Příroda
 Titul Strom roku 2020 získala jabloň u hostince u Lidmanů v Machově na Náchodsku, ovocný strom dostal toto ocenění poprvé. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončily lípy v Hřebenech na Sokolovsku, třetí je dub Hugo z Lednice na Břeclavsku. Anketu pořádala už podevatenácté Nadace Partnerství. 
 Dnes, 21. října, si připomínáme Den původních odrůd jablek. Před 30 lety tento den začali slavit ve Velké Británii. Jeho cílem je připomenout si lokální a krajové odrůdy, které dnes často upadají v zapomnění. Český svaz ochránců přírody chce tento vývoj obrátit a systematicky na tom pracuje v programu Oživení starých odrůd!

 Stromy – díky nim se můžeme nadechnout, v létě nám dávají stín, a jejich přítomnost nás uklidňuje. V jejich korunách, ale i kořenech a kůře žije nepřeberné množství živočichů, kterým poskytují domov a ukrýt. Ukazují nám střídání ročních období, a dávají nám mnoho podnětů k učení. V České republice pak najdeme neuvěřitelných 60 miliard stromů, a lesy pokrývají 1/3 plochy našeho území. Není tak divu, že i stromy mají svůj svátek, který připadá na 20. října.

19.10.2020 | LEDNICE
( ČTK)
 Největší moravský rybník Nesyt u Lednice na Břeclavsku letos podle ornitologů zažil mimořádnou ptačí sezonu. Mláďata tu vyvedly desítky párů vzácných vodních ptáků, uvedli zástupci České společnosti ornitologické. 
15.10.2020 | LONDÝN
( ČTK)
 Rus Sergej Gorškov zvítězil v soutěži o nejlepšího fotografa přírody za rok 2020 (Wildlife Photographer of the Year), kterou každoročně organizuje Přírodopisné muzeum v Londýně. Prvenství mu přinesl působivý snímek vzácného tygra, který objímá strom. 
15.10.2020 | HRADEC KRÁLOVÉ
( ČTK)
 Fotopasti v Orlických horách poprvé v novodobé historii potvrdily trvalý výskyt vlka. Snímky z konce srpna a z konce září jsou ze dvou různých míst nedaleko česko-polské hranice. V oblasti mohou trvale žít dva jedinci, zřejmě jde o přeshraniční výskyt. ČTK to řekli zástupci Hnutí Duha, které vlky v ČR monitoruje pomocí tzv. Vlčích hlídek. Stopy vlků v Orlických horách se vyskytují několik let, ale dosud naznačovaly, že pohyb vlků je tam spíše sporadický a nejde o vlčí teritorium. 
14.10.2020 | WELLINGTON
( ČTK)
 Břehouš rudý přirovnávaný ke stíhacímu letadlu udělal při svém tažení z Aljašky na Nový Zéland rekord v nepřerušovaném ptačím letu. Trasu dlouhou víc než 12 000 kilometrů překonal tento drobný pták s dlouhým zobákem i krkem a s téměř metrovým rozpětím křídlem za 11 dní. 
 Na suchých písčitých plochách Radouče byl naposledy pozorován v roce 2011, pak se po něm doslova slehla zem. V neděli se po devíti letech znovu objevil a my jsme byli přitom. 
 V letošním roce máme zatím velmi dobře nakročeno k dosažení roku s nejnižšími koncentracemi znečišťujících látek. V tomto článku si ukážeme, jak vypadá situace ke konci září u suspendovaných (prachových) částic a oxidů dusíku a zároveň pokusíme vysvětlit, co je příčinou. 
 Příroda Radouče má nové obyvatele – zápřednice jedovaté. Několik hnízd tohoto poměrně velkého pavouka jsem objevil na spletených latách třtiny na radoučské pláni ve slunných zářijových dnech dnech tohoto roku.

|
|