https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-odkud-se-vzal-wuchansky-koronavirus-aneb-pareniste-novych-nakaz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Odkud se vzal wuchanský koronavirus aneb Pařeniště nových nákaz

4.2.2020
Zakázat. Natrvalo.
Zakázat. Natrvalo.
Foto | M M / Flickr
Znám řadu lidí, kteří by byli ochotni se do krve hádat, že nynější nákaza wuchanským koronavirem má původ ve vojenské laboratoři. Není pro to jediný důkaz. Naopak se ukazuje, že ačkoli podezření padlo nejprve na hady, prvotním zdrojem nákazy tímto koronavirem byli netopýři. Někteří virologové přitom již dlouho předem předpovídali, že k něčemu podobnému dojde, a to nejspíš v Číně. Bohužel jim nebylo popřáno sluchu.
 

Vraťme se do roku 2002. Tehdy se z čínské provincie Kuang-tung začal šířit syndrom náhlého selhání dýchání, SARS. Způsoboval ho virus, který se na lidi přenesl pravděpodobně z cibetek. Až s odstupem času se ukázalo, že jeho původním zdrojem byli – netopýři. To je prakticky identická zápletka jako v případě wuchanského koronaviru. Ještě důležitější je však místo, kde oba příběhy podle všeho začaly. Nešlo o vojenské laboratoře, nýbrž o trhy se zvířaty.

Možná jste podobný trh někde v Asii navštívili. Je to děsivý zážitek. Těkáte pohledem z místa na místo, od kusů masa a vnitřností přes vystresovaná domácí i divoká zvířata v klecích až po mrtvolky nejrůznějších tvorů, kteří se stali oběťmi pytláků. Cítíte moč, výkaly a krev. A současně pociťujete bezmoc. Tento obchod se zvířaty znamená nejen utrpení pro ohromné množství živých tvorů, ale současně je příčinou ohrožení celé řady živočišných druhů. A jak se opět bolestně potvrzuje, jsou tyto trhy také pařeništěm, kde se mezi různými organizmy přenášejí viry, které by jinak zůstávaly někde v ústraní, rychle mutují – a vydávají se na cestu do světa.

Po vypuknutí nákazy wuchanským koronavirem čínské úřady jakýkoli obchod s divokými zvířaty zakázaly. Ovšem jen dočasně. Navíc nejde „jen“ o Čínu nebo Asii. V Africe vypadá nakládání s „bushmeatem“ poněkud jinak, ale rozhodně není o nic méně hrozivé. Z africké divočiny ostatně povstal AIDS nebo různé formy eboly. Významná ochranářská organizace Wildlife Conservation Society proto vyzvala nejen Čínu, ale i všechny další státy, aby podobné trhy a obchodování s divokými zvířaty zakázaly. Natrvalo. Neumím si dost dobře představit, jaká výzva by v této době mohla mít větší opodstatnění.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 16:16
Žlutý mor má prostě nesčetné podoby, nejen toxické investice, šmírovací technologie ale i skutečný mor. Prostě to sem nepouštět pod žádnou záminkou.
Odpovědět
JC

Jan Cedič

4.2.2020 17:47
Mám takové tušení, že ty atomovky budeme ještě potřebovat !
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

4.2.2020 20:17
"Znám řadu lidí, kteří by byli ochotni se do krve hádat, že nynější nákaza wuchanským koronavirem má původ ve vojenské laboratoři. Není pro to jediný důkaz" A z logiky věci ani žádný důkaz být nemůže, vojenské záležitosti tohoto druhu jsou nejpřísněji střeženými tajemstvými.
Odpovědět
mm

míša mýval

6.2.2020 10:48 Reaguje na Jiří Daneš
A vy o tom pochybujete? Je to jasné. Může za to Trump a globální oteplování, nebo oteplováňý (podle vzoru tajemstvý)?
Odpovědět

Jana Řeháková

15.3.2020 00:18 Reaguje na Jiří Daneš
Přesně tak, nejvyšší utajení a svede se to na netopýry.. Ubohé 🤦‍♀️ Nicméně Čína si to zasloužila.. Tím co se tam děje právě na trzích se zvířaty a vůbec jak se k nim a k přírodě chovají celkově.. Líto mi těch žluťáků není, ale k nám to už zmutované dorazit nemělo...
Odpovědět
ig

4.2.2020 21:27
Zakazovat... Ono to přejde samo se zlepšením životní úrovně. Až bude dostupným standardem maso zabité, veterinárně zkontrolované, vykostěné, nakrájené, zabalené, chlazené, v boxu rozložené a nasvícené zářivkou s barevnou teplotou 3800 K, ani je nenapadne kupovat na tržišti netopýry :-)
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

4.2.2020 22:08 Reaguje na
Tam je to součást jejich středověké mentality, žádné zlepšení se zvýšením jejich životní úrovně nepříjde. To ostatně dokazuje požírání luskounů (tisíce dolarů za kus), nebo mletí nosorožčích rohů do džusu, aby se občanům "říše středu" postavil, atd, atd...
Odpovědět

Jana Řeháková

15.3.2020 00:24 Reaguje na Jakub Graňák
Tak tak.. Však za vyhubení spousty zvířecích druhů může právě celý východ(Čína, Japonsko atd.) anebo pytláci v Africe a dřív i v Americe. Jsou nechutní a došlo na ně, ale málo!!
Odpovědět
JM

Jan Mach

4.2.2020 21:29
Pro naší společnost je to nepřijatelné. Ovšem hlad je hlad - pokud nemají za rohem supermarket a peníze na nákup potravin, těžko kritizovat.
Odpovědět
JD

Jana Doležalová

4.2.2020 21:53
Kdo chce zničit prosperující Čínu? Koronavirus je biologická zbraň.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

4.2.2020 22:02 Reaguje na Jana Doležalová
Tak určitěé...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2020 08:47 Reaguje na Jana Doležalová
Týraní netopýřin už dávno vynalezli radar, pomocí něhož se dokáží orientovat v naprosté tmě, takže není jediný důvod aby nevymysleli koronavirus jako biologickou zbraň proti všežravým Číňanům.
Odpovědět
ČM

Čestmír Mladý

4.2.2020 22:17
Bobku, kolik ti za ten článek dali ?
Odpovědět
ČM

Čestmír Mladý

4.2.2020 22:18
Bobku, kolik ti za ten článek dali ?
Odpovědět
ČM

Čech M.

4.2.2020 23:25 Reaguje na Čestmír Mladý
Kdo a proč?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.2.2020 11:52 Reaguje na Čestmír Mladý
Také nechápu, proč se na toto ptát. U tohoto článku mi přece k ničemu tato informace nebude.
Odpovědět
MK

Mojmir Kosco

5.2.2020 07:52
Verim ze trziste v cine vypadaji a jsou tak hrozne jak popisujete v článku. BOHUZEL poukazovanim na spojeni MERS SARS a COR s netopýry kterezto tvrzeni je vseobecne prijimano nikoli vsak ozdrojovano a nezavisle overeno .Zdroje tohoto tvrzeni jsou veskrze cinske ...Nepovede k zavreni trznic mozna k zlepseny hygieny ? Alespon papirove ale jiste povede k jednodusimu konecnemu reseni pro netopýry
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.2.2020 08:21 Reaguje na Mojmir Kosco
Nemám nejmenší důvod jejich zjištěním nevěřit. Chrání tak především sami sebe, neb takových trhů je v zemi neúrekom. Když dokázali za dva týdny postavit nemocnici, zjistit původce jde moderními metodami také rychle.
Odpovědět
va

vaber

9.2.2020 09:40 Reaguje na Mojmir Kosco
odborníci co vykládají ,že virus pro zmutování potřebuje špínu , maso na čínském stánku a mrtvého netopýra by měli dostat Nobelovu cenu ,ale za blbost
Odpovědět
mm

míša mýval

6.2.2020 10:50
Kdo tomu nevěří, ať se podívá do Sapy
Odpovědět
MM

Milan Milan

11.2.2020 08:29
Bez paniky. Na začátku nákazy jsem zaznamenal v mědiích informaci, že v tom W.CH. má sídlo i laboratoř, kde jakési viry zkoumají. Je to tak,zaznamenal to ještě někdo, nebo to byl f.news?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

13.2.2020 19:37 Reaguje na Milan Milan
Je to tak, číňáci jich mají hned několik
Odpovědět
LL

Ladislav Ležák

7.3.2020 02:45
Já bývám ve svých komentářích opatrný, ale..
Nevěřím, že Čína udělala vše, pro, sebezničení.
Netopýr musel být velmi vytrvalý letec, který přeletěl oceán...
Ono se vždy nějaké teorie objeví a svádí se to na Cibetky, zmíněné Netopýry.
A co takhle Pandamyje ?
Panda si neumyla ruce, před žvýkáním bambusu....
A co tak třeba náhoda, že náhodou v Americe vyvinou vakcínu ?
Myslím si, že budeme hodně překvapený.
A dovedete si představit, že by něco uteklo ze zpravodajských služeb a oznámili, že se stala chyba a chtěli jsme to otestovat v éteru, jak s tím bude lidstvo bojovat, jak je odolný , jednotlivý jedinec ?
Jak zmínil jeden pán, že vojenské záležitosti spadají pod přísnou dikci utajení a my smrtelníci se to nikdy nedozvíme, že je to tak či onak !
Je to velký průšvih a politikům moc nevěřte, že se není čeho obávat.


Jestli to nebude nějaká velká náhoda, že se nám v Evropě začalo Ekonomicky dařit.
Trump zahájil Ekonomickou Válku s Čínou a nějak se mu to nepovedlo a náhodou Ekonomika v Číně padá a náhodou se tam ten zvláštní ničitel Conan objevil.
Možná, že ropa bude na nejnižší obchodovatelné hodnotě, jakou jsme tu ještě nikdy neměli.
A na populaci nechci ani domýšlet....
Možná za sto let se to proflákne, ale teď to určitě není aktualitou dne.
Tohle není strašení, ale člověk, by měl být, než kdy jindy ve střehu!


Možná si na mě ještě vzpomenete...
Odpovědět

Jana Řeháková

15.3.2020 00:11 Reaguje na Ladislav Ležák
Tak s tímhle musím jedině souhlasit!! Když řeknu, že koronavirus vznikl v Americe a odtamtud přijde vakcína, tak mě ostatní lidé mají za blázna, co potřebuje psychologa.. No tak uvidíme 😉
Odpovědět
LL

Ladislav Ležák

27.3.2020 19:26 Reaguje na Jana Řeháková
Čtěte.

https://aeronet.cz/news/video-reditel-cdc-priznal-pred-americkym-kongresem-ze-v-usa-umirali-lide-na-coronavirus-dlouho-predtim-nez-virus-propukl-v-cine-ceska-spickova-biolozka-v-rozhovoru-sokovala-kdyz-potvrdila-info/?fbclid=IwAR04imeEWnJKaCcqEfD-sZ6b7aTqKCW1mrR9TqYkD5WqhlpY5Aat7X4_DkI
Odpovědět
LL

Ladislav Ležák

28.3.2020 19:47 Reaguje na Ladislav Ležák
Další odhalené zkutečnosti...

https://www.youtube.com/watch?v=gPniquta6kU&feature=youtu.be
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist