https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sedm-hrichu-greenwashignu-kdyz-se-veci-delaji-vic-eko-nez-jsou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sedm hříchů greenwashingu: Když jsou věci "eko" jen na oko

29.4.2021 06:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Váš produkt není ekologický? Co mu vytvořit zelenou nálepku?
Váš produkt není ekologický? Co mu vytvořit zelenou nálepku?
Zdroj | Pxhere
Pýcha, lakomství, závist, hněv, smilstvo, nestřídmost a lenost. Sedmička smrtelných hříchů, hezky pohromadě, jak je známe už od 6. století. Jsou ale i jiné hříchy, které se dotýkají věcí mezi nebem a zemí, aniž by měly náboženský charakter. Nestárnoucí sedmičku hříchů greenwashignu, tak, jak je sestavili v roce 2010 lidé z TerraChoice, se také vyplatí občas připomenout.
 

Hřích skryté směny

Představit spotřebitelům produkt jako „zelený“, ale jen na základě určitých atributů, aniž byste věnovali pozornost dalším environmentálním souvislostem. Co třeba papír, který nebyl vyráběn ze dřeva tropických dřevin? Krása! Jenže zrovna tvrdé tropické dřeviny v papírenském průmyslu velkou roli nehrají. Papír mohl být a není s podílem recyklované složky; byl chemicky (a pro životní prostředí škodlivě) bělen; na jeho výrobu bylo využito a znečištěno enormní množství vody. Tyto skryté háčky stěží vykoupí fakt, že se kvůli němu nekácelo v pralesích.

Hřích menšího ze dvou zel

Nízkoemisní nafta je pořád jen nafta, a byť se může jevit ve srovnání s jinými fosilními palivy v čemsi na moment nekonkrétně lepší, naftou zůstane. Produkt je vám často představován jako nejefektivnější a nejúspornější (nejšetrnější) v dané kategorii, aniž by například bylo zmíněno, že prospěšnost celé kategorie je přinejmenším diskutabilní. Osmiválec na městské nákupy bude vždycky nepřiměřeným, i kdyby byl úsporný. Produkt, který poškozuje životní prostředí (ale méně než jiné životní prostředí poškozující produkty) nejspíš lepší volbou nebude.

Hřích nedostatku důkazů

Papírový kapesníček z recyklátu? To je jistě pro životní prostředí dobře. Ale pokud se za prohlášením environmentálních pozitiv nějakého produktu nedá pohotově a bez větších komplikací dohledat potvrzení, důkaz takového počinu, je těžké tomu uvěřit. Miliony výrobků se totiž falešně hlásí k nakupujícím klamavými tvrzeními. Jakmile se tedy není možné dozvědět, třeba na stránkách výrobce - kolik recyklovaného podílu produkt vlastně obsahuje, odkud pochází a kde byl tedy nakonec vytvořen - dostáváme se na scestí. A odtud je jen kousek k hříchu.

Hřích vágnosti

Obecné, nevýstižné a všeobjímající zvolání na přebalu, které jen vytváří zdání zelenosti. Například? Už jen to, že produktu uvidíte nápis "green", neznamená, že by měl být nějak ekologický. Zelená je barva. A hotovo. Že je výrobek přírodní? To může skutečně znamenat ledacos, a jen pozitiva z toho pro spotřebitele plynout nemusí. Naprosto přírodní je například rtuť, uran nebo arzen. A ani s jedním z těchto prvků se z pochopitelných důvodů nechceme těsně setkávat. Vyvolávat mylný dojem správné není.

Hřích bezvýznamnosti

Uvádět spotřebitele v omyl tím, že mu představím nepodstatný, byť pravdivý fakt o produktu, který budu vydávat za jeho environmentální klad. Například prodávat stavební materiál „bez azbestu“. Ano, nepřítomnost rakovinotvorné látky jistě potěší. Pravda je ale taková, že je v České republice používání azbestu dávno regulováno zákonem o chemických látkách a v současnosti je uvádění azbestu na trh, do oběhu zakázáno. Azbest ve stavebním materiálu tedy není proto, že by jej výrobce chvályhodně vynechal, ale protože tam být nesmí.

Hřích vzývání falešných značek

Váš produkt není ekologický? A co když mu vytvoříte nálepku, logo na pohled velmi podobné a snadno zaměnitelné, aby se skryl ve zmatku jiných ekoznaček? Co když si vymyslíte své „vlastní a naprosto zelené“ logo, zaštítěné jen marketingem, ale nikoliv pravdou? Co když jen zkopírujete logo certifikovaného a kontrolovaného produktu, byť potřebnou licencí nedisponujete? Pak se dopouštíte hříchu vzývání falešné značky… jen logo připomínající stromeček, veselé zvířátko nebo usměvavé Afričanče totiž svět lepší neučiní.

Hřích lži

Lhát se nemá, byť se to na první pohled může jevit snazší. Když svému produktu před spotřebiteli přisoudíte environmentálně pozitivní vlastnost, kterou vůbec nemá. Napíšete například, že část zisku z každého prodaného kusu připíšete na výsadbu stromů, ale neučiníte tak. Podobně když přislíbíte konkrétní podíl recyklované složky v každém obalu, ale výsledek neobsahuje recyklát žádný. A každá lež jednou praskne. I ta nabarvená nazeleno.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

29.4.2021 16:06
Myslím, že nejoblíbenější a nejnebezpečnější je hřích lži (či úmyslné utajování podstatných skutečností). Když někteří mluví o výhodnosti OZE, systematicky argumentují stále klesající cenou vyrobené jednotky elektřiny a odmáají brát v úvahu, že v době jejich nefunkčnosti musí být velmi draze zálohovány. Podobné je i nabádání ke třídění odpadu při zamlčení, že vytříděný odpad nikdo není schopen zrecyklovat. Prostě taková ekologie za každou cenu prodávaná jako pro všechny úžasně výhodná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.4.2021 20:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Zase jak dycky, nesmysl.
Každá kilowatta vyrobená v OZE se nemusí vyrábět v uhláku.
Zálohování, ceny energií atd. atd. jsou propracované a stále se vyvíjí, výsledkem je, že v Německu šla cena silové el. loni asi o 20% dolů, z našich uhláků ale nahoru.

https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/prumerna-cena-silove-elektriny-nemecku-vloni-poklesla-temer-petinu

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nikde-nezdrazuje-elektrina-tak-rychle-jako-v-cesku-proc-133070
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

30.4.2021 06:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Cena z uhláků jde nahoru díky stále dražším emisním povolenkám. Jako byste poslal na trať dva koně a jednomu přihodil metrák cementu na záda navíc a pak se mu smál , že je pomalý. OZE jo , ale jako mix k jádru a troše paroplynek. Jo a paroplynky taky emitují CO2, což se ekotlupy jaksi snaží zamlčet nebo příliš nerozmazávat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.4.2021 11:59 Reaguje na Petr Pekařík
Pokud ten jeden kůň vytvoří během závodu kopu toxického odpadu, který zničí celé závodiště, tak by ho tam správně vůbec neměli pustit. Ten handicap je minimum, příště půjde radši jen na pastvu.
Nikdo nic nezamlčuje, plyn je daleko čistší a hlavně je to přechodové médium pro vodík.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.4.2021 13:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Vodní pára je mnohonásobně účinější skleníkový plyn než ten proklínaný CO2. To ovšem pochopit Hanzl, je mimo Vaše rozumové schopnosti.(H2O je konečným produktem reakce vodíku s kyslíkem a produktem jak spalování, tak činosti vodíkového článku produkujícího elektrickou energii chemickou reakcí, tou je totiž zase jen oxidace vodíku kyslíkem, proto se těm článkům také říká zkráceně palivové.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.5.2021 17:59 Reaguje na Jiří Daneš
Muhehehehheh vy jste skutečný komik, to není možný!!!
Každou hodinu se vypaří z oceánů bambilión tun vody a vy budete šermovat palivovým článkem cha cha, navíc jste nikdy nepochopil rozdíl mezi pojmem "oběhový" a "fosilní".
Odpovědět
JO

Jarka O.

1.5.2021 09:57 Reaguje na Petr Pekařík
Ano, plyn je úplně normální konvenční zdroj E. Jako všechno, co se těží. To p. Hanzlovi nevadí, jde mu o to, aby se kupovaly německé technologie. Má v tom akcie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.5.2021 17:40 Reaguje na Jarka O.
Zemní plyn je fosilní palivo, ale má v sobě velké množství vodíku, takže na stejnou energii vytvoří polovinu až třetinu CO2 než uhlí nebo ropa. Další je těžba a doprava, ale pořád je to výrazně čistší palivo.
Hlavní předností ale je, že se počítá s tím, že plynové technologie se budou postupně sytit zeleným vodíkem. A ten je už čistý OZE.
Odpovědět
ms

30.4.2021 13:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Pan Hanzl opět šíří své bludy: na každý kWh z OZE se musí vytvořit horká záloha z turbínových zdrojů. To je u nás uhlí a zrovna tak emisní plyn. Protože pro stabilitu elektrické sítě je zapotřebí výrobní potenciál, i když nesvítí a nefouká. Nebo se podle vás má vyrábět, chladit a klimatizovat jen tehdy, když svítí slunce a náhodou fouká? Efektivita FVE u nás je 12 %, VTE 20 %. No a co ten "zbytek"? Stačí se podívat na německé šílené pokrytectví: když správce sítě nakupuje mimo systém trvalou zálohu z uhlí a budované paroplynky. Proto v Německu emise CO2 vůbec neklesají, zato horentně stoupá cena elektřiny. V ČR je jediným řešením jádro, než 4 nové bloky postavíme, nesmíme místo uhlí používat ruský plyn. Protože český průmysl i spotřebitelé by zbytečně vykrváceli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.5.2021 17:56 Reaguje na
Bludy šíříte pouze vy.
Na každý kW není potřeba mít žádné horké zálohy, nejsme v komunismu s jeho gigantickým plýtváním.
Nevím vůbec o nějakých výrazných horkých zálohách, i když polovina Evropy jede napůl z OZE.
Když nefučí a nesvítí (pár dní do roka) se razantně sníží spotřeba (vylétne cena), rozjedou se špičkové zdroje (vodní a přečerpávací) akumulátory všeho typu a špičkové paroplyny, které jedou normálně na snížený výkon, naběhnou naplno.

Vy jste ale zcela kouzelný, protože v každém grafu uvidíte, že v Německu se silně snižují emise CO2 a cena el. šla tam loni o 20% dolů. Odkazy v druhém příspěvku shora.
Tak kdo tu káže bludy???
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

29.4.2021 17:35
Odběr bio brambor probíhá tak, že je dodavatel od příslušných bio výrobců nakoupí a stejné množství pak poskytne koncovým bio spotřebitelům.
https://www.eon.cz/radce/ekologie/zelena-elektrina/co-je-to-zelena-elektrina
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

30.4.2021 06:10 Reaguje na Karel Tejkal
BIO brambory se stříkají v noci , obyčejné ve dne :-)
Odpovědět
BK

Bohumila Králová

25.6.2021 00:25
Už jsem se několikrát sama spálila. Myslela jsem si, jak nekupuji něco bůhví jak ekologického a časem vyšlo najevo, že to tak není. To se naštěstí nestane s novým nábytkem, který kupuji z druhé ruky. Původní majitel ho sehnal na tomto skvělém webu: https://www.greenmat.cz/nabytek-vasagle, který se soustředí na ekologičtější výrobu. Takže mám ze sebe dobrý pocit!
Odpovědět
BK

Bohumila Králová

10.7.2021 17:08
Tak greenwashingu se právě hodně bojím. Snažím se nakupovat jen ekologické a udržitelné věci (oblečení, kosmetiku, domácí vybavení,...), ale nemám čas a možnosti zjišťovat podrobnosti o každé věci, co koupím. Jediné, v čem jsem si stoprocentně jistá, je nakupovaní v sekáčích. Mé nejoblíbenější je toto super tržiště s oblečením: https://www.onlinesekac.cz/.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist