https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ntopyri-noci-predstavi-nase-tajuplne-nocni-savce?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Netopýří noci představí naše tajuplné noční savce

14.8.2019 01:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
etopýři se v Česku vyskytují nejen v lesích či ve volné krajině. Řada našich druhů žije v těsné blízkosti člověka. Na snímku netopýr hvízdavý.
etopýři se v Česku vyskytují nejen v lesích či ve volné krajině. Řada našich druhů žije v těsné blízkosti člověka. Na snímku netopýr hvízdavý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP
Během srpna a září mohou lidé na více než 50 místech po celé České republice poznat zajímavý život létajících savců. Třiadvacátý ročník Mezinárodní noci pro netopýry se koná na řadě atraktivních lokalit, jako jsou hrady a zámky, jeskyně, staré štoly či městské parky. Připraveny jsou večerní vycházky do přírody, zábavné hry pro děti, přednášky i ukázky moderních výzkumných metod. Nebude chybět ani možnost zblízka si prohlédnout netopýry vyskytující se na dané lokalitě nebo ochočené trvale hendikepované jedince.
 

"Netopýři se v Česku vyskytují nejen v lesích či ve volné krajině. Řada našich druhů žije v těsné blízkosti člověka. Často využívají půdy a sklepení historických budov, nalezneme je ale i v panelových a rodinných domech, v chatách a chalupách," říká Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů, který je hlavním koordinátorem akce v ČR.

Nevyhýbají se ale ani novostavbám. "Je proto velmi důležité seznamovat širokou veřejnost se způsobem života a možnostmi nekonfliktního soužití s těmito pozoruhodnými živočichy. Každoročně konaná Mezinárodní noc pro netopýry je k tomu vynikající příležitostí," dodává Horáček.

"Mezinárodní noc pro netopýry je jedinečnou šanci prohlédnout si zblízka tajuplné noční tvory. Věříme, že tato setkání přispějí k lepší ochraně netopýrů, kteří s námi často bydlí pod jednou střechou," doplňuje Eva Cepáková z z České společnosti pro ochranu netopýrů.

"Všech 27 druhů našich netopýrů odborníci pravidelně monitorují na zimovištích či v letních koloniích. Základní údaje o jejich výskytu tedy máme. Netopýří noc pro nás ale představuje šanci ukázat veřejnosti, co pro ochranu těchto vzácných létajících savců děláme," komentuje zapojení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR do pořádaných akcí Karolína Šůlová.

"Budeme rádi, když nás lidé upozorní, pokud netopýry někde objeví," říká dále Šůlová. Svá pozorování mohou zájemci zaznamenat i prostřednictvím mobilní aplikace BioLog. Záznamy se pak objeví v Nálezové databázi ochrany přírody, kterou agentura provozuje.

Seznam všech akcí najdou zájemci na webových stránkách www.ceson.org.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist