě ušetříme i správným větráním. Dlouho otevřené nebo pootevřené okno bude znamenat nutnost místnost znovu vytopit. Správně tedy větrejme krátce a intenzivně. Pokud budeme potřebovat větrat dlouho, vypněme na tu dobu vytápění.

Termostatická hlavice umožňuje nastavit pro každou místnost teplotu zvlášť.
Termostatická hlavice umožňuje nastavit pro každou místnost teplotu zvlášť.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz

Termostatické hlavice

Důležitým pomocníkem jsou termostatické hlavice. Jedná se již o poměrně běžnou výbavu domácností, přesto občas u některých radiátorů nejsou – a je to škoda!

Na termostatické hlavici můžeme jednoduše nastavit teplotu, což je pak maximální teplota, na kterou otopné těleso topí. Pokud se v místnosti zvedne teplota, přívod horké vody se vypne a šetří se energie. Některé termostatické hlavice ukazují přímo teplotu, některé jen úroveň pomocí číslice 1 až 5 (3 odpovídá přibližně 20 °C).

V úvodu článku zazněl slib, že nebudou potřeba na úsporná opatření žádné peníze. Pořízení termostatické hlavice tedy uvádíme jako výjimku, která se ale velmi rychle vyplácí. Jedna termostatická hlavice stojí něco přes 100 Kč a přitom obvykle ušetří řádově násobky. Nenechte ve své domácnosti žádný radiátor bez termostatické hlavice!

Poznámka: Termostatická hlavice ke své funkci potřebuje i termostatický ventil, kterým jsou dnes otopná tělesa běžně vybavena. Pokud není na otopném tělese termostatický ventil, je bohužel nutné objednat topenáře a investice bude vyšší.

Zvláštní situace je u domácností, které jsou vytápěny vlastním kotlem, který je řízený termostatem. Ten lze umístit buď do nejstudenějšího místa bytu a dále regulovat pomocí termostatických hlavic nebo ho lze umístit do nejčastěji používané místnosti a nechat termostatickou hlavici otevřenou. U systémů vytápění bez regulace dle venkovní teploty lze v teplejších měsících snížit teplotu otopné vody tak, aby se byt dostatečně vytopil a přitom aby se nevyráběla horká voda, která proudí v trubkách bez užitku.

Čistíte si zuby s puštěnou vodou? Chyba.
Čistíte si zuby s puštěnou vodou? Chyba.
Foto | Kampus Production / Pexels

Teplá voda

S výjimkou splachování na WC je v běžném bytě spojena spotřeba energie i se spotřebou vody. Zpravidla totiž používáme mix studené a teplé vody a pro její ohřev je také potřeba energie, kterou musíme zaplatit. Proto bychom se pro úspory „teď a tady“ měli zaměřit i na omezení plýtvání vodou.

Obvyklým hříchem je mytí nádobí pod tekoucí vodou. Ačkoliv to může být někdy jednodušší, je bezesporu úspornější mytí nádobí v napuštěném dřezu nebo lavoru. Pod tekoucí vodou pak můžeme nádobí opláchnout. Pokud používáte myčku, je vhodné ji zaplnit a nepouštět poloprázdnou, nicméně k myčce se dostaneme detailněji v dalších dílech našeho seriálu.

Jak můžeme dále snížit plýtvání vodou? Vhodné je omezit časté koupele a dopřát si spíše kratší sprchu. Napuštěná vana je přibližně 3-4x dražší než sprcha. V době drahých energií se tak z pravidelného koupání ve vaně může stát luxusní zážitek.

Pokud připravujete teplou vodu ve vlastním ohřívači (bojleru) se zásobníkem, můžete snížit teplotu vody. Optimální teplotou je 55-60 °C, což je dobrý kompromis mezi co nejmenším usazováním vodního kamene a hygienickými požadavky. S teplotou vody v ohřívači můžete i trochu experimentovat. Pokud jste v podnájmu a připravujete zbytečně velký objem teplé vody, bude vám stačit nižší teplota. Naopak s malým objemem ve více lidech se bez větší teploty neobjedete. Teplota vody by neměla být trvale příliš nízká z hygienických důvodů (pod 55 °C).

Úsporou ve vytápění a omezení plýtvání teplé vody lze ušetřit poměrně snadno vyšší stovky až tisíce korun ročně. Samozřejmě záleží, do jaké míry jste plýtvali do nynějška. V dalších dílech seriálu o úsporách „tady a teď“ se zaměříme na domácí spotřebiče a osvětlení.

Text vznikl s přispěním projektu HACKS.


reklama

 
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

11.11.2021 08:03
Potřeba obdobných článků ukazuje, kam Evropa spěje a jak se máme stále lépe.
Odpovědět
ig

11.11.2021 09:42
Otázka napuštěný dřez vs. tekoucí voda není tak jednoznačná. Změřte si někdy, jak dlouho trvá napuštění dřezu proudem vody jako při mytí tekoucí vodou a porovnejte s dobou mytí. Ne vždy napuštěný dřez zvítězí. Donedávna též platilo, že úspornější je mýt nádobí v myčce. Od dob zavedení úsporných programů, kdy se musí myčka na jednu várku pustit dvakrát za sebou aby aspoň něco umyla už to také není tak jasné :-) Ale lidi to mají rádi, tak proč jim to nesplnit.
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.11.2021 17:03
Policie se musí zaměřit na vesnické domky a domy.Kde see bude pravidelně kouřit z komína bude provedena domovní prohlídka a majitel nemovitosti bude povinen prokazat kde vzal peníze na otop při dnešních cenach
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.11.2021 17:04
Policie se musí zaměřit na vesnické domky a domy.Kde see bude pravidelně kouřit z komína bude provedena domovní prohlídka a majitel nemovitosti bude povinen prokazat kde vzal peníze na otop při dnešních cenach
Odpovědět
DV

Daniela V.

14.11.2021 17:20
Nechala bych to na lidech. Mají rozum a přehled. Navíc se ukazuje, že čím víc šetříme, tím víc se zdražuje - vodné, stočné. A teď do toho, že bude vše na elektřinu. Fakt, geniální. Dokonce i jeden novinář napsal, že nebudou muset být pumpy. Že si dobijeme auto ze zásuvky doma .... Určitě té elektřiny bude dost pro všechny a za dobrou cenu. Buď je zaplacen psát tyto bludy anebo tomu věří ..... obojí je smutné.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.11.2021 12:24 Reaguje na Daniela V.
Lidi mají rozum a přehled? Tak to jste mě pobavila.... :D

Já mám rád absurdní humor, ale tohle je už trochu moc :D

Na lidech a jejich "rozumu a přehledu" se to nechávalo až příliš dlouho, a kam jsme to dopracovali vidíme všichni... celá tato planeta jde díky tomuto přístupu lidí úplně do pr****...


Odpovědět
DV

Daniela V.

15.11.2021 13:07 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Váš názor Vám neberu ....já mám jiný. Ale je to na diskuzi. Schválně, čeho by se lidé klidně vzdali kvůli planetě .....
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.11.2021 14:18 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Asi žijete na jiné planetě. Porovnejte si jenom jak se u nás za posledních 50-100 let zlepšilo životní prostředí. Předkové žili v kouři z lokálních topenišť, pili nepitnou vodu, jedli závadné potraviny. Proto taky brzy umírali.
Odpovědět
DV

Daniela V.

15.11.2021 15:08 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Já, vzhledem k věku, rozumu a přehledu asi vím, jak a kde šetřit, co je v mých silách ovlivnit. Třeba tento článek mne vůbec neposunul, nesdělil nic převratného. Záchrana planety má asi miliardu aspektů. Znám své možnosti a snažím se. Je to na každém z nás ....
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.11.2021 14:59
Nejvíc ušetříte když nebudete topit.Když prý vaří pomalu živou žábu tak si prý toho nevšimne a z hrnc nevýskočí až se uvaří.Od září většinou teploty klesají pomalu stupen po stupni takže si váše tělo na to zvykne jako ta žába.Pokud někdy v unoru umrznete tak si už toho ani nevšimnete.
Odpovědět
JJ

Jan Jonák

25.11.2021 17:02
Dobrý den, nejsem odborník na ekologii, ekonomii, mezilidské vztahy atd. Prostě nerozumím ničemu. Přesto napíšu pár drobností. Bydlím v bytovce.
Našich 12 partají dává komunální odpad do kontejneru. Před vyvezením odpadu je narvaný velkými plastovými pytli s PET lahvemi a dalšími plastovými obaly a krabicemi od čehokoliv. Kontejnery na plastový, papírový a skleněný odpad jsou přitom nedaleko. Nám s paní stačí do směsného odpadu 1-2x týdně vynést malý mikrotenový sáček (od rohlíků) se slupkami od ovoce a zeleniny. Až tu někdy bude kontejner na kompostování, tak nebudeme mít již co vyhazovat. A lidem je to jedno. Když je tiše napomenu, odpoví, že si za to platí, tak proč by oni měli něco třídit. Ať to dělají ti druzí, co na to mají čas. Je to o výchově. Naše děti žijící jinde v domcích také nechápou k čemu jsou popelnice, když téměř nic nevyhazují.
A můj druhý postřeh. V bytovce je centrální plynový ohřev vody na topení i na užitkovou vodu. Ročně nás to stálo přes 20.000,-Kč. Se souhlasem bytovky (SVJ) jsem si nechal odstřihnout teplou vodu, koupil jsem placatý bojler na 100 l, změnil jsem tarif elektřiny na dvojtarif a ušetřil jsem skoro polovinu dřívější platby. Za elektřinu platím díky "nočnímu" proudu stejně jako předtím. Nejsou to žádná kouzla nebo dokonce podvody. Voda je u mě ohřívána, když je elektřina levná a vysoce účinným způsobem, bytovce se voda ohřívá plynem s nižší účinností, cena plynu je stejná ráno, v poledne i večer. Navíc teplá voda neustále cirkuluje po všech patrech i bez spotřeby a tím se dost ochlazuje, takže se musí neustále dohřívat drahým plynem. Náklady se mě vrátily za 1,5 roku. Nerez.bojler snad vydrží dlouho.
Hloupé zákony tohoto státu mě navíc legálně trestají tím, že ač jsem od teplé vody zcela odpojen, přesto musím platit základní složku teplé vody cca 1.300,- Kč/rok na pokrytí tepelných ztát mých sousedů.
Ještě se divíte, že ničemu nerozumím ? Pokud jsem někoho inspiroval, jsem potěšen, ostatním se omlouvám za ztrátu času.

Odpovědět
RK

Radka Klustová

1.7.2022 19:29
Ceny energií rostou opravdu šílenou rychlostí, takže se snažíme s manželem hledat způsoby, jak ušetřit. Kamarád nám doporučil, abychom investovali do oken, aby pořádně těsnili. Objednali jsme si tedy firmu: https://www.jis.cz/okna/ a nechali si všechna okna vyměnit. Máme je vyměněná asi rok a je to vidět i na účtu za energie.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

25.10.2022 22:12
Super článek a určitě užitečné informace, díky mockrát. Já nedávno v článku na jednom webu o bydlení narazil na celkem zajímavou informaci. Prý se dá na vytápění celkem dost ušetřit i s pomocí rekuperace. Máte s tím někdo zkušenosti? Před pár dny jsem na ty rekuperační jednotky koukal - https://rekuperace-aldes.cz/ a říkám si jestli by nemělo smysl do toho investovat.
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

2.6.2023 06:44
My bychom ještě potřebovali nějakou radu, jak ušetřit za vodu. Všichni se rádi koupeme a je to znát. Přes léto to bude lepší, to se koupeme v bazénu, ale v zimě se rádi ohřejeme v teplé vodě. Sice máme doma teplo, můžeme se ohřát u akumulačních kamen, která jsme si vybrali z https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ a máme tu krásné teplo, i když už se v kamnech netopí, ale stejně... Horké koupeli se prostě nic nevyrovná :-D .
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

23.3.2024 05:46
My topíme dřevem v kamnech, takže topení nás stojí minimum a není s tím ani žádná extra práce. Při výběru kamen a komínu jsme upřednostnili praktické nerezové komíny z https://www.komin-levne.cz/nerezove-kominy , které stačí jen přikotvit do zdi. Nejvíc nás stojí vaření, praní a ohřev vody, proto bychom chtěli na střechu solární panely na ohřev vody. Tím bychom ušetřili alespoň za ohřívání vody.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist