PřírodaNěmecké národní parky Bavorský les a Berchtesgaden jsou ze tří čtvrtin bezzásahové. Dostaly se do nejvyšší ligy světových parků21.11.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Národní park Bavorský les už v roce 2022 dosáhl 75 procent bezzásahovosti na svém území. Čistě přírodní procesy tak probíhají na více než 18 tisících hektarech z celkových více než 25 tisíc hektarů jeho rozlohy. Díky tomu získal 18. listopadu 2024 prestižní ocenění, kterým se mohou chlubit například nejstarší národní park na světě – Yellowstonský národní park, nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzánii.
Ruměnice turňanská, pelyněk Pančičův, jazýček východní. Jak ochránit vzácné byliny?21.11.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak můžeme zlepšit životní podmínky medvědů chovaných v zajetí?20.11.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na konci léta letošního roku proběhla tiskem zpráva o tom, že medvědi zmizí z českých hradů a zámků do roku 2030. Medvědi by měli být postupně převezeni do zařízení, která lépe odpovídají světovým standardům pro chov těchto velkých šelem. Národní památkový ústav o tom podepsal memorandum o porozumění se dvěma zahraničními organizacemi, jmenovitě Foundation for Bears a Bears in Mind. Tyto organizace spravují medvědí parky v Německu a Nizozemí, a podporují projekty zabývající se zlepšením životních podmínek, výzkumem a ochranou medvědů po celém světě.
Jak se vzala na Zemi voda? Mohla vzniknout díky bombardování meteoritů hvězdným větrem19.11.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nový výzkum týmu profesora Civiše z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského odhaluje možný zdroj vody na Zemi. Ta mohla vzniknout na povrchu meteoritů bombardováním hvězdným (a v našem případě také slunečním) větrem. Příspěvek hvězdného větru ke vzniku vody na povrchu tzv. oxidických minerálů byl právě publikován v prestižním časopise Astrophysical journal.
V Česku chybí podpora drobných vlastníků lesa. Řešením by mohly být dobrovolné spolky19.11.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Lesy pokrývají třetinu území České republiky. Z celkové plochy lesů v ČR patří 46 % nestátním vlastníkům, přičemž téměř 300 tisíc vlastníků vlastní les od výměry několika arů do 50 hektarů. Tyto tzv. drobné lesní majetky zaujímají plochu 385 tisíc hektarů. Převážná část vlastníků svůj les zdědila po předcích, často však nemá potřebné znalosti, techniku a možnosti pro jeho efektivní správu. Novela lesního zákona, která má české lesnictví přiblížit evropským standardům, zatím přehlíží zásadní potřebu státní podpory sdružování malých vlastníků. V zemích jako například Rakousko a Německo se službové spolky osvědčily jako cesta k nižším nákladům a udržitelné správě lesa. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) proto vyzývá k úpravám novely, které by umožnily chránit české lesy jako „rodinné stříbro“.
Vlci letos vyvedli mláďata ve většině oblastí, které Hnutí DUHA monitoruje18.11.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí DUHA Šelmy se vlci úspěšně
rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí DUHA Šelmy dlouhodobě
sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko
až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v
minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo.
Najdi hnízdo, zachraň čejku!18.11.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V Anglii je populace vysoké zvěře větší než kdykoli za posledních 1000 let. Propaguje se tu zvěřina17.11.2024 | LONDÝN
(ČTK)
V soumračném pološeru Martin Edwards sleduje z posedu stíny prastarého lesa kolem sebe a čeká. Sedí bez pohnutí a pozoruje okolí pomocí termokamery. Ani zajíci jako by nevnímali jeho přítomnost, dokud nezamíří. Výstřel pušky roztříští ticho. K zemi padá srnec; jeden z mnoha kusů vysoké zvěře, která se volně prohání v této části lesa v jihoanglickém Hampshire, napsala agentura AP.
Na rybníku u Tovačova se objevily ptačí rarity. Rackové tříprstí se zde vyskytují vzácně16.11.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
|
reklama |