PřírodaUsťjurt - domov sajgy tatarské. A zdroj zemního plynu11.4.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Těžká technika ve službách ochrany přírody31.3.2017 | PRAHA
(BELECO)
Výzkum prováděný ve 42 bývalých vojenských prostorech ukázal, že 73 % všech českých druhů denních motýlů můžete potkat v místech kdysi obývaných armádou. Z dalšího srovnání vyplynulo, že průměrně se tam nachází více druhů než v maloplošných územích (49 vs. 37), ale v chráněných územích je více vzácných druhů (4 vs. 5). Výsledky z hlediska rostlin a ptáků nejsou tak jednoznačné, přesto ukazují, že ve vojenských prostorech se nacházejí hlavně vzácné druhy vázané na otevřenou krajinu, které mnohdy chybí v chráněných územích.
Není sýček jako sýček27.2.2017 | PRAHA
(Naše příroda)
Byl tehdy právě konec března, když jsem se před lety vracel již za tmy z menšího výletu do krásných a hlubokých lesů v podhůří Šumavy. Zvolna jsem sjížděl úzkou, dosud zasněženou lesní silničkou. Ve světlech reflektorů se vynořovaly a opět mizely ve tmě za mnou silné kmeny starých jedlí a buků, občas přeběhl kužel světla i po osamělém skalisku nebo skupině mohutných balvanů.
Kruté mrazy velkým kopytníkům v rezervaci nevadí20.1.2017 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přestože noční teploty v rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice klesaly v minulých dnech k mínus 20 stupňům Celsia, divokým koním, zubrům ani zpětně šlechtěným praturům kruté mrazy nevadí. Na pastvinách u Milovic a Benátek nad Jizerou mají dostatek potravy v podobě suché trávy, kterou si dokáží vyhrabat pod sněhem, stejně jako větví a kůry keřů, jež nyní hojně okusují.
Pomozme také kalousům ušatým4.1.2017 | PRAHA
(Naše příroda)
Kalous ušatý je naší poměrně běžnou sovou a jistě většina přátel přírody se s ní už někdy setkala. Ponejvíce patrně tak, že při procházce lesem nás bílé stříkance nebo hromádka vývržků pod stromem upozorní na sovu sedící nad námi ve větvích, kde po nočním lovu odpočívá a tráví. V době hnízdění podobné bílé stříkance mohou prozradit i hnízdo s mladými.
Bude šakal obecný nová česká šelma?30.11.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Outloň jako domácí mazlíček? Co se za tím skrývá a je to vůbec legální?17.10.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V dnešní době už není výjimkou pořídit si domů exotického mazlíčka. V České republice jde nejčastěji o chov ryb, obojživelníků, plazů a ptáků. Zájem je ale i o některé druhy savců. Není těžké odhadnout, proč mezi tyto savce patří také outloň. Roztomilým outloňům s výrazně velkýma očima se těžko odolává. V turisticky populárním Thajsku se turisté mohou za peníze s outloněm vyfotit. To u mnoha lidí pak vyvolá touhu si takové zvíře pořídit domů. Je však outloň vhodným domácím mazlíčkem a je legální si ho pořídit?
Horňácko v plné luční12.10.2016 | BRNO
(Ekolist.cz)
Tráva se na velických loukách v období jara a léta nekosí. Je vysoká a plná cestiček, takže připomíná bludiště mezi duranciemi, třešněmi, hrušněmi a keříky, do jejichž výšky ještě tráva nestihla vyrůst. Jedna cestička vede ke střapatému kvítku s růžovým střepečkem, který na první pohled připomíná bodlák. Je ale bez bodlin a není to obyčejný kvítek. Je to vzácná a ohrožená srpice karbincolistá.
Po zvířecích stopách6.10.2016 | PRAHA
(Naše příroda)
Kromě otisků nohou, tedy stop, jaké si pod pojmem stopa představí většina lidí, zanechávají zvířata i stopy jiné, které lze souhrnně označit jako stopy pobytové. Patří sem vlastně vše, co nějakým způsobem prozrazuje přítomnost určitého druhu živočicha – nory, hnízda, ochozy, chlupy a peří, které savcům či ptákům vypadne při přirozené výměně nebo zachytí-li se o větev, kmen stromu či o kámen, místa, kam se chodí zvířata podrbat, okousané větvičky, byliny či oloupaná kůra dřevin, požerky na listech nebo houbách, zbytky ulovené kořisti, skvrny od moči nebo exkrementy. A právě těmi posledními skupinami stop se chceme dnes zabývat poněkud blíže.
Netopýři kolem nás3.10.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
|
reklama |