https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zcela-osobni-hejt-proti-hlinikovym-kapslim-do-kavovaru?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zcela osobní hejt proti hliníkovým kapslím do kávovarů a rada, kudy ke kávě bez zbytečných odpadů

26.9.2022 15:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kávové kapsle.
Kávové kapsle.
Jestli máte doma kávovar na hliníkové kapsle a už i k vám dolehlo něco málo o udržitelnosti, možná oceníte informaci, kam všude můžete použité kapsle dát, aby se „recyklovaly“. Možností je dost, nejelegantněji to mohou řešit obyvatelé Prahy: prostě kapsle hodí do šedých kontejnerů na kovové obaly.
reklama

 
Jsou i další, trochu klopotnější možnosti, jako poslat vysloužilé hliníkové kapse k „recyklaci“. Přes Zásilkovnu nebo přes kurýrní službu DPD, nebo je možné je odnést do Nespresso butiku anebo nově i do sběrných boxů v některých hypermarketech Tesco v Praze a Středočeském kraji.

Tip pro pokročilé

Jestli k vám dolehlo o udržitelnosti něco víc a berete to vážně, mám pro vás tip pro pokročilé. Nekupujte si kávovary na kapsle a už vůbec ne na hliníkové kapsle. Nebudete muset řešit „recyklaci“ zbytečně vzniklého odpadu.

Svou přirozeností je příprava kávy z kapslí založena na spotřebitelské filozofii použij a zahoď. Je to pohodlné, rychlé a s minimem nádobí. Žádná rozsypaná či rozbryndaná káva. Je to ale za cenu, že po každé kávě vyhodíte hliníkovou kapsli (nejspíš) do koše.

Filozofie použij a zahoď je těžko obhajitelná, zvlášť v době, kdy letí slova jako cirkulární ekonomika, recyklace a udržitelnost.

Takže co? Takže výrobci kapslí přesvědčují spotřebitele, že je všechno v pořádku, protože hliníkové kapsle jsou recyklovatelné. Uf, určitě vám spadl kámen ze srdce. A jako důkaz smysluplnosti recyklace kapslí ukáží limitovanou edici nožíku rybička či kolo Festka s hliníkovým rámem, které se z recyklovaných kapslí vyrobily. Možná z toho cítíte, že musí nastoupit marketing, aby pomohl tuhle zatáčku vybrat.

Dobře, máte kapslový kávovar a poctivě třídíte, aby se vaše hliníkové kapsle „recyklovaly“. Jak uvádí Pražské služby, loni se v šedých kontejnerech ocitlo skoro pět tun kávových kapslí. Část té váhy je pochopitelně kávová sedlina, ale nějaký hliník se takto vytřídil.

Teď je myslím vhodný okamžik prozradit, proč pořád píšu uvozovky u slova recyklace. Protože to není ta pravá recyklace, která ve vaší mysli naskočí, když se řekne slovo recyklace. Recykluje se třeba sklo. Hodíte do kontejneru skleněnou láhev, tu ve sklárnách roztaví a na konci může být zase láhev. A když je vstupní surovina dost čistá, může se sklo točit opakovaně. To je asi to, co si představíte pod pojmem recyklace.

Ale to není to, co potká hliníkovou kapsli. Ta se podrtí, vysype se kávová sedlina, která se pošle do spalovny (nikoli do bioodpadu) a drobná hliníková frakce se použije jako chemicko-termické činidlo při výrobě ferovanadu. Cože? Prostě shoří ve vysoké peci při tavení jiného kovu. Určitě je dobře, že se při výrobě ferovanadu použije odpadní hliník, lepší než používat hliník nový. Tohle použití označuje výrobce kapslí pojmem „recyklace“.

Na Linkedinu si od jednoho z šéfů Nespressa Guillaume Le Cunff dočtete, že když on nastupoval do firmy, měl také pochybnosti o tom, jak moc jsou kapsle udržitelné řešení. Ale pak si firma zadala LCA studii, která měla zjistit, jak moc jsou kapsle šetrné k životnímu prostředí. A představte si, že došli k závěru, že jsou! Někteří lidé u článku zatleskali, někteří utrousili pár poznámek o greenwashingu.

Jak na kávu bez odpadů?

Mě můj prostý selský rozum varuje. Neumím sice udělat LCA studii, ale furt myslím na to, že tu vzniká zbytečný odpad, který se komplikovaným způsobem sváží a nepřesvědčivým způsobem "recykluje". Proč? Nejde to jinak?

Jistěže jde, jen je to způsob, který se vyplatí vám, ne nadnárodní společnosti.

Posuďte sami. Denně si uvařím tři kávy. Kupuji kilové balení zrna, melu ručním mlýnkem, používám moka konvičku. Obalového odpadu na jednu kávu je řádově méně než u kapslí. Kávovou sedlinu proženu kompostérem, tedy nulový odpad. OK, potřebuju nějakou vodu na mytí konvičky. OK, v energii na ohřev vody bude kapslový kávovar díky své konstrukci úspornější. Až doslouží kávovar, bude z něj elektroodpad. Moka konvička se mi zdá nesmrtelná.

A abyste si nemysleli, že jsem stará konzerva, která prostě jen nemění svůj pohled na svět a jen tupě hejtuje kapsle. Když jsem naposledy psal zcela osobní hejt proti kapslovým kávovarům, pil jsem turka. Jak vidíte, posunul jsem se. A to jsem mezitím měl zastávku u frenchpressu, což je také skvělý způsob přípravy kávy. Jen bych doporučil ty kovové. Skleněné se jaksi časem rozbijí (a když se rozbijí, tak nepatří do skla. Je to varné sklo, to má jiné vlastnosti než obalové sklo, pro které jsou kontejnery na sklo).

Možná je ve vás teď malá dušička, když na své kuchyňské lince vidíte kapslový kávovar. Nemusíte ho nutně hodit do rybníka, ani skákat za ním. Řešení mohou být plastové či kovové kapsle, které lze plnit a používat opakovaně. Jejich výhodou je, že při jejich používání nevzniká zbytečný odpad a že si do kapsle můžete dát kávu podle svého výběru. Plnitelných kapslí je k mání celá řada a na YouTube je možné dohledat i domácí spotřebitelské porovnání jednotlivých značek. Jen se ale připravte na to, že to je trochu piplání.

A až kapslový kávovar doslouží, zkuste takový způsob přípravy kávy, který nestojí na principu použij a vyhoď a komplikovaně „zrecykluj“.

Jestli máte rádi YouTube naučná videa, leccos se o kávových kapslích dozvíte zde:

a zde:


reklama

foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

26.9.2022 15:18
Bohužel pane, celá západní ekonomika je založena na principu "použij a vyhoď ". Už jen málo lidí to umí dělat jinak.
Odpovědět
Pe

Petr

27.9.2022 07:28 Reaguje na Michal Uhrovič
Bohužel nejen západní, takto jede celý svět. Omezení nějaké výroby a spotřeby položí celou ekonomiku, protože úplně všichni lidé jsou na tom existenčně závislí. Když se nebudou vyrábět nesmyslné kávové kapsle, tak se budou muset vyrábět nějaké jiné nesmysly a odpadky, aby lidé měli práci a příjmy a zároveň mohli nakupovat a tím udržovali práci a příjmy i všem ostatním - vám, autorovi, prostě všem.
Nesmrtelnou moka konvičkou místo nákupu nového kávovaru tedy autor sice zmenší odpad, ale zároveň sám sebe odsoudí buď ke snížení příjmů, nebo ke zdražování všeho, protože omezí někomu jinému příjmy, které je nutné nějak nahradit. Nebo si místo kávovaru bude muset koupit nějaký jiný nesmysl, a bude zase tam kde byl.
(jen konstatuji, neschvaluji)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2022 15:48
A co takhle balená voda, ať pramenitá, či ochucená ovocná? To je o jeden až dva řády více materiálu, který často končí jako odpad někde v přírodě. Petku (dříve čutoru) lze používat opakovaně, a to naplněním pitné vody z kohoutku či kdekoliv na cestách. Pamětníci znají šuměnky, kterými se voda dala ochutit. Dnes je ale pohodlnější ochucenou vodu použít a vyhodit...
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

26.9.2022 15:55 Reaguje na Karel Zvářal
Máte pravdu, ale použitou vodu nevyhazují, ale nechám ji ve správnou dobu odtéci do toalety.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.9.2022 19:27
Řekl bych že v praxi ty drobné koušíčky hliníku, jako je kapsle, prostě z kontejneru v rámci jeho čištění vysypou do odpadu, nebudou ty kousíčky vysbírávat.
Odpovědět
Pe

Pepa

26.9.2022 19:38
Při objednání novych nespresso kapslí zaškrtnu jeden prázdný uzaviratelny pytel zdarma a svoz použitých kapslí zdarma, který kuryrovi predam při doručení nové zásilky. Daleko jednodušší než kapsle nosit do popelnice. What else?
Odpovědět
Pe

Petr

27.9.2022 07:36 Reaguje na Pepa
A ty kapsle za vás do popelnice vyhodí ten kurýr, takže pro vás daleko jednodušší, jen jste k tomu odpadu přidal jeden nový, nepoužitý uzavíratelný pytel. Gratuluji.
Odpovědět
Pe

Pepa

27.9.2022 10:48 Reaguje na Petr
nevyhodí. Nejjednodušší je nevěřit ničemu a nikomu, že?
Odpovědět
ig

27.9.2022 07:50
Napadl mě ještě jeden recept. Mít rád dobrou kávu. Pak vás ani nenapadne si kupovat jakékoliv kapsle, ale necháte si v pražírně upražit vaši oblíbenou odrůdu (a není to dražší, než kvalitní káva z regálu v prodejně). Pokud jste líní tak jako já, pořídíte si k tomu ještě automatický kávovar, který kafe namele a uvaří na stisknutí tlačítka. Jediný pevný odpad který při tom vznikne je neškodný, dá se případně i kompostovat.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.9.2022 08:29 Reaguje na
to je samozřejmě individuální. důležité je čerstvé umletí, a neméně důležitá je kvalita kávy, typ upražení a doba uplynulá od upražení, respektive způsob skladování.
v domácnosti preferuji moka konvičku, šmakuje mi to víc než z automatiky. a úplně nejlepší je taková ta velká mašina a šikovný pan/paní obsluha, ale takový ročild, abych to všechno měl doma věru nejsem.
Odpovědět
me

meluzína

27.9.2022 10:31 Reaguje na Lukas B.
Já jsem také vysazená na dobrou kávu, a kapslová mi vůbec nechutná, když přehlédnu že se mi nelíbí odpad z ní a pocit že piji louhovaný hliník. Takže čerstvě namletá káva a moje neoblíbenější je z obyčejného překapávače, presso si dám v restauraci... a i ty restaurace si vybírám, aby bylo dobré. Na kapslích mě dost odrazuje že jsou hliníkové - tj. z jedovatého kovu a někdy si říkám jestli někdo zkoumal kolik hliníku člověk vypije v kafi z kapsle, když se povaří a protlačí horká voda a pije to několikrát denně několik let... Vím že jsou na to hygienické normy ale stejně bych to raději nepila ze sobecko-zdravotních důvodů...
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

29.9.2022 17:59 Reaguje na meluzína
Hliník je jedovatý ve sloučeninách. Hliníkový obal reaguje s kyselinami, na kapaliny, které jsou zásadité nebo neutrální lze hliník bez obav používat. Sloučeniny hliníku obsahuje většina antiperspirantů, což je dle odborníků nejvýznamnější způsob, jak se dostávají do organismu.
Odpovědět
va

vaber

27.9.2022 09:03
cesta ke kávě bez zbytečných odpadů je jasná ,nepít kávu ,
je nmoho lidí co ji nepijí a vůbec jim nechybí
Odpovědět
Pe

Petr

27.9.2022 09:32 Reaguje na vaber
Souhlas, jen ten problém, o kterém píšu výše - závislost ekonomiky a příjmů lidí na spotřebě. Něco nekupovat znamená někoho jiného připravit o příjmy, on tím pádem přestane nakupovat moje výrobky, takže i sebe připravím o příjmy, tak přestanu kupovat další věci a další lidí tím připravím o příjmy...
Jak vyřešit toto?
Odpovědět
Pe

Petr

27.9.2022 09:35 Reaguje na Petr
Ono totiž jediné, co je doopravdy curkulární, jsou peníze. A když jejich oběh něčím zastavím, třeba že něco nekoupím abych nevytvářel odpad, přijde problém.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

27.9.2022 11:57
Jsem z generace, která ještě nebyla zvyklá plýtvat. A natolik „špatně“ vychovaný, že se snažím zachraňovat všechno, co je podle mne škoda vyhazovat.
Kávu nepiji, ale o to víc ji pijí naši mladí. A používají kávovar na kapsle.
Asi tady budu za blba, ale dávám si tu práci, že z použitých kapslí odstraňuji ten „lógr“, a dávám ho na kompost. Prázdné kapsle pak zasouvám do sebe. Když je jejich štůsek dlouhý cca 12 cm, slisuji ho ve svěráku. Pak je ALESPOŇ NADĚJE, že ten hliník bude opravdu recyklován (v pravém smyslu toho slova).
Problém je totiž v tom, že tak drobné věci z hliníku jako jsou ty kapsle v podstatě nejde tavit – místo aby se z nich v žáru stala tavenina, prostě shoří. Aby byla naděje že se to nestane, musejí být ZHUTNĚNY do kompaktních bloků.
Což asi bude podle mého příkladu dělat opravdu jen málokdo…
Takže ano, vařte si kafe raději postaru!
Odpovědět
ZP

Zdeněk Pejchal

31.10.2022 20:03
Upřímně, já jsem nikdy to šílenství kolem kapslových kávovarů nepochopil. Vždyť ta káva z toho ani není tak dobrá. A to nemluvím ani o tom odpadu, který to vytváří. Úplně zbytečně. Lepší je si koupit nějakou kvalitní mletou kávu a dělat si ji v normálním kávovaru. Mně se třeba před časem zalíbily takové ty profi kávovary, co mají třeba na https://www.atfornax.cz/k:1138/kavovary/ tak jsem si jeden koupil a je to úžasné. Jsem s ním moc spokojený.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

31.12.2022 20:42
Naprostý souhlas, sám také ty kávové kapsle nenávidím. Není nad to si udělat pořádnou kávu v kávovaru. Je ale pravda, že sehnat kvalitní kávu dnes také není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Nedávno jsem ale objevil jednu super stránku, podle které se při výběru orientuji - https://entuzio.cz/nejlepsi-kava/ :)
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist