Do České republiky zasahuje šestnáct vlčích teritorií, ukázal výzkum
Genetický výzkum publikovaný v loňském roce ukázal, že Česká republika se nachází na křižovatce rekolonizačních cest vlků z různých koutů Evropy. Nejčastěji se do Čech dostávají vlci ze severu - ze středoevropské nížinné populace, jejíž centrum je v západním Polsku a Německu. Na Moravu a do Slezska se zatím šíří vlci ze slovenských a polských Karpat. Ojediněle se na našem území mohou dostat vlci až z Alp, odkud pochází jeden ze šumavských vlků.
Jediná vnitrozemská smečka už pátým rokem obývá Ralskou pahorkatinu v blízkosti Doks, rozmnožila se poprvé v roce 2014. Od té doby vlci postupně osídlují pohraniční hory od Krušných hor, přes Šluknovsko, Lužické hory až po Broumovsko, kde se kromě smečky v předešlé zimě usídlil i další vlčí pár. Nově se vlčí teritoria etablují i v jižních Čechách, kromě Šumavy také v Novohradských horách a na Třeboňsku na českorakouském pomezí.
U některých párů zoologové v létě 2018 potvrdili reprodukci, kompletní zhodnocení vlčího roku 2018/2019 však proběhne až po ukončení zimy, kdy se profesionální mapovatelé i dobrovolníci věnují zimnímu stopování. Podrobnější informace k jednotlivým smečkám jsou k dispozici na www.mapa.selmy.cz, podrobnosti k česko-saskému pohraničí je možno nalézt na stránkách projektu OWAD.
„Trend, který v České republice v posledních letech pozorujeme, kopíruje to, co vidíme v dalších evropských zemích," říká Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy v Hnutí DUHA. Podle jeho slov se vlci dnes vyskytují ve všech větších evropských státech. "Například do Dánska, Nizozemí nebo Belgie přišli vlci také ze středoevropské nížinné populace stejně jako k nám,” říká Kutal.
„Na rozdíl od rysů nebo medvědů v Evropě neproběhly žádné umělé reintrodukce," říká dále Kutal. Podle něho totiž nejsou potřeba "Vlci nám ukazují obdivuhodnou schopnost znovu kolonizovat naši krajinu,“ říká Kutal.
Podle ochránců přírody pomáhají vlci snižovat přemnožené kopytníky. Mohou ale také napadat nehlídaná hospodářská zvířata, především ovce. "Škody, které vlci působí na domácích zvířatech, však nevzrůstají přímo úměrně stoupajícímu počtu vlků," tvrdí Miroslav Kutal. "Podle krajských statistik se sice v roce 2016 škody skokově zvýšily, v roce 2017 ale počet zabitých zvířat mírně poklesl, navzdory více než dvojnásobnému nárůstu vlčí populace. Podobný trend byl zaznamenán i v sousedním Sasku.“
„Dle dosavadních výsledků a znalostí ekologie vlka v letošním roce a nadcházejících letech očekávám na území ČR vznik dalších teritorií, spíše v odlehlých venkovských pohraničních oblastech," říká Aleš Vorel, výzkumník z České zemědělské univerzity a vedoucí projektu OWAD. "Vlk je díky své vysoké mobilitě schopen celou naši zem přeběhnout za několik nocí," vysvětluje Vorel.
Podle něho představené výsledky dokládají, že se v ČR vyskytuje dost rezidentních vlků, kteří obsadili a obhajují svá teritoria. "V naší krajině je ale možné zaregistrovat i solitérní vlky, kteří teprve hledají partnera či vhodný biotop," říká Vorel. "Na jejich pobytové stopy je možné narazit prakticky kdekoliv v ČR, i mimo existující teritoria).“
Údaje o počtu vlčích teritorií ukázal monitoring šelem, na kterém se podílejí Hnutí DUHA Olomouc, Česká zemědělská univerzita a partneři projektu OWAD, polské sdružení WILK, Správa národního parku Šumava a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Data se vztahují k takzvanému vlčímu roku 2017/2018, což zahrnuje období od května 2017 do konce dubna 2018, které lépe odpovídá rozmnožovacímu cyklu vlků než kalendářní rok: vlčata se totiž většinou rodí v dubnu.
Debata o vlcích, bobrech a vydrách
Vladimír F. Mana: Vlci, draci, ostrostřelci
Petr Koubek: Stručný výčet témat, která jsou v otázce vlků nejdůležitější
Jiří Janota: Proč myslivci navrhují použít na bobry a vydry pasti?
Karolína Šůlová: Vydra a bobr do pasti, vlci jsou uměle vypouštěni
Jiří Beneš: Vlci nemůžou za vaše posr*** životy
Miroslav Kutal: Vlk a jeho potrava - kde je pravda o způsobených škodách?
Kateřina Poledníková: Problematika konfliktních druhů je u nás řešena pomocí programů péče
Jan Drapák: Kdopak by se vlka bál
Miloš Fischer: O vlcích, ochraně přírody a smrtících pastech
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (21)
Michal Ukropec
10.1.2019 08:24Ono totiž, pane demagogu, platí ve skutečnosti přímá úměra - přemnožená spárkatá = zničené porosty = absence vlků a rysů. Udejte mi, např. v Rusku, místo, kde spárkatá zničila porosty. Tam je totiž leda zničí těžaři, po nichž to tam vyroste zase samovolně. Tam totiž vlci udržují rovnováhu = přítomnost vlků = samoobnova = minimální škody = hustota zvěře odpovídá úživnosti a zvěř je v neustálém pohybu.
Vlci nejsou Paralen, tím jsou fakticky sanované škody od daňového plátce. Návrat vlků je operace, jež samozřejmě bolí některé skupiny lidí. A asi nejvíce bouchaly - masaře, jelikož ti tu kvičí nejvíce pro pár ročně stržených ks zvěře.
Pro mudrlanty - za přemnoženou spárkatou nemůže leda státní správa, ale především neochota uživatelů honiteb snížit dobrovolně její stavy. O jejich velmi častém personálním propojení se stát. správou zde samozřejmě nediskutuji.
david matoušek
12.1.2019 21:43 Reaguje nadavid matoušek
13.1.2019 14:05 Reaguje naMichal Ukropec
15.1.2019 10:32 Reaguje nadavid matoušek
15.1.2019 11:32 Reaguje na Michal UkropecAle prakticky všude si o tom cvrlikají vrabci po střechách. A kdo normální to chce vidět, tak to vidí. Vždy se musím smát, když někdo nemá relevantní argumenty na realitu a začne do toho vytahovat jakési ujeté politické žvásty od věci o neomarxismu, závisti a ekologismu. A při tom má leda strach diskutovat před širší veřejností téma o škodách v poškozených lesích zvěří. Pozn. - mývaly v E vypustili poč. stol. v Německu lovci k obohacení revírů a možnosti lovu vzácné kožešiny. Jestli se nemýlím, tak se v tom tehdy angažoval i Goring. Jak jste přišel na hloupost o nepůvodním kormoránovi? Ten tu hnízdil odjakživa, až rybáři ho skoro vyhubili.
Jan Knap
15.1.2019 14:14 Reaguje naJan Knap
15.1.2019 18:51 Reaguje naJosef Mozek
15.1.2019 15:20 Reaguje na Jan KnapJan Knap
15.1.2019 19:00 Reaguje na Josef MozekMichal Ukropec
16.1.2019 09:38 Reaguje naJosef Mozek
16.1.2019 16:20 Reaguje na Michal UkropecHunter
15.1.2019 14:32 Reaguje naDemagogií od vás je, cit.: "Srovnáváte naprosto nesmyslně zcela odlišné podmínky a biotopy." Chcete nám tím jako sdělit, že "vztah predační tlak a snaha o rovnováhu" jako u nás neplatí nebo neplatí v tom Rusku nebo neplatí v některých vegetačních či časových pásmech nebo jak jste tu svou hloupost myslel? Jestli je někde malý rozdíl, tak je to realita ( s námi nesrovnatelná), že ti jejich "myslivci" tu jejich "lásku" k přírodě váží skutečně velmi často na kila a počty ks.