Zprávy / Suroviny
21.5.2016 16:51 | STRUPČICE
( ČTK)
Občanské sdružení Moře klidu pokračuje ve své snaze vytvořit z krajiny po těžbě uhlí fiktivní mořskou krajinu. Po marině u Duchcova na Teplicku a majáku u Strupčic na Chomutovsku má ve fiktivním doku u Litvínova na Mostecku stát skutečný koráb. Podrobnosti řekl ČTK Jan Plíšek z občanského sdružení. 
17.5.2016 08:10 | BERLÍN
( ČTK)
 Elektrárna Schwarze Pumpe v Lužici na východě Německa obnovila plný provoz poté, co do ní o víkendu blokovali dodávky uhlí ekologičtí aktivisté. Informovala o tom společnost Vattenfall, která elektrárnu provozuje a od níž ji převezme český Energetický a průmyslový holding (EPH). Státní zastupitelství v Chotěbuzi oznámilo, že kvůli demonstracím u elektrárny a v povrchovém dolu Welzow-Jih nezahájí proti aktivistům trestní stíhání. 
 Tři tisícovky lidí z iniciativy Ende Gelände dnes obsadily hnědouhelný důl v německé Lužici, který chce koupit česká energetická firma EPH. Podle organizátorů jde o vzkat, že s neměckým uhelným byznysem si EPH kupuje i masivní odpor veřejnosti. 
9.5.2016 14:27 | PRAHA
( ČTK)
 Pět ekologických organizací vyzývá vládu, aby schválila příspěvky i pro horníky z hnědouhelných společností, kteří kvůli útlumu těžby přijdou o práci. Peníze na tyto dávky by kabinet měl získat od majitelů firem ze zvýšeného státního příspěvku za těžbu. Kabinet má o příspěvcích pro propuštěné jednat ve středu. Podle návrhu by je měli dostávat nejen zaměstnanci z OKD, ale i z dalších deseti společností. Mezi nimi jsou i hnědouhelné.

9.5.2016 11:10 | KLENTNICE
( ČTK)
 Chráněná krajinná oblast (CHKO) Pálava letos slaví 40 let od svého vzniku. Díky vyhlášení CHKO se podařilo zachránit některé vápencové kopce od vytěžení, řekl vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Kmet. V letošním roce se plánuje rozšíření dosavadních 15 rezervací o dvě přírodní památky, první se jmenuje Na Cvičišti a druhá Mušlovská pískovna. 
2.5.2016 10:00 | PRAHA
( ČTK)
 Počty trestných činů spojených s krádežemi kovů meziročně klesly o více než polovinu, ovlivnilo to nejen zpřísnění pravidel výkupu kovošrotu od loňského března, ale zřejmě i krize na trhu s ocelí. Řadě sběren podle celostátní ankety ČTK klesl obrat, některé krachují a stěžují si kvůli bezhotovostním platbám na přebujelou administrativu. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) hodnotí zavedená opatření pozitivně, a to i přesto, že některé sběrny podle České obchodní inspekce stále vykupují zakázané druhy odpadů a porušují předpisy. Ministerstvo chce opatření zpřísňovat i dále. 
 V africké Keni bude v sobotu 30. dubna spáleno 105 tun slonoviny a tuny nosorožčích rohů, zabavených pytlákům a pašerákům, či získaných z přirozeně uhynulých zvířat. Množství pálené suroviny je přitom rekordní - asi osm krát větší než jaké kdy bylo spáleno. Na černém trhu by kly měly hodnotu 30 milionů amerických dolarů. Akce se zúčastní i ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas, který v roce 2014 inicioval spálení slonoviny a rohoviny ze skladů zoo. 
25.4.2016 12:26 | PRAHA
( ČTK)
 Odpůrci prodeje uhelných dolů v německé Lužici českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) zhruba 45 minut pouštěli před švédskou ambasádou v Praze zvukový záznam hluku rypadla. Česká firma doly a elektrárnu koupila od švédského koncernu Vattenfall, prodej ale ještě neschválila švédská vláda. Aktivisté ji proto žádají, aby prodej zamítla. Podobné protesty se v těchto dnech konají nejméně ve 13 evropských zemích. 
 Australský politik zapálil řeku, aby přitáhl pozornost k metanu, který podle jeho slov uniká do vody kvůli těžbě s pomocí takzvaného frakování. Dramatické záběry plamenů tančících na hladině řeky už na internetu zaznamenaly více než dva miliony zhlédnutí.

24.4.2016 10:48 | HODOV/PAČEJOV/LUBENEC
( ČTK)
 Stovky lidí v sedmi lokalitách v Česku protestovaly akcí Den proti úložišti proti možné výstavbě trvalého úložiště radioaktivního odpadu. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v nich hodlá provést geologické průzkumy. Obce, ekologické spolky a další organizátoři pořádali protestní akce ve formě pochodů, běžeckých a cyklistických štafet, výstav i filmových produkcí. Obce z lokality Březový potok na Klatovsku oznámily, že stáhnou své zástupce z Pracovní skupiny pro dialog. 
23.4.2016 16:04 | PAČEJOV
( ČTK)
Obce z lokality Březový potok na Klatovsku, která patří mezi místa, kde by mohl vzniknout úložiště jaderného odpadu, stáhnou své zástupce z Pracovní skupiny pro dialog. Na dnešním protestu proti úložišti to oznámil starosta Pačejova Jan Vavřička (nez.). 
23.4.2016 15:53 | HANNOVER
( ČTK)
 V severoněmeckém Hannoveru se v předvečer návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy sešlo na demonstraci proti chystané dohodě EU a USA o volném obchodu (TTIP) několik desítek tisíc lidí. Podle policie se do protestu zapojilo asi 35 000 lidí, podle pořadatelů je účastníků na 90 000, uvedla agentura DPA. Kritici dohody tvrdí, že smlouva by mohla ohrozit stávající míru ochrany spotřebitelů i životního prostředí, kterou garantuje Evropská unie.

23.4.2016 13:13 | OSTRAVA
( ČTK)
Ropné laguny po chemičce Ostramo v Ostravě má podle ekologických aktivistů pro pražskou firmu AVE CZ, jež vyhrála zakázku, likvidovat společnost Geosan Group, která už při jejich čištění jednou selhala. Tento týden to v Ostravě řekli zástupci ekologických organizací, Strany zelených (SZ) a Pirátské strany, kteří s takovým záměrem nápravných opatření u lagun nesouhlasí a považují jej za rizikový. Například oznámení o zahájení zjišťovacího řízení podle nich na ministerstvo životního prostředí podala přímo firma Geosan. Vyjádření společnosti AVE CZ ČTK zjišťuje. 
21.4.2016 14:27 | LONDÝN
( ČTK)
 Velkoobchodní ceny uhlí v západní Evropě tento měsíc výrazně oživují a z minim z poloviny února získaly už 25 procent. Po šesti letech nepřetržitého cenového propadu by to podle některých analytiků mohlo znamenat konec nejhoršího období a začátek růstového trendu, napsala dnes agentura Bloomberg. 
 Loni v prosinci se státy tohoto světa shodly na tom, že je potřeba udělat taková opatření, aby se globální teplota nezvýšila více jak o 1,5 stupně Celsia. Generální tajemník Pan Ki-mun tzv. Pařížskou dohodu označil za velké vítězství pro lidstvo a jakési zdravotní pojištění planety. Už nyní je však zřejmé, že závazky, které si jednotlivé země včetně Evropské unie, na splnění závazku nestačí – a bude potřeba je zpřísnit. Hnutí Duha zpracovala přehled šesti hlavních opatření, které by České republice umožnily do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 procent. 
20.4.2016 09:07 | BRNO
( ČTK)
 Anketu Ropák roku 2015 o antiekologických činech ovládli ministři. Letos by mohli titul získat šéfové resortu životního prostředí, dopravy, zdravotnictví, místního rozvoje nebo průmyslu. Jeho ministr Jan Mládek (ČSSD) vyhrál už loni. Mezi 12 kandidáty je i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Vítěz ankety, kterou pořádá sdružení Děti Země, bude vyhlášen 22. dubna. Pořadatelé zveřejní i vítěze Zelené perly, který udělují za antiekologický výrok. 
 Plánovaná seizmická měření podél východního pobřeží USA sice mohou Američanům hodně prozradit o podmořských nalezištích ropy a zemního plynu, ale současně také mohou rozvrátit poslední populaci velryb černých, jednoho z nejohroženějších druhů velryb. Proti realizaci měření v klíčových lokalitách při pobřeží od státu Delaware až po Floridu se staví odborná veřejnost. Mořští biologové zaslali prezidentu Obamovi otevřený dopis, požadující zastavení rušivých činností. Informuje o tom server Newwise.com. 
18.4.2016 13:01 | BRUSEL
( ČTK)
 Producenti černého uhlí v Česku, Polsku a Rumunsku, jedni z posledních provozovatelů hlubinných dolů v Evropě, se domáhají vládní podpory. Bez pomoci státu většina z nich nepřežije a jejich krach bude stát tisíce pracovních míst, napsal zpravodajský server Politico. Kvůli propadu světových cen uhlí, konkurenci levného zemního plynu a vládní ekologické regulaci krachují i největší producenti uhlí v USA a řada západoevropských zemí zavírá své poslední černouhelné doly. 
18.4.2016 11:44 | BERLÍN
( ČTK)
 Dvě desítky lidí demonstrovaly před berlínskou centrálou švédského koncernu Vattenfall proti plánovanému prodeji hnědouhelných dolů a elektráren v Lužici. Ekologičtí aktivisté vyzývají koncern, aby místo prodeje svá zařízení uzavřel. O aktiva Vattenfallu mají zájem i české společnosti, podle agentury Reuters by je měl převzít Energetický a průmyslový holding (EPH). Podle zdrojů deníku Tagesspiegel se definitivní rozhodnutí o prodeji očekává tento týden. 
 Tempo, jakým mizí ze světa poslední zástupci poddruhu gorily východní ( G. beringei graueri), nabylo děsivých obrátek, a pokud má být jejich záchrana vůbec kdy úspěšná, bude zapotřebí znásobit dosavadní úsilí. Referuje o tom aktuální zpráva organizace Wildlife Conservation Society. Dnes žije v džunglích na území Demokratické republiky Kongo (DRC) 3800 goril východních. Jsou poslední, nikde jinde už nejsou. O situaci goril východních informuje ScienceDaily. 
13.4.2016 12:53 | PRAHA
( ČTK)
Sněmovna schválila technickou změnu v zákoně o ukládání oxidu uhličitého do přírodních horninových struktur. Novela pouze upřesňuje některá ustanovení zákona tak, aby byla v souladu s evropskou směrnicí. Nemění ustanovení zákona, které říká, že ukládání nelze v tuzemsku povolit do 1. ledna 2020. Nyní ji dostane k projednání Senát. 
13.4.2016 01:06 | NOUMÉA
( ČTK)
 Niklové doly na francouzském souostroví Nová Kaledonie v Tichém oceánu jsou obvykle synonymem znečišťování. Avšak díky rostlinám schopným nasávat kovy z půdy a uchovávat je v listech by zde mohla vzniknout "zelená" chemie. Na svazích gigantického niklového ložiska v Koniambo na severu souostroví je totiž oplocená parcela plantáže, která ukrývá laboratoře pro chemii inspirovanou přírodou a ekologické inovace (ChimEco). 
13.4.2016 01:05 | PRAHA
( ČTK)
 První vlna dotací na výměnu starých kotlů za nové ekologické je z 90 procent u konce. Předběžné výsledky ukazují, že největší zájem mají lidé o kombinované kotle na uhlí a biomasu, nejmenší zájem naopak o kotle jen na uhlí. Po velkém zájmu veřejnosti skončil příjem žádostí v osmi krajích, další čtyři mají dotace sice také vyčerpané, ale dále přijímají žádosti do takzvaného zásobníku. Zbývá jen Středočeský kraj a Praha, řekla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí (MŽP). 
11.4.2016 09:26 | PRAHA
( ČTK)
 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nepředpokládá, že by antifosilní zákon začal platit už příští rok, za pravděpodobnější považuje termín 1. ledna 2018. Řekl to v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Zákon by měl do budoucna snížit závislost ČR na fosilních palivech, mezi něž patří zejména uhlí a ropa a také zemní plyn. Brabec nicméně uvedl, že zákon cíleně proti zemnímu plynu nepůjde, parametrem jeho úspěšnosti bude podle ministra v budoucnu snižování emisí oxidu uhličitého (CO2). Plyn znečišťuje méně. 
 Unikátní systém využití použitého fritovacího oleje vyvinuli čeští vědci ve spolupráci se společností Nafigate. Systém Hydal dokáže za pomoci biotechnologií vyrobit z použitého oleje plast, který je vhodný na výrobu zemědělských, v přírodě přirozeně rozložitelných fólií. V rámci projektu byla navázána spolupráce s čínskými partnery a vznikl i společný joint-venture, informovala Technologická agentura ČR, který výzkum podporovala. Hlavním důvodem spolupráce s Čínou je fakt, že tato země se potýká s palčivým problémem tzv. bílého znečištění (znečištění syntetickými plasty). Použití mulčovací fólie z biopolymeru PHA je ideálním řešením pro tento problém. Po uplynutí požadované doby, až folie splní svůj účel, se samovolně rozloží na CO2 a vodu. 
 České peletárny vyrobily v loňském roce rekordní množství dřevních pelet. Výroba se nakonec zastavila na hodnotě 300 tisíc tun. Dvě třetiny produkce zamířily podle informací Klastru Česká peleta do zahraničí. 
4.4.2016 10:02 | JAKARTA
( ČTK)
 Hollywoodský herec Leonardo DiCaprio nebude možná smět už znovu navštívit Indonésii. Možnost vydání zákazu jeho vstupu do země podle agentury AP zmínil mluvčí indonéského imigračního úřadu s poukazem na DiCapriovy kritické výroky ohledně palmových plantáží v Indonésii, které podle něj ničí tamní deštné pralesy a ohrožují volně žijící zvířata. Příslušné obavy vyjádřil letošní nositel Oscara po nedávné jednodenní návštěvě chráněného území Mount Leuser na severu ostrova Sumatra. 
 Nový francouzský zákon o biodiverzitě zavádí daň na dovoz palmového oleje. Nové poplatky Francie zavádí i přes protesty Indonésie a Malajsie, dvou největších producentů palmového oleje, informuje Mongabay. 
 Nad peruánskou džunglí, v místech, kde se sbíhá několik přítoků nejdelší řeky světa Amazonky, je opět dusno. Hned dvě řeky v povodí byly na přelomu ledna a února v rozmezí devíti dní zasaženy rozsáhlým únikem ropných látek z ropovodu. Kontaminace obou řek, kterou urychlily nečekaně silné deště, zásadním způsobem zasáhla na 10 000 lidí, především příslušníků místních domorodých etnik. Situace není zdaleka pod kontrolou a škody na životním prostředí jsou svým rozsahem katastrofální.

23.3.2016 17:45 | KADAŇ
( ČTK)
Obyvatelům ulice Rokelská v Kadani uleví od prachu nová protiprašná stěna z popínavých rostlin. Ulicí projíždějí auta s kaolinem, za nimiž často zůstává množství prachu, na který si obyvatelé stěžovali. Výstavbu stěny za 500 000 korun zaplatí a realizuje město, firma, kam se kaolin vozí, ji bude po dobu deseti let splácet. ČTK to řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS). 
|
5. července 2025 (sobota) 10:45 - 15:00
Oslava světového dne surikat
(Festivaly a slavnosti, Přednášky a diskuse, Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 7 )
|