Zprávy zelené domácnosti
Po povodních v roce 2002 se nás čtenáři ptali, co lze dělat se zahradou pokrytou vrstvou bahna, jak naložit s utonulými zvířaty nebo co dělat s vodou zatopenými spotřebiči. Přinášíme souhrn informací, získaných v roce 2002, které mohou být k užitku lidem postiženým povodní letošní.
Novela vyhlášky, která zpřísní podmínky pro kácení stromů, by měla být schválena ještě současnou vládou. Zprávu přineslo sdružení Arnika, které se v pátek zúčastnilo setkání zástupců nevládních organizací s ministryní životního prostředí Rut Bízkovou. Ministerstvo životního prostředí informaci potvrdilo.
Petici za lepší ochranu dřevin a alejí předali v pátek 7. května zástupci sdružení Arnika a iniciativy Naše stromy ministerstvu životního prostředí. Text, pod nímž se podepsalo více než 33 tisíc lidí, žádá politiky a úředníky o kvalitnější posuzování významných stromů, objektivnější rozhodování o kácení, větší ochranu stromořadí, zapojení veřejnosti do rozhodování a přísnější vyžadování náhradní výsadby.
Máte v Praze zahradu a nevíte co s biologickým odpadem? Existují dvě možnosti – buď máte vlastní kompost, nebo uložíte odpad do speciální nádoby, která je pravidelně vyvážena. Z obsahu se pak vyrobí kvalitní kompost, který se zase vrátí do zahrad.
Potraviny z ekologického zemědělství jsou pro klima příznivější, tvrdí rakouští výzkumníci. Na rozdíl od plodin z konvenčního zemědělství je uhlíková stopa při pěstování plodin nebo chovu zvířat v ekologickém zemědělství menší. Co se týká dopravy a balení potravin - zde zůstává emisní zátěž úplně stejná jak konvenčních, tak biopotravin.
Monitorovací cestu mezi filipínské Fair Trade pěstitele cukrové třtiny a manga uskutečnil v únoru tohoto roku český tým Excellent Plzeň ve spolupráci s neziskovou organizací Fair Life. „Nesetkali jsme se žádným případem porušování daných pravidel. Naopak musím říct, že jsem byla ohromena pozitivním vlivem, který Fair Trade na zdejší farmáře má,“ uvedla vedoucí týmu Lenka Černá.
Brazílie, země známá karnevaly, ale také prostitucí a vysokým počtem nakažených virem HIV, přichází s novým „kondomovým programem". Prezervativy, které zdarma brazilská vláda rozdává, se vyrábějí z přírodního kaučuku, píše Conor Foley na serveru deníku Guardian.
2.4.2010 09:16 | ČESKÉ BUDĚJOVICE/GLAND (Švýcarsko)
( Ekolist.cz)
Nepřímým důsledkem degradace životního prostředí je řada vážných lidských onemocnění. Přírodní a přírodě blízké životní prostředí naopak dokáže zdravotní stav pozitivně změnit. Tvrdí to studie Světového fondu na ochranu přírody ( World Wildlife Fund – WWF), kterou tato organizace zveřejnila těsně před letošním mezinárodním dnem lesnictví, jenž připadá na 21. března.
Ekozemědělec Josef Sklenář z biofarmy Sasov nedávno otevřel biojatka, kde jsou porážena prasata a krávy. Jak vypadají poslední chvilky zvířat, jejichž život má skončit v souladu s pravidly ekologického zemědělství? Napovědět může krátká videoreportáž časopisu Respekt.
|
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
18.10.2024 | Luboš Pavlovič
|