PřírodaVysadit strom na každou volnou plochu není univerzální dobro10.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Drsná krása Oderských vrchů8.7.2019 | PRAHA
(Naše příroda)
Jistě to znáte z vlastní zkušenosti: kolem jste jeli aspoň padesátkrát, ale nikdy jste tam nezastavili, protože si říkáte „až někdy příště…“! Jedním z těchto míst jsou pro mnohé určitě Oderské vrchy nad Moravskou bránou. Po jejich úpatí denně prosviští desítky rychlovlaků a tisícovky aut směrem na Ostravu a zpět, čas k zastavení ale obvykle schází.
Volné pobíhání psů ohrožuje evropské vlky. Může přispět k jejich vyhynutí5.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Smečky kříženců psů a vlků by mohly způsobit vyhynutí evropských vlků. S rozšiřováním lidských aktivit na stále větší území přispíváme k úbytku prostředí pro život volně žijících zvířat, jako jsou vlci. Ti se stále častěji dostávají do kontaktu s volně se pohybujícími psy. Křížení s nimi dnes představuje poměrně velké ohrožení divokých populací vlků, kteří ztrácejí „genetickou identitu“. Tématu se věnuje studie uveřejněná v časopise Frontiers in Ecology and Evolution
Divokých koní v Česku je poprvé více než sto, vědci sečetli letošní přírůstky4.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Stáda divokých koní pocházejících z anglického Exmooru se v Česku rozrůstají. Po sčítání letošních přírůstků vědci napočítali v pěti rezervacích celkem 111 divokých koní. Největší stáda se nacházejí ve středočeských Milovicích, kde je nyní na dvou pastvinách dohromady 71 koní, a v Národním parku Podyjí na Jižní Moravě, kde je na dvou pastvinách celkem 20 koní.
Záchrana mokřadní louky v Pošumaví3.7.2019 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Český svaz ochránců přírody vykoupil mokřadní louku Chválovna na Vimpersku. Je to více než hektarová mokřadní loučka s prameništěm, vklíněná mezi les a silnici dva kilometry východně od Vimperka. Staré botanické průzkumy odtud uvádějí řadu vzácných druhů – arniky, oměje, tolije, orchideje prstnatce i masožravé rosnatky.
Oživení starých odrůd ovocných dřevin1.7.2019 | PRAHA
(Naše příroda)
Již od poloviny devadesátých let minulého století Český svaz ochránců přírody aktivně zachraňuje mnoho desítek, či spíše stovek starých odrůd ovocných stromů. Toto bohatství se nashromáždilo hlavně během posledních 400 let, kdy se ovocné stromy staly naprosto samozřejmou součástí krajiny Čech, Moravy a Slezska.
Dříve byla uvězněna v betonu, nyní dostává volnost. Pražská říčka Rokytka28.6.2019 | PRAHA
(Pražská EVVOluce)
Rokytka je vodní tok v povodí dolní Vltavy.
Pramení jihovýchodně od Říčan v prostoru
Říčanského lesa mezi obcemi Tehov a Tehovec
v nadmořské výšce 453 m. Celková délka
potoka je 37,5 km. Prameny Rokytky jsou
dva a po několika stech metrech se stékají
a stávají se počátkem nejdelšího pražského
potoka, jenž má na území Prahy délku
31,5 km. Slovo „rokyta“, které dalo jejímu
jménu základ, je staroslovanské pojmenování
vrby, kterými je říčka lemována dodnes.
P(r)ohnojená rodná hrouda27.6.2019 | PRAHA
(Sedmá generace)
Víra v pokrok vědy a rozumu nikdy nebyla silnější než v dlouhém devatenáctém století. Když chemik Fritz Haber přišel v roce 1909 na to, jak syntetizovat čpavek z atmosférického dusíku, jistě byl přesvědčen, že s pomocí vědy, respektive umělých hnojiv, pomůže nakrmit celý svět. A svým způsobem měl pravdu. Jenže už nemohl dohlédnout všechny následky, které rozšíření umělých hnojiv přineslo — a které nás o sto let později mohou přivést až k potravinové krizi.
Českým polím chybí pestrost pěstovaných plodin. Dominují jim pouhé čtyři26.6.2019 | PRAHA
(Sedmá generace)
Jarní zežloutnutí našich polí se stalo každoročním koloritem. Vždycky s sebou přinese také obvyklou argumentační přestřelku, zda se řepky nepěstuje příliš, nakolik krajině škodí, anebo naopak prospívá. Jak si však ve stínu řepkové debaty vedou ostatní plodiny a čím se naši zemědělci řídí při jejich výběru?
Jak s půdou hospodaří boží hospodáři?25.6.2019 | PRAHA
(Sedmá generace)
Proces majetkového vyrovnání mezi církvemi a státem vzedmul v nábožensky jinak spíše vlažném Česku vlnu emocí. Jejich symbolickým vyjádřením se stala ruka preláta, natahující se na předvolebních billboardech ČSSD z roku 2012 lačně po naditém žoku peněz. Stranou pozornosti účastníků disputací o adekvátnosti vynaložených miliard zůstalo mnohé. Například snaha o reflexi, co bude emancipační proces znamenat pro roli církve ve společnosti — natož co bude znamenat pro přírodu. Další díl seriálu Naše půda jsme se proto rozhodli věnovat církevnímu hospodaření na tuzemských polích a lukách.
|
reklama |