Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
"Každá dovezená biopotravina je ztracená příležitost pro ozdravění českého zemědělství a venkova," řekl na dnešní tiskové konferenci na pražském hlavním nádraží Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA.
Na veletrhu Biostyl, který se uskutečnil koncem března na pražském výstavišti, proběhlo vyhlášení soutěže s poněkud netradičním názvem Miss kompost. Ačkoli se jednalo o první kolo pražské odnože tohoto klání, celkově to byl jeho třetí ročník.
Biologický odpad tvoří podstatnou část toho, co denně skončí v popelnicích. V Praze je v současnosti svážen spolu se směsným odpadem a končí buď na skládce nebo ve spalovně. Výjimkou je pět městských částí – Dolní Chabry, Klánovice, Běchovice, Koloděje a Šeberov -, kde mohou obyvatelé třídit bioodpad zvlášť v rámci pilotních projektů.
Pražský dopravní podnik zavedl zkušební přepravu jízdních kol v tramvajích. Od dubna do konce roku lze na vybraných trasách v uvedený čas nastoupit do tramvaje s bicyklem.
13.3.2008 | PRAHA
(EkoList)
V českých supermarketech lze nakoupit už nejen vajíčka z klecového chovu, ale i vajíčka z podestýlky a v některých obchodech i vajíčka z ekologického zemědělství. Vajíčka z volného chovu nejsou k dostání vůbec. Ukázal to průzkum, který provedla nezisková organizace Společnost pro zvířata.
V obchodech jsou k dostání vajíčka, na jejichž obalu se skví logo Ekologicky šetrný výrobek (EŠV). Kdo se v ekoznačení nevyzná, může si vajíčka koupit v domnění, že jde o produkt ekologického zemědělství. Vajíčka ale pocházejí z klecového chovu, který je ekozemědělství na hony vzdálený.
Letos v srpnu se v mediích objevily zprávy, že hračkářský gigant Mattel kvůli zdravotní závadnosti stahuje z trhu miliony hraček. Lidé, kteří chtějí svým nejmenším kupovat bezpečné hračky, tak přišli i o důvěru v renomované firmy. Může dnes spotřebitel koupit hračku, u které bude mít jistotu, že není škodlivá? V orientaci by měly pomoci dvě značky, které jsou součástí Programu Česká kvalita: značka „ Bezpečná a kvalitní hračka“ a značka „ Bezpečné hračky“.
Zima letos přišla dost brzy a mnozí lidé už se snaží pomáhat volně žijícím živočichům. I při této chvályhodné činnosti by ale měli dbát jistých pravidel, aby nakonec svým oblíbencům nezpůsobili víc škody než prospěchu. Nejčastější je asi přikrmování drobných ptáků, proto přinášíme pár informací právě o něm.
V květnu letošního roku se v internetové Zelené domácnosti objevil diskusní příspěvek pana Petra o hubení hrabošů: „Používám jednoduchou, ale téměř 100% metodu samostřílu s osmi ostrými hroty, který je natažen silnou gumou. Otevřu noru tak, aby do ní šel průvan, a dám do ní pingpongový míček. Na něj potom svrchu postavím nástražné odjištění samostřílu. Jakmile jde hraboš ucpat otvor, sklouzne pohybem zeminy z míčku pojistka a hroty pak už vykonají svoji práci.“
|
|