PřírodaZvířata zachráněna, záchranná stanice ale nikoli30.7.2019 | JAROMĚŘ/PRAHA
(Ekolist.cz)
Již přes 20 let se o zvířata v nouzi stará Záchranná stanice pro handicapované živočichy v Jaroměři. Vlivem dlouhodobého podfinancování byl její další provoz zásadně ohrožen. Krajský úřad Královéhradeckého kraje ale podpořil další existenci záchranné stanice v Jaroměři částkou, která tak rozhodla o budoucí existenci tohoto zařízení.
Letos vykvetlo vzácného hvozdíku písečného českého dvakrát víc než loni27.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Letošní sčítání kriticky ohrožené rostliny – hvozdíku písečného českého – potvrdilo, že záchranný program pro tento kriticky ohrožený druh je úspěšný. Hvozdík roste na jediném místě na světě, v národní přírodní památce Kleneč nedaleko hory Říp. V roce 2005 tu přežívalo posledních dvě stě trsů. Letos tu experti našli zhruba 3800 kvetoucích rostlinek, dvojnásobek předloňského počtu, kdy sčítání proběhlo naposledy. Záchranný program, který má zajistit, aby hvozdík z přírody úplně nezmizel, koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Jak se slonímu mláděti během okamžiku změnil život26.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pastviny divokých koní obývají jedovaté majky25.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Co stojí za špinavou vodou českých rybníků?24.7.2019 | PLZEŇ
(Ekolist.cz)
Špatné lesní hospodaření na Pálavě zlikvidovalo tisíce přísně chráněných motýlů, kritizují vědci23.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jasoň dymnivkový je kriticky ohrožený lesní motýl chráněný naší i mezinárodní legislativou. Dříve běžný druh vymřel v Čechách, na Moravě přežívá na pár posledních místech. Nejvíce jasoňů u nás donedávna žilo v Milovickém lese pod Pálavou. Dnes tu motýl vymírá. Informuje o tom Biologické centrum AV ČR.
Parádní nález v Železných horách22.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Začalo to nevinně přecházením louky a nalezením květenství, o kterém víte, že se v přírodě běžně nevyskytuje. První fotografie a hledání informací o druhu orchideje. Příliš pozornosti jsem nálezu nevěnoval a vzpomněl si po třech letech. Druhá návštěva lokality v letošním červnu začala fotografováním sedmi kvetoucích rostlin. Snímky jsem zveřejnil na internetu a pak to vše začalo.
Vědci zkoumají, kolik horka a sucha snesou stromy ve městě18.7.2019 | BRNO
(Ekolist.cz)
Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkoumají stresové podmínky stromů v městském prostředí. V Brně tento týden instalovali na dvou vybraných ulicích teplotní a vlhkostní čidla, která budou monitorovat vlhkost a teplotu půdy. Cílem je zjistit, jak stromy reagují například na letní horka a nedostatek vody v půdě.
Sýkora modřinka se obejde i bez žluté barvy17.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Terénní zooložka Zoo Ostrava Markéta Ticháčková při pravidelném jarním kroužkování ptáků na Českolipsku odchytila netradičně zbarvenou sýkoru, která vyvolala otázky, zda se nejedná o u nás velmi vzácnou sýkoru azurovou ze severovýchodní Asie. Bližší určení dle více morfologických znaků však přineslo jasnou odpověď – jednalo se o netypicky světle zbarvenou modřinku, u nás jednu z nejběžnějších sýkor.
Pole rozpálené na 60 °C. Důsledky špatné péče o půdu na snímcích termovizní kamery16.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Šardice se nachází ve vyhledávané oblasti Slovácka. Pro malebnost zvlněné krajiny, monokulturních lánů s vlnícím se obilím, které přerušují biopásy a solitérní stromy, se jim říká Moravské Toskánsko. Nádherné scenérie vyhledávají především fotografové. Pokud ale na krajinu namíříte termovizní kameru, uvidíte nepěkný obrázek.
|
reklama |