https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zahada-vzorku-z-becvy.rybari-je-pry-predali-inspekce-je-pry-neprevzala?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záhada vzorků z Bečvy. Rybáři je prý předali, inspekce je prý nepřevzala

22.12.2020 14:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Otrávené ryby.
Otrávené ryby.
Je to tvrzení proti tvrzení. Rybáři si stojí za tím, že odebrali a dále předali vzorky z otrávené Bečvy. Kde vzorky skončily, se neví. Česká inspekce životního prostředí říká, že tyto vzorky nepřebrala. Úřad, který by do příběhu mohl vnést světlo, se odvolává na mlčenlivost kvůli policejnímu vyšetřování. Ale popořádku.
reklama

 

První, kdo byl osudný den 20. září u vytrávené řeky na nohách, byli místní rybáři. Jak říká Stanislav Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou, vzorky vody a ryb odebrali třicet minut po nahlášení havárie.

Vzorky vody z pochopitelných důvodů nebyly odebrány do zkumavek a ryby nebyly dány do chladicích boxů. Rybáři prostě vzali PET lahve, co měli při sobě, vypláchli je a nabrali do nich vodu. Ryby měli v tašce. Podle odborníků takové vzorky neobstojí při soudním dokazování viny, ale pro operativní určení příčiny otravy jsou naprosto postačující. Hlavní kvalita vzorků totiž spočívala v tom, že byly odebrány bezprostředně a mohly vést k rychlému určení látky, která řeku vytrávila.

Stanislav Pernický při nedávném kulatém stolu, který se věnoval otravě Bečvy, v chatu poznamenal, že rybáři vzorky předali odboru životního prostředí města Hranice a ten je následně předal České inspekci životního prostředí. Pernický pak v telefonickém rozhovoru říká, že na předání má dva svědky z řad rybářů a rybářské stráže. Komu z úřadu vzorky předal a kdo z inspekce je následně převzal, však prozradit nechce z obavy, aby těmto lidem nezpůsobil nepříjemnosti.

Příběh se začíná komplikovat s vyjádřením České inspekce životního prostředí. Tisková mluvčí Radka Nastoupilová píše, že pracovník inspekce přítomný na místě havárie žádné vzorky od rybářů ani od vodoprávního úřadu nepřebíral.

„Po konzultaci se Státním veterinárním ústavem bylo domluveno patologicko-histologické vyšetření, pro které bylo požadováno mít ryby pokud možno co ‚nejčerstvější‛ a to jak mrtvé, tak i ty s nestandardním chováním. A ze stejného místa také vzorek vody,“ říká Nastoupilová. Inspektor si podle jejích slov provedl odběr vlastních vzorků níže po toku, v místě aktuálního úhynu, do dezinfikovaných odběrových lahví vodu a do chladicího boxu ryby. „A to s vědomím hasičského záchranného sboru a vodoprávního úřadu Hranice.“

Kde tedy vzorky od rybářů skončily? Vyjasnit by to mohl odbor životního prostředí v Hranicích, jehož pracovník měl podle rybářů vzorky předat inspekci. Tiskový mluvčí Hranic Petr Bakovský však odpovídá, že „úřad veškeré informace předal Policii ČR a protože nechceme zasahovat do vyšetřování, nemůžeme Vám bohužel požadovanou informaci poskytnout.“

Ani opakovaný dotaz a odkaz na prohlášení Police ČR o neexistujícím informačním embargu toto nezměnil.

Oprávněný dotaz rybářů, co se stalo s jejich vzorky a proč nebyly použity, zůstává nezodpovězený.


reklama

foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (41)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.12.2020 14:41
Nevím, neviděl jsem, nevzpomínám si ... Tak se nám to pěkně zamotává, vzorky prokazatelně byly odebrány a stejně prokazatelně je nikdo nemá.
Komu věřit ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2020 14:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tomu, kdo od začátku stále mlží a lže rozhodně NE.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

11.1.2021 01:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zatím vše jde podle rozpisu a plánu. Nic nového. A mnozí zde mlží ještě více, než ti o kterých se píše. Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. A(ž) bude zapomenuto.
<rl>
Odpovědět
JH

Jakub Hruška

22.12.2020 14:53
Rybáři vzorky odebrali zcela adekvátně. Pro chemickou analýzu není třeba mít dezinfikované vzorkovnice - ty jsou potřeba pro mikrobiologickou analýzu. Tu ale potřeba dělat v zádném případě nebylo. My vzorky vod na běžné chemické rozbory odebíráme do PET lahví, a pak z výsledků píšeme hojně citované vědecké práce. Rybáři v ničem nepochybili!
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.12.2020 13:23 Reaguje na Jakub Hruška
Jako pracovník s mnohaletou laboratorní erudicí vám dávám za pravdu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.12.2020 15:22
To se dalo čekat. Přece si Babiš nenechá na sebe hodit vinu za tu havárii.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.12.2020 16:31
Veškeré závadné vzorky byly ekologicky zlikvidovány přesně podle směrnic Lovochemie. Za Lovochemii byli za likvidaci zodpovědní inženýři Brabec a Geuss. Vše proběhlo tak jak mělo.
Odpovědět
RK

Roman Kolář

22.12.2020 17:10
Vzhledem k tomu, co všechno už ČIŽP v této kauze předvedla i nepředvedla, mi toto jako záhada nepřipadá. Důvěřiví rybáři si nenechali udělat zápis o předání vzorků a tohoto faktu mohlo být zneužito.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.12.2020 13:24 Reaguje na Roman Kolář
Tohle byla opravdu chyba rybářů. Poučení pro všechny čtenáře Ekolistu, kteří by se k podobné kauze dostali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2020 15:05 Reaguje na Jan Šimůnek
Pokud považujete podvody a zatajování vzorků, (ke kterým není papír) za normální jednání státním správy, tak chápu, že podoporujete současný zločinný systém.
Pokud by na to předávací protokoly byly, prostě se ztratí, nebo spíš odpovědný ouředník prohlásí, že žádné nikdy nebyly a to co mají v ruce rybáři je "kampáň" a vytvořila to "Kalúskova mafia".
Tahle vládní garnitura už lže stylem bullshit.
Odpovědět

Jirka Černý

22.12.2020 19:10
Trošku to připomíná knížku co jsem četl, děj se odehrával na Sicílii a taky tam nikdo nic neviděl, nic se nedařilo vyšetřit, důkazy mizely, lidé se záhadně sebevraždily.
Odpovědět
RF

René Florek

22.12.2020 19:27
Běžte už všichni do p...! Fotíte se, jak se staráte o ŽP a nejste schopni vyřešit tuto záležitost! Pro mamon vše. Rád bych byl účasten dialogu všech složek v tom zainteresovaných. Když jsem například slyšel vyjádření zástupce CIZP v pořadu reportéři ČT Otrávená reka III, jak vysvětloval, jakým přičiněním se dostaly mrtve ryby až za vypusť Dezy, to bylo na facku.......dělal debila že sebe a hlavně z lidí....neuvěřitelné! A promiňte za to invektivum na začátku, ja to tak prostě cítím!
Odpovědět
AJ

Aleš Johanovský

29.12.2020 12:26 Reaguje na René Florek
Ona ta řeka totiž teče, takže pokud to vyteklo někdy v noci, bylo samozřejmě místo kontaminace propláchnutý a "i mrtvé ryby plujou s proudem" o nějakej kilometr dál, co je na tom složitýho?
Odpovědět
PK

Petr Kukal

22.12.2020 19:59
Nedělejte z nás rybářů hlupáky. Jsem sice ze Středočeského kraje, ale toto máme v Bližších podmínkách výkonu rybářského práva : Vzorky je nutné odebírat do skleněných litrových lahví, nejlépe se zabroušenou zátkou. V krajních případech lze použít i plastovou láhev. Láhve je nutno mít čisté a před odběrem nejméně 3x vypláchnout odebíranou vodou. Pochybuji, že by to kolegové z Moravy měli jinak a tento postup neznali. Za ztrátou vzorků je vyšší zájem. Vyšší a velmi nečestný.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.12.2020 20:56 Reaguje na Petr Kukal
Bohužel je to tak. MŽP a ČIŽP je ve zločinnému spolčení s pachatelem, AOPK bagatelizuje havárii a Bláhoví Duhové vzývají vlka. Vítejte v Babišistánu.
Odpovědět
RM

R. M.

20.1.2021 22:21 Reaguje na Michal Ukropec
To jste vystihl dobře; Babišistán... Podle komentářů jde poznat, že každý ví, že se jedná o podvody, ale stejně se nic nestane. V čem to žijeme, že už nám přijde normální, když se někde dějí nečestné podvody...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

22.12.2020 22:47 Reaguje na Petr Kukal
Hm, jak tedy ty vzorky předáváte ? Někde za čerpačkou z ruky do ruky neznámému pánovi s hnědou koženou brašnou ?
Přece mi musí zůstat v ruce předávák s razítkem a podpisem
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2020 15:05 Reaguje na Petr Pekařík
Třeba je, a co? Zajímá to někoho?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2020 21:16
Pořád mi není jasné, PROČ všichni zúčastnění dělají ze sebe takové debily.
Kvůli tomu, že DEZA patří estébákovi to asi nebude, on v tom přece vůbec nejede. Tam musí být něco hlubšího, jinak to fakt nevidím.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.12.2020 21:44 Reaguje na Pavel Hanzl
To je celkem jednoduché. Příští rok jsou volby a taková vytrávená řeka díky Deze, která patří Babišovi, to by bylo sousto v předvolebním boji. Ono už stačí, jak se vláda v čele s Babišem "pere" se současnou koronavirovou epidemií. Za dva dny je tolik mrtvých jako za celou jarní vlnu, to už Babišovi nikdo neodpáře. Když k tomu připočteme ještě schodek ve státním rozpočtu a rychlou likvidaci podnikatelů, neviděl bych ty volby příští rok moc růžově.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

22.12.2020 22:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hlavně, že vy jste se vším rychle hotový a jaksi nevnímáte, že virus 2. vlna kosí celou Evropu , kde Babiše nemají.
Takže rybáři odebrali vzorky a komusi je odevzdali. Nemají protokol , nemají svědky , nemají vzorky. Když odevzdám vzorky střelené černé na SVS , tak mám přece papír o předání v ruce. Z rybářů nechci dělat nesvéprávné , ale toto je docela dost mimo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.12.2020 08:54 Reaguje na Petr Pekařík
Nechtěl jsem se vůbec zapojit do této diskuse, neboť
jsem i rybář, ale máte 100% pravdu, že předat vzorky
neznámé osobě bez potvrzení převzetí je naivní se
dočkat výsledku. Pokud se chci jistit, tak ty
samé vzorky si ponechám pro pozdější kontrolu pro
sebe a nechám si potvrdit, že disponuji záložními
vzorky pro pozdější kontrolu. Tím odradím kohokoliv je zašantročit, vyměnit a nebo zmanipulovat rozbor. Chápu stres rybářů, ale i v takovém stresu je potřeba zachovat chladnou hlavu a mít to vše
potvrzeno, protože pouhé tvrzení je sporné. Znám
to z kauzy LTO(lehké topné oleje), kdy jsme
vzorky odebírali ve třech exemplářích pro archív,
laboratoř a pro dovozce, pokud o ně projevil zájem.
Pouze tak to byl důkaz pro soud, ale ten nakonec
vyšuměl do ztracena a nebyl u toho ani Babiš a
ani Brabec. V té době byli u vesla jejich kritici.
Odpovědět
MN

Míra Nový

22.12.2020 23:18 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Já bych to neviděl zas tak divoce. Bureš rozdá pár koblih a hlupáci mu to tam zase hodí. Nevěřil by jste, kolik lidí se ho i přes všechny ty průšvihy stále zastává!
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.12.2020 13:42 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hlavní problém je v tom, že lidé nejvíce postiženi "coronakrizí" nebyli a nejsou voliči Babiše (výjimky jistě existovat budou, ale budou to opravdu výjimky), a tudíž se její nezvládnutí do Babišových preferencí nepromítne, nebo jen velmi málo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2020 15:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Jéžišmarjá, lepší dárek k Ježíškovi už nedostanu!
POPRVÉ neplácáte nesmysly a máte v podstatě pravdu!! Tolik sexu naráz???
Odpovědět
MN

Míra Nový

22.12.2020 23:14
Já nevím, co s tím pořád naděláte. Babišův poskok Brabec jasně řekl, že to bude vyšetřeno v řádu hodin. No, zatím je to teprve asi 2250 hodin. Buďte prosím trpěliví. Až to bude 87368065342 hodin, tak bych byl teprve netrpělivý.
Odpovědět
LC

Luděk Chuděj

23.12.2020 12:50
Je vidět, že jsme se za 30let politicky posunuli. Důvěra ve státní instituce? Teď už jen chybí zaparkované 603ky a 613ky před domy kritiků kauzy.,, Čest,,
Odpovědět
rl

rýpal lesní

11.1.2021 01:35 Reaguje na Luděk Chuděj
Teď jezdí Superbama a Audinama. Ale metody mají stejné.
Kdysi si šoupali podrážky a našli i kůži ze sežraných králíků.
<rl>
Odpovědět
hi

23.12.2020 13:33
Odbor životního prostředí města Hranice vzorky převzal (mluvčí to sám přiznal) a musel o tom sepsat písemný záznam a rovněž bude i doklad komu vzorky déle předal. Vše musí být ve spisu životního prostředí v Hranicích.
Mělo by stačit písemně požádat o poskytnutí informace a úřad informaci musí poskytnout.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2020 15:17
Je to samozřejmě další kamínek do mozaiky. Ale jen Povodí Moravy odebralo asi 80 vzorků ze všech inkriminovaných vyústění a za dva dny vše předávali PČR. To místo bylo jasně identifikované. Co jsem slyšel od lidí přímo z Povodí. Další série odebíral ČIŽP, samotná PČR a kdoví kdo ještě. V tom nezjistit, odkud to vyteklo, je prakticky nemožné.
Odpovědět
RF

René Florek

25.12.2020 13:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Jsem strašně zvědav co z nich vyleze. Jisto jistě je, ze nemohlo z principu vytect do reky par litru svinstva,ale nekolik desitek az stovek hektolitru. Jedina dosud znama havarie toho dne kdy doslo k otrave reky byla zaznamenana v Deze. At Deza vyvrati pochybeni,ze zachytili všechnu směs, která vytekla z kaustifikacni jednotky, aniz by se neco dostalo do Becvy.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.12.2020 15:28 Reaguje na René Florek
Problém je, že kaustifikace se netýká kyanidů a kaustifikační směs kynidy v toxickém množství neme z pricipu věci samá obsahovat.
Pro ilustraci cituji popis procesu z Wikipedie: "Kaustifikace je reakce, při které z roztoků uhličitanů nebo síranů alkalických kovů působením hydroxidu vápenatého vznikají alkalické hydroxidy. Periodická kaustifikace probíhá v kaustifikační kádi, tzv. kaustifikátoru. Obsluha takového zařízení je pracnější, ale má nižší spotřebu proudu. Je to ocelová káď s míchadlem, která může být vytápěna. [5] Do kádě se může vnášet buď roztok uhličitanu sodného nebo zelený louh (uhličitan sodný a sulfid sodný). K tomu se přidává pálené vápno nebo hydroxid vápenatý".
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.12.2020 15:29 Reaguje na Jiří Daneš
Oprava: ... směs kyanidy v toxickém množství nemůže z pricipu věci samé obsahovat.
Odpovědět
RF

René Florek

26.12.2020 11:24 Reaguje na Jiří Daneš
Pane Daneši, směsi,které vstupují do chemreakce samy osobě zrejme nejsou asi toxické a nebezpečné ale na strane vystupu se objevuje nam znamy hydroxid sodny, ktery je silne alkalicky. Z výpovědi rybářů vyplynulo, že ryby měly poleptane ploutve a zřejmě i vnitřní organy, přičemž symptomy otravy kyanidem vypadají zcela jinak. Nevylučují ale možnost kombinaci otravy s poleptanim. V dnešní době není možné spáchat tr.cin, aniž by se tento tr.cin řádně nevysetril. Tato možnost se vyloženě blíží limitní k 0, že se nevysetri. Víte, nejhorší že všeho je, že státní orgány dělají mrtvého brouka. Je to prostě účel, nic víc nic min. Pro mamon vse!
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.12.2020 12:15 Reaguje na René Florek
Hydroxidem v množství, jaké snad mohlo utéct nejde řeku vytrávit na 40 kilometrů daleko a několik dnů, protože hydroxid rychle zreaguje s organickými látkami a s vzdušným oxidem uhličitým.
Navíc kaustifikační směs s hydroxidem vápenatým je bílá až kašovitá kapalina, která by vodu v Bečvě stoprocentně obarvila.
Neboli to, co uteklo v Deze, mohlo maximálně otrávit pár stovek metrů Bečvy a ještě by to krásně bylo vidět v barvě a konzistenci té vody.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.12.2020 18:59 Reaguje na René Florek
Hydroxidy obecně velmi rychle reagují s CO2 ze vzduchu za vzniku příslušné sloučeniny. Hydroxid sodný není výjimkou. Množství, které by bylo schopné způsobit poleptání ploutví ryb by muselo být vzhledem k objemu vody v korytě řeky na 40 km toku ne několik tun, ale ve stovkách, ne-li v tísících tun. A Uhličitan Vapenatý by jistě byl ve vodě vidět jako intenzivní bílý zákal. Viz - Radim Polášek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.12.2020 09:17 Reaguje na René Florek
Já to fakt nechápu. Když zjistili, odkud to svinsvo vyteklo, tak přece odebrali sérii vzorků přímo z té kanalizace a zcela jednoduchou cestou se dostanou přímo na místo havárie, ne? Tak masivní otrava musí přece zanechat obrovské stopy.
Když potáhnu krvácející mrtvolu někam do úkrytu, tak přece taky inhed zjistí, kde se vražda odehrála!
Odpovědět
JB

Josef BIS

28.12.2020 19:32
Přátelé, o tom, jestli rybáři předali nebo nepředali nějaké vzorky je slepá ulice. Policie to měla udělat-ihned a dát prozkoumat. To je jako kdyby alkoholík přinesl test kamaráda co nepije. A o tom, co měl dělat ČIŽIP nebo Živ. prostředí bych mohl napsat cokoliv. Mlácení prázdné slámy. Ihned barvivo v podezřelém podniku a čekat u ústí řeky. Poteče obarvená voda a hledám tam. Tak jednoduché. Čižip honí s Říhovou protizákonným způsobem potencionální pašeráky dovezených rostlin, semen a dalších komodit a to, co měl pomáhat Policii udělat kolem Bečvy nechal na rybáře. A takové vzorky opravdu u soudu neobstojí. Jak jsem psal o alkoholíkovi. A to byl záměr. Mlžit až to vyšumí. Zklamal ČIŽIP, RYBÁŘI trestuhodně znehodnotili sami sebe v dobré víře ve spravedlnost, co dělal starosta Valmezu a dalších obcí, co a jak dělala Policie? A co dělal ten, kdo je odpovědný?????? ČESKÁ INSPEKCE ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ a Říhová? Šéfka a expertka dle poslankyně za Pijáty Balcarová, co tedy dělala expertka Říhová_???? Honí pašeráky semen na letišti a leze chlapům do trenek jestli nepašují mezi půlkami kaktusy. To má dělat Policie. A má a měla řešit Bečvu, expertka Říhová.
Odpovědět
JB

Josef BIS

29.12.2020 07:44 Reaguje na Josef BIS
Paní Říhová je expertka na jinou problematiku, jen jsem se nechal trochu unést z jiných článků. Když na Cites končila na vlastní žádost, mohla využít svých zkušeností a pomáhat. Pro mne když někdo o někom prohlásí že je expert, tak předpokládám že to je odborník na téměř vše, že má zkušeností na rozdávání, v honění pašeráků mezinárodní ocenění, na letištích zadržení materiálu podle novinářů v novinách za miliony, fotky- naši nejlepší a roztažená tygří kůže(určitě už vyčiněná pro položení místo koberce) Pomáhat a chránit mají státní úředníci na autech. A není snad expertní tým státní?
Odpovědět
AJ

Aleš Johanovský

29.12.2020 12:29 Reaguje na Josef BIS
Policie s tim nemohla z principu dělat nic, dokud jí to inspekce po pár dnech bezradnosti nepředala. A policie nemá laborky na zkoumání, to musí někomu zadat.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

11.1.2021 01:32
Ona si ta příroda sama poradí. Zatím se jí to vždy podařilo. Chce to vývoj druhů a trochu času.
<rl>
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist