Příroda
 Mrtvá rodina orlů mořských byla nalezena koncem května v chráněné krajinné oblasti Železné hory. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se spolu s kroužkovatelem z České společnosti ornitologické vydali označit mládě na hnízdě. To bylo ukryto v rozsáhlých lesích u městysu Včelákov. Namísto radosti z úspěšného hnízdění vzácného dravce je však čekal šok. Mrtvý rodičovský pár ležel na zemi pod hnízdem a v koruně vysokého stromu bylo na hnízdě mrtvé mládě.

 Projekt zaměřený na výskyt mývala severního ( Procyon lotor) probíhá na Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU (LDF MENDELU). Živočich známý pod lidovým jménem "medvídek mýval" je v České republice nepůvodním živočišným druhem zavlečeným člověkem. Jedná se o první podobně komplexní výzkum v Evropě.

 Vlha pestrá a břehule říční mají jedno společné – hnízdí v norách, které si nejčastěji hrabou do písčitých stěn. Zatímco populace vlh se na jihu Čech postupně rozrůstá, počty břehulí v posledních desetiletích dramaticky klesají.

 V Krkonoších skončila zima. Alespoň podle místních obyvatel, kteří tvrdí, že dokud neroztaje sněhové pole zvané Mapa republiky, zima ještě neřekla poslední slovo. Právě včera zmizely poslední zbytky sněhu na tomto známém svahu Studniční hory.

 Po zpracování kůrovcové kalamity z let 2017–2023 je v současné době stále nutno obnovit les na asi 60 000 ha. Výzkumné i provozní zkušenosti s obnovou kalamitních holin opakovaně potvrzují vhodnost vícefázové obnovy lesa na rozsáhlých otevřených plochách.

 Pisila čáponohá je velmi zvláštní a nádherný bahňák, který žije v jižní Evropě a zimuje v Africe. V posledních letech hnízdí několik párů i na jižní Moravě. Na střední Moravě poprvé zahnízdila v roce 2020 na štěrkovně u obce Majetín.

 V přírodní rezervaci Kotvice v CHKO Poodří skončily po více než roce stavební práce. Revitalizací rozsáhlého území a obnovou vodního režimu se zlepšily podmínky pro hnízdící a migrující ptáky, obojživelníky a další živočichy. Investorem byla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která má přírodní rezervaci i pozemky ve správě.

 Celostátní lesnický program “100 ostrovů obnovy přírody“, největší svého druhu v historii Lesů ČR zaměřený na ochranu přírody, pokračuje spuštěním webu 100ostrovu.lesycr.cz a 20. června pak na čtyřech místech v zemi velkou akcí.

 Po úspěšné první etapě zaměřené na obojživelníky začíná v neděli 15. června 2025 druhá etapa celostátní akce s názvem 3x 30 dnů pro mokřady, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Až do 14. července mohou malí i velcí opět vyrazit za mokřady ve svém okolí a tentokrát pozorovat vážky. Touto akcí chce ČSOP upozornit širokou veřejnost na to, že ochrana našich mokřadů je stále nedostatečná a rostlin a živočichů na ně vázaných ubývá.

 Správa Krkonošského národního parku žádá veřejnost o spolupráci v boji proti lupině mnoholisté. Tato krásně kvetoucí rostlina představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko.

|
|