Ukradená divočina. Fotografická kampaň upozorňuje na ilegální obchod se zvířaty. Týká se i Česka
Přečtěte si také |
Odhalování pašeráků zvířat se budu věnovat dál, říká bývalá inspektorka ČIŽP Pavla Říhová„Díky dlouholetému monitoringu rysů v ČR víme, že každoročně z české rysí populace zmizí až třetina zvířat a rozhodně to není v důsledku přirozených příčin. Hlavním důvodem jsou pytláci,“ tvrdí Říhová.
Při realizaci Operace Lovec, která byla zaměřena na rozkrytí činnosti skupiny pytláků, překupníků a preparátorů, byl detailně zdokumentován konkrétní případ rysice Michelle, která byla sledována v rámci monitoringu rysí populace na Šumavě a v době, kdy vodila malé mládě, byla upytlačena bohatým lovcem. „Při domovní prohlídce pak byla nalezena už jen její vycpanina a fotografie lovce s jejím mrtvým tělem,“ popisuje Pavla Říhová.
Přečtěte si také |
Pavla Říhová: Operace Lovec – malý pohled do zákulisí„Letos jsme si jako stěžejní téma kampaně vybrali celosvětově aktuální problém, kterým je konzumace ohrožených druhů zvířat,“ říká Lucie Čižmářová, autorka fotografií a zooložka Zoo Olomouc.
Jen ve střední a západní Africe se spotřebuje až 2,5 milionu tun bushmeatu ročně. „A je známo, že se toto ‚maso z lesa‘ vozí i do evropských států,“ říká Lucie Čížková. A připomíná, že ohniskem vzniku nemoci Covid-19 byl nejspíše trh s divokými zvířaty v čínském Wuchanu, kde se divoká zvířata prodávala právě ke konzumaci.
Cílem kampaně Ukradená divočina je šířit osvětu o nepříliš známých faktech nelegálního využívání a obchodování s divokými zvířaty, jejich částmi a výrobky z nich především v Česku či v Evropě. Kampaň vznikla v roce 2018 jako společný projekt Zoo Ostrava, organizace The Kukang Rescue Program a dnes již bývalého týmu oddělení CITES České inspekce životního prostředí ČR.
Premiéru měly nové fotografie Ukradené divočiny doplněné i předešlými dvěma sériemi na právě probíhajícím 19. zasedání členských stran Úmluvy CITES v Panamě, kam je v rámci českého předsednictví EU přivezla česká delegace.
„České předsednictví EU má šanci prosadit zásadní návrhy ochrany fauny a flory na naší planetě a mne moc těší, že toto prestižní jednání doprovodí právě výstava, která tak upozorní na problém nelegálního využívání divokých zvířat právě v kruzích světových odborníků podílejících se na rozhodování o regulaci světového obchodu s divokými zvířaty,“ vysvětluje náměstkyně Ministerstva životního prostředí ČR Eva Volfová.
Přečtěte si také |
Povolit či nepovolit obchod se slonovinou? Česko jede za EU vyjednávat ochranu ohrožených druhů19. konference členských stran Úmluvy o mezinárodním obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami (CoP19 CITES) v Panamě probíhá od 14. do 25. listopadu. Letos bylo předloženo 52 návrhů na zařazení konkrétních ohrožených druhů živočichů či rostlin do jedné ze tří příloh úmluvy CITES, které budou projednány a v případě potřeby o nich bude hlasováno všemi 184 členskými stranami CITES. Zvláštní pozornost přitom bude věnována kritické situaci žraloků a rejnoků, plazů a obojživelníků.
Podklady výstavy Ukradená divočina jsou zájemcům z řad zoologických zahrad a dalších institucí tisková data ke třetí sérii pro vzdělávací účely poskytována zdarma.
Mezinárodní úmluva CITES
Cílem Úmluvy o mezinárodním obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami je, aby veškerý mezinárodní obchod se všemi druhy uvedenými v CITES byl legální, sledovatelný a udržitelný tak aby CITES hrála svou roli v globální ochraně biologické rozmanitosti a ekosystémů. Úmluva v současnosti zahrnuje více než 38 000 druhů živočichů a rostlin. Její Příloha I znamená praktický zákaz světového obchodu, Příloha II obsahující 97 % všech CITES druhů umožňuje regulovaný obchod a Příloha III zahrnuje druhy v jednotlivých státech, které potřebují obchod s těmito druhy s pomocí ostatních členských států monitorovat.
Jednání v Panamě lze sledovat živě prostřednictvím YouTube kanálu CITES.
reklama