Zprávy zelené domácnosti
Městští úředníci v Pittsburghu se odvážili pokutovat obyvatele, kteří netřídí odpad. Pokud pověření pracovníci úřadu v "recyklovací" den neuvidí před domem balíky novin nebo modré pytle určené na sklo, plechovky a plasty, město dotyčnému občanovi pošle dopis s upozorněním, varuje Guy Costa, vedoucí odboru veřejných komunikací a staveb.
Po parném létě 2003, kdy důsledkem horka zemřelo 15 000 lidí, se otázka, zda klimatizace způsobuje oteplování klimatu, může zdát poněkud nevhodnou. Je však třeba podotknout, že klimatizace používaná v zařízeních pro nejzranitelnější osoby - domovy pro seniory, nemocnice - není tou hlavní příčinou.
2.8.2004 | PRAHA
(EkoList)
Technicky vzato jsou všechna vejce stejná. Z pohledu slepic tak tomu ale rozhodně není. Slepice již dávno nejsou chovány jen na dvorku a většina vajec pochází od slepic, které protrpěly svůj život v drátěných klecích. Nemusí tomu tak ale být. Záleží totiž na spotřebitelích, jaká vejce budou kupovat.
29.7.2004 16:53 | PRAHA
(EkoList)
Místo plastu, který svou životností hravě přečká život člověka, se objevují plasty, které se po určité době samy rozloží. V nedávné době se v médiích objevily informace o plastech na bázi rostlinných škrobů, dnes byl v Praze představen konkurenční materiál, oxo-biodegradabilní plast.
28.7.2004 | PRAHA
(EkoList)
"Vždy se najde někdo, kdo si z dovolené přiváží třeba kus korálu, a přitom netuší, že jde vlastně o pašování chráněného druhu," řekl na včerejší tiskové konferenci ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jan Slanec. Podle jeho slov veřejnost neví, co se smí z ciziny dovážet, na co je třeba mít povolení a co se dovážet nesmí vůbec. Se vstupem ČR do Evropské unie se navíc změnila pravidla pro dovoz chráněných druhů.
27.7.2004 17:51 | PRAHA
(EkoList, ČTK)
Při loňských kontrolách vrakovišť zaznamenali inspektoři České inspekce
životního prostředí
vážné prohřešky. Při letošních opětovných kontrolách
bylo zahájeno 15 řízení a uloženo 8 pokut a nařízena nápravná opatření,
která byla z větší části splněna. Velkou vlnu kontrol chystají
inspektoři v druhé půli roku, kdy budou vydány nové prováděcí předpisy k
zákonu o odpadech, které zpřísňují podmínky pro vrakoviště.
Tři jižní americké státy poskytnou řidičům kamionů na dálničních odpočívadlech speciální stání. Budou to místa, na kterých dopravci budou moci vypnout motory svých aut, ale přitom jim stále bude fungovat elektřina, klimatizace a dokonce i připojení k internetu. Představitelé států doufají, že se tím sníží znečišťování ovzduší, ke kterému přispívaly zbytečně nastartované spalovací motory nákladních automobilů.
19.7.2004 14:45 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
V přítomnosti belgického prince Laurenta, předsedy Nadace prince Laurenta pro péči o zvířata, představil nedávno komisař pro výzkum Philippe Busquin dva nové výzkumné projekty. Jde o projekty ReProTect a A-Cute-Tox, financované z 6. rámcového programu pro výzkum a vývoj (2002-2006). Nové možnosti, jak nahradit pokusy na zvířatech, umožnil posun v biomedicínském výzkumu, jiné způsoby léčby a nové léky. Diskuse však probíhá i v politické rovině, zejména o navrhované směrnici EU s požadavky na testování kosmetiky a o nové chemické politice Unie.
Domácí mazlíčci a hospodářská zvířata budou pod zvláštní ochranou, vláda chce podniknout opatření proti surovému zacházení. Nový návrh zákona, který byl oznámen tento týden a modernizuje sto let staré zákony, také ochraňuje cirkusová zvířata a zastavuje prodej rybiček jako výher z poutí.
Vláda Jihoafrické republiky se snaží o široké využití obnovitelných zdrojů energie, ale snaha dosáhnout zároveň cílů mezinárodních dohod jí háže klacky pod nohy. Stát má stejně jako mnoho rozvojových zemí k dispozici bohaté přírodní zdroje energie, jenže stále bojuje s tím, jak zprostředkovat cenově přijatelnou energii všem svým občanům.
|
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
18.10.2024 | Luboš Pavlovič
|