PřírodaDo čtyř let by mohli znovu ožít mamuti, dodo či vakovlk7.10.2024 | NEW YORK
(ČTK)
Technologická společnost Colossal Biosciences, která sídlí v Dallasu v americkém státě Texas, věří, že už v roce 2028 by se mohli na Zemi vrátit tvorové vyhynulí v dávných - i ne tak dávných - dobách, jako například mamuti srstnatí, dronte mauricijský či vakovlk tasmánský. A to vše díky financím od hollywoodských hvězd, jako je Paris Hiltonová či Chris Hemsworth, napsal zpravodajský server Independent.
Mnoho druhů hub poškozuje stromy v lesích. Vyhovují jim vysoké teploty jarní teploty5.10.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Hlavním ukazatelem a prediktorem napadení lesních porostů houbovými patogeny je počasí v jarních měsících. Vyšší teploty a nižší množství srážek vedou k rozvoji komplexních chorob a dřevokazných hub, včetně kořenových hnilob. Extrémně vysoké teploty jarní teploty uspíší nástup mnoha onemocnění, především sypavek a rzí, a to až o 1–2 měsíce.
Lesům na Šumavě bez lidské péče se daří dobře. Potvrzuje to dlouhodobé sledování bezzásahových území4.10.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Co přinesl první rok dotací na podporu agrolesnictví a jak to bude dál s krajinnými prvky4.10.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přibližně před rokem byl spuštěn dotační titul na něco tak přirozeného a v krajině žádoucího, jako je agrolesnictví – způsob hospodaření, kdy jsou součástí půdních bloků, tedy polí a pastvin, i dřeviny ve větším počtu. Ke vzniku tohoto dotačního titulu přispěla rovněž Asociace soukromého zemědělství ČR, která takové směrování dlouhodobě podporuje. Po roce fungování je možno říct, že zájem ze strany zemědělců převýšil očekávání Ministerstva zemědělství (v roce 2023 založeno 610 ha z 900 ha původně alokovaných na celé období Společné zemědělské politiky) a o tuto dotaci zájemci stále jsou a přibývají i letos (na 2024 ohlášeno 3029 ha).
Vypadají jako fotbalový trávník, ale úplně posekané nejsou. Pásová seč letos poprvé zpestřila krkonošské louky3.10.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nápadné pruhy, které se na konci léta objevily na některých krkonošských loukách, podobné jako na fotbalových stadionech, zaujaly nejednoho návštěvníka Krkonoš. Jedná se o důsledek tzv. pásové seče, kdy pásy v druhově pestrých porostech umožní nejen dozrání a vysemenění bylin, ale také podpoří výskyt bezobratlých živočichů.
Odpovědnost za povodňové škody u Nových Heřminov? Žádní ekoaktivisté, ale šlendrián2.10.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nedávné povodně na Moravě přitáhly pozornost veřejnosti a novinářů k tématu zpožděné výstavby přehrady Nové Heřminovy. Jak v dnes vydaném videu dokládá publicista Martin Marek, jeden z tvůrců YouTube kanálu Věděli jste, máslo na hlavě nemají ani tak obec Nové Heřminovy a ekologičtí aktivisté, ale Povodí Odry a Ministerstvo zemědělství, kterým sekunduje Ministerstvo dopravy a Ministerstvo životního prostředí.
Průzkum: Podle 80 % obyvatel NP Šumava má ochrana přírody pozitivní přínos pro region2.10.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Místní obyvatelé vnímají Národní park Šumava jako součást svého života, oceňují práci správy národního parku, podnikatelů a místních starostů a starostek. Domnívají se, že zřízení národního parku je smysluplné. Téměř 80 % obyvatel si myslí, že ochrana přírody v NP má pozitivní přínosy pro region a zároveň tři čtvrtiny řekly, že turismus je zde podstatný. Celkem 8 z 10 obyvatel se považuje za milovníka zdejší přírody. To vše vyplynulo z výzkumu s obyvateli z obcí v Národním parku Šumava od agentury PPM Factum.
Zvláštní ryby nohama ochutnávají okolí a hledají kořist, uvádí studie28.9.2024
(ČTK)
Ryby z rodu štítníků mají modifikované ploutve podobající se nohám, které jim patrně pomáhají v pohybu po mořském dně. Některé z nich ale končetiny používají i k ochutnávání svého okolí, aby si našly cestu ke kořisti. Vyplývá to z práce vědeckého týmu, o které napsal list The Guardian.
Jeskyně už se z povodní vzpamatovaly. Zavřeny zůstávají jeskyně Na Pomezí a část Punkevních jeskyní28.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zpřístupněné jeskyně České republiky se z větší části vzpamatovaly z přívalů vody a větru v uplynulém období. Jedinou výjimkou jsou Jeskyně Na Pomezí u Jeseníku, kde příval bahna a vody podzemí zaplavil natolik, že odstraňování škod a opravy elektroinstalací potrvá ještě několik týdnů. Správcům jeskyně pomáhají dobrovolníci z řad speleologů a milovníků přírody.
|
reklama |