PřírodaMinulost a budoucnost biodiverzity. Je druhů kolem nás méně nebo více?10.4.2026 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Listnaté lesy v pahorkatinách více tlumí povodně než jehličnaté9.4.2026 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V posledních letech je lidská společnost konfrontována s projevy dlouhodobých změn klimatu, jako je zvyšování průměrné roční teploty při téměř setrvalých úhrnech srážek. Současně se čím dál častěji vyskytují klimaticky extrémní události v podobě přívalových dešťů či dlouhotrvajícího sucha. Celkový úhrn srážek by měl dle prognostických modelů mírně vzrůst (o 10–13 % do roku 2100), avšak počet dní se srážkami se pravděpodobně sníží, zejména v letním období. To ukazuje na zvýšené riziko přívalových dešťů a povodní. Výzkumníci proto hledají možnosti, jak tlumit povodňové vlny. Křeček polní, dříve běžný druh, patří dnes mezi nejrychleji mizející savce v Eurasii7.4.2026 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Modré květy mizí z krajiny. Skupina JARO pečuje o poslední lokality hořců a hořečků v Česku6.4.2026 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Česká společnost ornitologická slaví 100. výročí5.4.2026 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Sto let práce pro ptáky, přírodu i společnost si letos připomíná Česká společnost ornitologická (ČSO), která byla založena 5. dubna 1926. Díky tisícům členů, dobrovolníků a podporovatelů se ČSO dlouhodobě podílí na ochraně a výzkumu ptáků i zapojování veřejnosti do péče o přírodu. Její význam vyniká o to více v době, kdy ptáci z české i evropské krajiny rychle ubývají.
Hnutí Brontosaurus spouští jarní sezónu dobrovolnických akcí pro přírodu a památky4.4.2026 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ceny za ochranu přírody putují letos do Českého středohoří, Beskyd a Podyjí3.4.2026 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Z české přírody mizí voňavý poklad - kriticky ohrožený lýkovec vonný2.4.2026 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nenápadný nízký keřík s výrazně růžovými květy a intenzivní vůní patří mezi nejohroženější rostliny české přírody. Lýkovec vonný v posledních desetiletích z krajiny rychle mizí. Vědci z Výzkumného ústavu pro krajinu (VÚK) nyní společně s dalšími partnery zkoumají jeho genetickou rozmanitost, změny prostředí i možnosti pěstování, aby připravili podklady pro program, který může tento vzácný druh pomoci zachránit. Jejich výzkum potrvá do roku 2028.
Klam místo síly. Malí pavouci si vyrábí své větší dvojníky, aby mohli přežít1.4.2026 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přírodní rezervace Kamenný vrch: fialový klenot Brna31.3.2026 | PRAHA
(Ekolist.cz)
|
reklama |