Příroda
26.10.2024 | NEW YORK
( ČTK)
 Na naší planetě žijí miliony živočišných druhů a každý z nich má reprodukční strategii, která se vyvinula podle jeho specifických potřeb. Který druh však může mít najednou nejvíce potomků? ptá se server Live Science. 
 Podle nové studie vzrostly celosvětové emise oxidu uhličitého (CO2) z lesních požárů za uplynulých dvacet dva let o 60 %. V případě lesů v Eurasii a Severní Americe se emise z požárů mezi lety 2001 a 2023 dokonce téměř ztrojnásobily. Lesní požáry jsou přitom intenzivnější a uvolňují do ovzduší více emisí než požáry travnatých porostů, například savan, jejichž vypalování naopak v čase klesá.

 Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. Jedná se hlavně o nerovnoměrné rozložení srážek, zvýšení teplot, extrémní projevy počasí a prodloužení vegetační doby mající za následek změnu ekologických podmínek pro růst dřevin. V Evropě je za nejvíce ohrožený region považován Mediterán a dále kontinentální mírná zóna, tedy i Česká republika, resp. její významná část.

 Tento migrační článek nebude na veselou notu. Ptákům během migrace hrozí mnoho nebezpečí. Je úžasné, když se na jaře vrátí na své hnízdo nebo do své rákosiny. Mnoho se jich ovšem nevrátí. Co vše jim na jejich dlouhé cestě hrozí?

 Koncem minulého týdne bylo na dálnici D1 mezi 13-14. km nalezeno autem sražené zvíře, pravděpodobně vlk. O nálezu byla informována Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, její zoologové potvrdili, že se o vlka skutečně jedná. Kadaver dospělého samce bude převezen na pitvu, byly odebrány vzorky pro genetickou analýzu.

 Dva další sloni dostali telemetrické obojky od odborníků ze Safari Parku Dvůr Králové, Výzkumného institutu ochrany genofondů a Zoo Győr. Dvojici zvířat nasazoval obojky, které díky sběru důležitých dat pomohou ochraně populace slonů na hranicích Tanzanie a Keni a předcházet jejich konfliktům s lidmi, i ředitel SAFARI PARKU Přemysl Rabas.

 Modřín opadavý je perspektivní dřevinou pro tvorbu smíšených lesních porostů. Jeho současné zastoupení v našich lesích se pohybuje okolo 3,9 %, navrhuje se zvýšení na 5 %. Jeho výhodou je schopnost růst na bohatém spektru stanovišť od nížin do nižšího stupně horských poloh. Vzhledem k pionýrské strategii růstu jej lze využít jako přípravnou dřevinu na kalamitních holinách, kde se dobře zmlazuje a odrůstá. Díky opadavým jehlicím je poměrně odolný vůči imisní zátěži, a proto byl v minulosti využíván při zakládání porostů náhradních dřevin.


Tradiční motorové oleje, které se v přírodě nerozkládají, mohou způsobit dlouhodobé znečištění lesní půdy a vody. I malé množství takového oleje může mít devastující dopad na životní prostředí. Používání biologicky odbouratelných olejů je zásadní pro ochranu lesních ekosystémů a je proto také zakotveno v zákoně.

 Nezvyklou podívanou připravily ornitologům po nedávných povodních obrovské plochy zaplavených polí na střední Moravě. Staly se rájem pro tisíce vodních ptáků, kteří se zde zastavují během tahu na jih. Odborníci mezi nimi zaznamenali i rarity jako břehouš rudý, tenkozobec opačný, kulík bledý a zlatý, uvedl člen výboru Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. 
 Je krásné pozorovat tichý tanec sněhových vloček. A může to být i užitečné. Alespoň meteorologům. Sledování pohybu padajících vloček může být podle nové studie klíčem k přesnějším předpovědím srážek.

|
|