PřírodaBerličky pro dravce. Jednoduché opatření, které funguje10.9.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Naše polní havárie6.9.2019
(Sedmá generace)
Rozdíl mezi trávníkem a květnatým pásem poznáte podle přítomnosti hmyzu2.9.2019 | ČESKÉ BUDĚJOVICE
(Ekolist.cz)
Už třetím rokem oživují českobudějovický park Stromovka a vědecký kampus květnaté pásy. A líbí se nejen lidem, ale i řadě druhů hmyzu.
„Jako květnaté pásy označujeme plochy oseté semínky původních dvouděložných rostlin, které mají vytvořit na pohled pěkné enklávy a zároveň podpořit motýly, včely a další zajímavé živočichy. Chtěli jsme veřejnosti ukázat, že městské trávníky nemusí být pouze sterilními, krátce střiženými plochami,“ vysvětluje Klára Řehounková z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která stála u zrodu projektu.
Tůně u Hajské jsou ostrůvek pestrosti v kulturní krajině1.9.2019 | STRAKONICE
(Ekolist.cz)
Exoticky vyhlížející kudlanka se letos poprvé objevila v Milovicích30.8.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nového obyvatele mají od letošního roku stepi v bývalém vojenském prostoru u středočeských Milovic. Vědci tam poblíž obce Lipník poprvé zaznamenali výskyt exoticky vyhlížející kudlanky nábožné. Velký, sytě zelený až hnědý hmyz, jehož trojúhelníková hlava s velkýma očima připomíná vyobrazení mimozemšťanů ze sci-fi komiksů, se přitom ještě před dvěma desetiletími vyskytoval hojně jen na Jižní Moravě.
Nekrmte sysly, žádají návštěvníky na Radouči nové cedule28.8.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Okolí národní přírodní památky Radouč v Mladé Boleslavi je už několik let známé výskytem kriticky ohrožených syslů obecných. Žije jich tu více než šest stovek. Zvířata si zvykla na častou přítomnost lidí z přilehlého sídliště a ztrácejí přirozené instinkty. Město Mladá Boleslav se proto nyní rozhodlo na místo instalovat několik informačních tabulí. Žádá na nich společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR návštěvníky, aby sysly nekrmili, nesahali na ně a nechytali je.
Potvrzeno: v Brdech hnízdí vzácný datlík tříprstý26.8.2019 | Praha/Jince
(Ekolist.cz)
Hnízdění vzácného datlíka tříprstého bylo letos potvrzeno v jižní části chráněné krajinné oblasti Brdy. V tamějších lesích totiž našel prostředí, které k životu potřebuje: jehličnaté či smíšené lesy pralesovitého charakteru se starými stromy, zlomy a vývraty. Takových lesů v naší krajině mnoho nezbylo. Datlík se proto vyskytuje jen vzácně, především na Šumavě a v Beskydech.
Do podzemí Komorní hůrky by se mohli do roka podívat návštěvníci24.8.2019 | FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
(ČTK)
Na Komorní hůrce nedaleko Františkových Lázní na Chebsku začaly práce na rozšíření takzvané Goethovy štoly. Pod vyhaslou sopkou by mělo vzniknout 28 metrů chodeb ve stopách původních štol, které nechal na žádost spisovatele J. W. Goetheho vyhloubit hrabě Kašpar Šternberk. Práce za dva miliony korun završí tříletý geofyzikální průzkum sopky. Měly by být dokončeny zhruba do konce září, přibližně do roka by pak štoly mohly být zpřístupněny i veřejnosti, řekl ČTK Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR v Praze.
Do lesů u Želivky se vrací pastva ovcí. Pomůže chránit ohroženou bylinu23.8.2019 | VLAŠIM
(Ekolist.cz)
Ovce se vrátí do borových lesů na území národní přírodní památky Hadce u Želivky. Spásání pomáhá ve zdejších lesostepích udržet podmínky pro kriticky ohroženou bylinu kuřičku hadcovou. Pastva probíhá za přísných bezpečnostních opatření a v malém rozsahu, aby byla vyloučena všechna rizika pro vodárenský zdroj.
Kam odletěli čápi ze západních Čech?21.8.2019 | PLZEŇ
(Ekolist.cz)
|
reklama |