Zprávy zelené domácnosti
Nízkonákladová letecká společnost Ryanair přidala v roce 2018 do svého rezervačního systému možnost kompenzovat uhlíkovou stopu letu, který si právě kupujete. Přitom její výkonný ředitel Michael O’Leary popírá, že skleníkové plyny z dopravy ke změně klimatu přispívají. V jednom ze svých výroků dokonce navrhl střílet environmentalisty. Společnost Ryanair se nicméně hlásí k odpovědnému přístupu ke klimatické změně a svým klientům nabízí možnost koupit si za 30 korun kompenzaci uhlíkové stopy daného letu. Co s vybranými penězi dělá?
Polovinu veškeré dostupné plochy osazené zemědělskými plodinami okupují jen čtyři druhy rostlin: sója, pšenice, rýže a kukuřice. Co to znamená? Vlastně nic. Do doby, než se objeví nějaký nový patogen nebo škůdce, proti kterému bude taková geneticky nepestrá monokultura bezbranná. Tématu se věnuje studie Torontské univerzity.
6.2.2019 09:27 | SANTIAGO DE CHILE
( ČTK)
Chile se stalo první jihoamerickou zemí, která zakázala v obchodech igelitové tašky. Zákon vstoupil v platnost loni v létě, o víkendu skončilo přechodné období pro velké obchody a supermarkety. Informovala o tom místní média.
5.2.2019 17:53 | PRAHA
( ČTK)
Nelegální obchodování s ohroženými druhy zvířat zobrazuje výstava v pražském Muzeu policie, kterou uspořádalo ministerstvo vnitra ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí. Návštěvníkům také vysvětluje princip Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), jejímž účelem je kontrola obchodu s ohroženými druhy.
1.2.2019 19:29 | PRAHA
( ČTK)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlení nad rámec takzvaných kotlíkových dotací 740 milionů korun na bezúročné půjčky pro obyvatele Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje. Půjčky jsou určeny na předfinancování nákladů spojených s výměnou starých kotlů pro nejméně sedm tisíc domácností. Dnes to oznámilo MŽP. Kotlíkové dotace lze využít nejen na pořízení zdroje a jeho instalaci, ale také na novou otopnou soustavu či její rekonstrukci včetně regulace a měření a úpravy spalinových cest.
1.2.2019 01:11 | VELKÝ RATMÍROV
( ČTK)
Majitel největší české kožešinové farmy ve Velkém Ratmírově na Jindřichohradecku David Vojtíšek ukončil její provoz koncem roku 2018. Farmu provozoval 26 let, choval asi 15.000 norků, veškerou produkci vyvážel do USA, Ruska a Asie. Po státu bude žádat kompenzace, chce usilovat i o novelu zákona, který kožešinové farmy v ČR od února zakazuje. Je připraven podat žalobu i k Ústavnímu soudu. Zákaz chovu zvířat pro kožešiny schválili poslanci v roce 2017.
30.1.2019 16:08 | PRAHA
( ČTK)
Česká vydavatelství zvažují využívání biologicky rozložitelných obalů pro tištěná média. Jde o fólie, které média využívají k zasílání výtisků předplatitelům nebo v případě velkého množství příloh. Informovali o tom zástupci vydavatelství. Podle odbornice Lenky Wimmerové z České zemědělské univerzity (ČZU) nemusí tyto obaly nutně být k životnímu prostředí šetrné. Je třeba posoudit jejich výrobu, užití a likvidaci v celém životním cyklu, uvedla.
30.1.2019 11:57 | PRAHA
( ČTK)
Sociální politika státu v oblasti příspěvku na bydlení by se měla změnit. Příspěvek nyní totiž vůbec nemotivuje k přechodu na ekologičtější formy vytápění a ve své podstatě zvýhodňuje topení uhlím. Na dnešním setkání s novináři to řekla výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu (ČPS) Lenka Kovačovská. Před zářím roku 2022, kdy bude provoz nejstarších kotlů na tuhá paliva ze zákona zakázán, je podle svazu nezbytné také zajistit další peníze pro sociálně nejslabší vrstvy a zvýšit povědomí o tomto zákazu.
29.1.2019 09:49 | PRAHA
( ČTK)
Image dieselového vozu u německých řidičů v posledních letech utrpěl. Do nelichotivého světla postavil naftový motor skandál kolem falšování testů emisí dieselových vozů a hrozící zákazy vjezdu do center měst. Mnohé v Německu neoblíbené ojeté diesely ale nalézají nové užití ve střední a jihovýchodní Evropě. K lítosti ochránců životního prostředí, napsala agentura DPA.
Zbavit se nepříjemného odpadu, získat zdroj každodenně obnovované suroviny, prospět životnímu prostředí snížením emisí ve stavebním průmyslu. Zní to skoro dokonale. I tak se nápad na výrobu cihel s příměsí tuhých čistírenských kalů dívají lidé nedůvěřivě. Píše o tom ScienceAlert.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|