PřírodaCo uniká studentům životního prostředí? Podceňují některé klíčové hrozby pro biodiverzitu19.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jedním z hlavních ekologických problémů dneška je celosvětový pokles biologické rozmanitosti. A budou to dnešní studenti oborů souvisejících se životního prostředí, kdo bude mít už v blízké budoucnosti významný vliv na to, jak se s touto výzvou společnost vypořádá. Odnáší si však ze svého studia všechny potřebné poznatky o tom, co skutečně biodiverzitu napříč světem ohrožuje?
Povodeň poškodila turistické trasy na Bílé Opavě v Jeseníkách. Žlutá je uzavřena18.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Manětínská oblast tmavé oblohy oslavila 10 let18.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Manětínská oblast tmavé oblohy byla vyhlášena v roce 2014 na základě dohody 10 obcí a dalších 5 subjektů. Stala se tak třetí oblastí tohoto druhu u nás. Od té doby žádná další v České republice nevznikla (v roce 2016 bylo však podepsáno memorandum o budoucím vzniku Podyjské oblasti tmavé oblohy). Vyhlašující obce a organizace se zde aktivně zapojily do ochrany nočního prostředí. Odbornou garanci převzala Česká astronomická společnost, jejímž čestným předsedou je Jiří Grygar.
Sýčci na severu Čech vyvedli 71 mláďat. Do jejich ochrany se zapojili i farmáři16.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
I přes nepříznivé přírodní podmínky v průběhu jara přinesl letošní monitoring sýčků obecných pozitivní výsledky. Početnost populace sýčků v jádrové oblasti severozápadních Čech se drží na podobné úrovni jako loňský rok. Dle údajů získaných ornitology z České společnosti ornitologické (ČSO) a Ústavu biologie obratlovců AV ČR (ÚBO AV ČR) obsadili sýčci téměř šedesát teritorií a vyvedli nejméně 71 mláďat.
Kam strom nemůže, nasaďte popínavku!14.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Českou republiku zasáhnou vydatné srážky, nejvíce na území od Novohradských hor po Jeseníky. Očekává se padesátiletá voda12.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Českou republiku zasáhnou vydatné srážky, které se na našem území udrží až do konce týdne. Nejvíce by mělo pršet během soboty. Výstraha na extrémní srážky platí kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky. Nejvydatnější srážky předpokládají modely do nedělního večera v pásu od Novohradských hor přes Vysočinu až po Jeseníky. Zejména na severním a severozápadním návětří Jeseníků dávají modely extrémní srážkové úhrny přes 300 milimetrů za čtyři dny.
Eroze půdy je velký problém. Škody jsou někdy vidět až z ptačí perspektivy12.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Eroze půdy je závažný problém, který ohrožuje nejen úrodnost našich polí, ale často způsobuje i škody na okolních nemovitostech. Ornice z polí ve formě bahna zanáší koryta vodních toků, rybníky, přehrady, suché poldry (nádrže bez vody sloužící k protipovodňové ochraně), intravilány obcí, sklepy, zahrady, návsi, silnice nebo dokonce dálnici D1 (viz také záznam v Monitoringu eroze). Rozsah poškození půdy lze někdy vidět jen z ptačí perspektivy.
Má necelých deset metrů souše, přesto osud nepatrného ostrova rozhodne o Filipínském moři11.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vynakládat stovky milionů jen k tomu, abyste uprostřed mělkého moře vršili železobetonové konstrukce, se může jevit jako finančně ztrátový proces. Zvlášť, když se základy té stavby – korálový atol – samy postupně ztrácí pod vzrůstající hladinou moře. Japonsko si je ale vědomo, že existence potápějícího se ostrova je pro jeho přístup k Filipínskému moři klíčová.
Kopretiny, zvonky, pryskyřníky, chrastavce. Vědci chtějí vrátit českým loukám rozmanitost8.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědci Botanického ústavu AV ČR spolu s kolegy z Přírodovědecké fakulty UK a Českého svazu ochránců přírody plánují pomoci navrátit loukám původní krásu a biologickou rozmanitost tím, že poskytnou podklady pro vytvoření specifických osevních směsí pro jejich obnovu. Úkolem vědců je sestavit pro Českou republiku mapy genetické odlišnosti vybraných druhů lučních bylin, které budou důležitým zdrojem pro složení regionálně specifických osevních směsí.
Dříve jedna z nejhojnějších kachen, dnes kriticky ohrožený druh. Tři české zoo vypustily do přírody poláky malé7.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Moderní zoologické zahrady se nepodílejí jen na záchraně ohrožených exotických druhů zvířat, ale zapojují se aktivně i do pomoci české potažmo evropské přírodě. Tato pomoc spočívá zejména v poskytování v zoo odchovaných mladých jedinců pro vypuštění do volné přírody. V rámci tzv. repatriačních projektů dochází k posílení oslabené, příp. obnově vymizelé divoké populace daného druhu. Nejčastěji se jedná o dravce a sovy. V minulých týdnech byly ve spolupráci se Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou na jihu Čech vypuštěny kachny – 19 mladých poláků malých původem ze Safari Parku Dvůr Králové a Zoo Ostrava.
|
reklama |