Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Letos v srpnu se v mediích objevily zprávy, že hračkářský gigant Mattel kvůli zdravotní závadnosti stahuje z trhu miliony hraček. Lidé, kteří chtějí svým nejmenším kupovat bezpečné hračky, tak přišli i o důvěru v renomované firmy. Může dnes spotřebitel koupit hračku, u které bude mít jistotu, že není škodlivá? V orientaci by měly pomoci dvě značky, které jsou součástí Programu Česká kvalita: značka „ Bezpečná a kvalitní hračka“ a značka „ Bezpečné hračky“.
Zima letos přišla dost brzy a mnozí lidé už se snaží pomáhat volně žijícím živočichům. I při této chvályhodné činnosti by ale měli dbát jistých pravidel, aby nakonec svým oblíbencům nezpůsobili víc škody než prospěchu. Nejčastější je asi přikrmování drobných ptáků, proto přinášíme pár informací právě o něm.
V květnu letošního roku se v internetové Zelené domácnosti objevil diskusní příspěvek pana Petra o hubení hrabošů: „Používám jednoduchou, ale téměř 100% metodu samostřílu s osmi ostrými hroty, který je natažen silnou gumou. Otevřu noru tak, aby do ní šel průvan, a dám do ní pingpongový míček. Na něj potom svrchu postavím nástražné odjištění samostřílu. Jakmile jde hraboš ucpat otvor, sklouzne pohybem zeminy z míčku pojistka a hroty pak už vykonají svoji práci.“
Redakce Testu DNES (MF DNES) provedla spotřebitelský test univerzálních pracích prostředků. Testována byla prací účinnost, biologická rozložitelnost a ekotoxicita. Vítězem testu šestnácti prostředků se stal Qalt Excel, který nese i českou ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek.
Asi každý čas od času provede probírku svého šatníku a rozhoduje se, čeho se zbavit a co si ještě nechat. Je to škoda vyhodit, říkáte si. „Tak teď to můžete zabalit do igelitky a dát do našeho kontejneru,“ radí Petr Jachnin, soudní znalec v oblasti second handu, který se podílí na sběru použitého textilu, jež pod názvem Potex zajišťuje firma Texat.
Zemní plyn nemusí sloužit jen pro vytápění či vaření, ale lze jej použít i jako palivo pro automobily. Jeho ekologické i ekonomické parametry jsou rozhodně zajímavé: zemní plyn má oproti benzínu či naftě nižší emise CO2 a dalších spalin, provoz je o třetinu až polovinu levnější a podle plynařů je zemní plyn i nejbezpečnější palivo vůbec. „Situace u nás je však stále neveselá,“ říká Jan Žákovec z Pražské plynárenské.
„Na trhu existuje obrovské množství průměrných a podprůměrných pracích prostředků. Náš certifikát bude zárukou, že daný výrobek je opravdu kvalitní a tuto úroveň si udržuje stabilně,“ říká David Nedoma ze Zkušebního ústav lehkého průmyslu. Ten od března nabízí výrobcům, dovozcům či prodejcům pracích prostředků možnost získat ochrannou známku Kvalitní praní.
„Výrobci kosmetických výrobků používají spoustu krásných slovíček o tom, jak je jejich kosmetika přírodní. My se od nich chceme odlišit tím, že naše výrobky necháme certifikovat, aby měl spotřebitel jistotu,“ řekla Adéla Zrubecká z firmy Nobilis tilia při představení nového certifikátu pro kosmetické výrobky – Certifikované přírodní kosmetiky (CPK).
Obtěžování hlukem je problém moderního života, který doléhá především na obyvatele velkých měst, ale i ty, kteří žijí v blízkosti velkých dopravních komunikací. Právě trvalá zátěž hlukem může lidem způsobit řadu zdravotních, ale i sociálních problémů. Česká legislativa nabízí několik možností, jak se mohou občané proti přílišné hlučnosti bránit, jedním z nově prosazovaných způsobů je takzvaná sousedská žaloba.
5.9.2007 | PRAHA
(EkoList)
Je neděle odpoledne, venku je krásně, pohodu ruší jen soused, který obrušuje eternitovou střechu svého domu. Vždyť eternit obsahuje azbest! napadne vás a začnete přemýšlet, jak souseda zastavit. Je ale neděle, obecní úřad je zavřený a soused odmítá přestat. Co teď dělat?
|
|