Zprávy zelené domácnosti
Dva z největších světových výrobců mobilních telefonů na světě, Motorola a Sony Ericsson, oznámili, že je potřeba dále zkoumat, zda radiace z mobilních telefonů poškozuje buňky a DNA. Reagují tak na evropskou laboratorní studii, která objevila, že záření má škodlivé vlivy. 
13.12.2004 11:29 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Evropská komise se ptá veřejnosti na názor, jaká opatření by měla zahrnout do podrobného akčního plánu na snížení znečištění ovzduší. Tento plán, který by měl začít platit v polovině roku 2005, bude mít přímý dopad na životy lidí. Proto Komise zahájila konzultace po internetu, aby obsáhla co největší možné množství lidí. Konzultace potrvají do konce ledna 2005. 
V Británii byla publikována studie, která se zaměřila na výzkum onemocnění způsobených azbestem. Ukázalo se, že v následujících letech požadavky na odškodnění výrazně zatíží britské zdravotní pojišťovny. Studie popřela domněnku, že azbest je již překonaným problémem. V nadcházejících 30 letech se očekává 200 000 nových pojistných škod na zdraví britských zaměstnanců, kteří byli v minulosti azbestu vystaveni. 
27.10.2004 14:22 | PRAHA
(EkoList)
V České republice je často slyšet o zelenině či ovoci věta: "Je to plné chemie." Do jaké míry je to pravda? Většina lidí dobře ví, že v potravinách, které jedí, nejsou pouze suroviny z přírody, ale i různé chemické látky vyrobené průmyslově. Nebo jejich zbytky, například rezidua pesticidů. Je naše stravování z tohoto hlediska po vstupu do EU bezpečnější než dříve? Jak vypadá současná situace? 
8.10.2004 17:01 | PRAHA
(EkoList)
Čtvrtý ročník soutěže Česká biopotravina roku zná svého vítěze. Je jím biouherák Josefa Sklenáře z ekofarmy Sasov. Odborná porota udělila vedle hlavní ceny jedno čestné uznání a poprvé letos udělila titul Nejlepší bioprodejna roku. Tou se stala bioprodejna Albio v pražské Truhlářské ulici. Tam dnes také proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů. 
Porušení ozónové vrstvy v atmosféře nad Antarktidou se zřejmě výrazně zmenšilo, oznámili vědci z Nového Zélandu. Přitom v loňském roce došlo k rekordnímu rozšíření ozónové díry. Vědci však nejsou přesvědčeni, že se narušená vrstva začíná zcelovat. 
1.10.2004 | PRAHA
(EkoList)
Zatímco o škodlivosti špinavého ovzduší nebo vody vědí snad všichni a stát i samospráva se s tímto znečištěním snaží uceleně vyrovnat, hluk stál až dosud stranou hlavních problémů životního prostředí. Přitom v České republice poškozuje zdraví statisíců lidí. 
Australští vědci zkoumali množství chemikálií ze skupiny těkavých organických sloučenin v domácnostech s dětmi trpícími astmatem ve věku do tří let. Zmíněné sloučeniny se vypařují z běžně užívaných čistících prostředků, laků, osvěžovačů vzduchu, ale také nátěrů, lepidel, koberců a cigaretového kouře. Podle nejnovějších výzkumů mohou být výpary z čistících prostředků a rozpouštědel užívaných v domácnosti příčinou astmatu u malých dětí. 
1.9.2004 | PRAHA
(EkoList)
Čech Milan Horáček z německé strany Zelení byl v červnu zvolen poslancem Evropského parlamentu (EP). S EkoListem hovořil o tom, čím konkrétním se bude
v parlamentu zabývat a proč chtěl podporovat českou Stranu zelených. 
2.7.2004 17:24 | PRAHA
(EkoList)
Nejen ve velkoměstech, ale také na venkově a v malých městech hrozí lidem nebezpečně znečištěný vzduch. Tzv. letní smog mají na svědomí vysoké koncentrace přízemního ozonu. Jeho nárůst je markantní především v letních měsících. Nebezpečný je především pro starší lidi, pro nemocné s dýchacím a srdečním ústrojím nebo děti. 
|
20.6.2025 | Tereza Valchářová
16.6.2025 | David Kunssberger
|