PřírodaBorůvkové galaxie nám mohou prozradit, jaké byly vůbec první galaxie ve vesmíru5.1.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Borůvkové galaxie jsou relativně blízké galaxie, ale protože jsou drobné, jejich světlo dokáží pořádně zachytit až nejmodernější astronomické přístroje. Celkově v sobě tyto galaxie ukrývají desítky až stovky milionů hvězd, což je ale pořád tisíckrát méně, než má naše Mléčná dráha. Řadí se tak mezi takzvané trpasličí galaxie.
Kontroverzní lov vlků začíná, varují slovenští ochránci přírody4.1.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Slovenské Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zveřejnilo vyhlášku, kterou se ode dneška zahajuje patnáctidenní lov vlků. Odborníci z organizací Aevis, We Are Forest a WWF Slovensko varují, že tento krok není založen na vědeckých argumentech a vyvolává vážné obavy o budoucnost ohrožené vlčí populace. Organizace vyjadřují zásadní nesouhlas s tímto nařízením a varují před vážnými důsledky pro slovenskou přírodu.
Meteorologické radary zaznamenaly, jak ptáci reagovali na silvestrovský ohňostroj3.1.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Meteorologické radary zaznamenaly bezprecedentní rušení ptáků ohňostroji. Záznam z radarů je součástí studie, která na radarových datech ze silvestrovské noci ukazuje vliv ohňostrojů na ptactvo v okolí nizozemských měst Herwijnenu a Den Helderu.
Novým ředitelem Národního parku Podyjí bude Pavel Müller2.1.2025 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Český vědec objevil o Vánocích novou kometu. Jméno dostane za pár dní1.1.2025 | PRAHA
(Ekolist/s využitím TZ AV ČR)
Novou kometu zpozoroval v noci ze 24. na 25. prosince 2024 vědec Martin Mašek z Fyzikálního ústavu AV ČR nad západním obzorem v Argentině. Dalekohled přitom ovládal online z Liberce. Jde tak o první český objev komety, při kterém pozorovatel nebyl v observatoři fyzicky přítomen, a zároveň je prvním českým objevem z jižní polokoule. Nad naším obzorem se kometa objeví až na přelomu února a března.
Český tým astrofyziků odhalil další z tajemství černých děr31.12.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Český tým astrofyziků z Akademie věd dosáhl významného průlomu v porozumění chování černých děr. Vědci v mezinárodní spolupráci publikovali dvě studie, které poskytují nové pohledy na chování rentgenových dvojhvězdných systémů s černou dírou. Černá díra o hvězdné hmotnosti v takové soustavě přitahuje hmotu ze svého hvězdného souputníka a vzniká kolem ní tzv. akreční disk. Na pólech černé díry pak může hmota ze systému unikat směrem ven v podobě vysokoenergetických výtrysků.
Jako v Jurském parku. Analýza vzorků zvířat z muzeí vyřešila dvě evoluční záhady afrických savců29.12.2024 | PRAHA
(Ekolist/s využitím TZ AVČR)
Moderní technologie oživují informace skryté v historických exponátech. Vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR dosáhli průlomových objevů díky analýze DNA z muzejních vzorků starých více než 150 let. Například určili, kam na evolučním stromu patří tajemný africký rod savců a přiřadili správná jména malým šplhavým myškám. Jejich výzkum potvrzuje globální význam české vědy v analýze staré DNA a její přínos k ochraně biologické rozmanitosti.
Dva tučňáčí samci společně odchovali ve dvorské zoo mládě27.12.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dvojice mladých samců tučňáka brýlového původem z Amsterdamu adoptovala v SAFARI PARKU mládě. Ve stejnopohlavním svazku žijí již druhou sezónu. Dvojice dostala do péče vajíčko od páru, který snesl vejce dvě. Mládě vyseděli a odchovali. Jejich rodičovská role skončila a před malým tučňákem je složité období osamostatnění. Pozoruhodný příběh se svým vyvrcholením jako pohádka strefil do období Vánoc.
Když přírodu nahrazuje bagr. Jihočeské pískovny se dočkaly obnovy tůní26.12.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Lokalita Na Skřivánku je bohatá na vzácné druhy. S pomocí veřejnosti ČSOP vykupuje další pozemky25.12.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) právě před rokem rozjížděl kampaň na záchranu lokality Na Skřivánku nedaleko Jihlavy. Na výkup téměř 8 ha zdejších, převážně mokřadních ploch potřeboval shromáždit 3,5 milionu Kč. Díky stovkám dárců se to povedlo. ČSOP pozemky koupil a během roku na nich provedl rozsáhlé biologické průzkumy. Ty potvrdily, že jde o přírodovědně velmi významnou lokalitu. Díky velké podpoře dárců se v nejbližší době ČSOP vykoupí i sousedící cenné pozemky.
|
reklama |