Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Každý den je nějaký den. Dnes je světový den vody. A každý už tisíckrát slyšel, že se člověk nemá koupat, ale sprchovat. Tak ale pozor, jedno koupání může být lepší než dlouhá sprcha.
V barevných nádobách na separovaný odpad často končí i odpad, který do nich nepatří. K nejčastějším omylům při recyklaci patří třídění papírových plat od vajec, krabic od pizzy nebo papírových kapesníčků. Pražanům dokážou pořádně zamotat hlavu i produkty ze specifických materiálů, mezi které se řadí polystyren, tlakové obaly od sprejů, zrcadla nebo vysloužilé pneumatiky. Následující manuál Pražských služeb napoví, jak se vyvarovat nejčastějších přehmatů.
Prostřednictvím zraku obvykle získáváme až 85 % informací o našem prostředí a je tedy od věci si zrak patřičně chránit. Rušivě mohou působit odlesky, stíny, které narušují naši pozornost, ale také nedostatečné světlo, které může naše oči rychleji unavovat (nikoliv poškozovat), stejně jako světlo příliš jasné. Kouzelné slovo je tu „optimum“, které by se mělo v tomto případě přibližovat intenzitě světla denního.
Večer, až přijde soumrak a i poslední pracovní běsy už budou spát, vypněte mobil. Vypněte tablet a notebook. A nechte je vypnuté až do soboty večer, do soumraku. Prostě to zkuste. A užijte si svůj den bez elektronické komunikace, bez kontrolování mailů a bez sledování sociálních sítí. Dopřejte si elektronický půst. S dnešním západem slunce totiž začíná Unplugging Day.
Pokud budete trávit příliš mnoho času prací v chabě osvětlených místnostech, může se změnit struktura vašeho mozku. A poškodit jeho výkon. Zvlášť patrný je dočasný „defekt“ na schopnostech učení a paměti. S tímto průlomovým závěrem, který má značný dopad na kvalitu a hygienu prostředí lidské práce a prostředí, přichází neurovědci z Michiganské státní univerzity.
Nejvytíženějším obdobím pro všechny záchranné stanice pro volně žijící živočichy bývá jaro, s nímž přichází sezona mláďat. Mnoho lidí při procházkách přírodou objeví "opuštěné" mládě, které se v dobré víře rozhodnou "zachránit". Ne vždy je to ale potřeba.
Ucpaný odpad umyvadla dokáže pěkně naštvat. Pusa plná zubní pasty a umyvadlo neodtéká. V tuhle chvíli asi nechcete slyšet, že nejlepší je prevence. V tuhle chvíli to chcete vyřešit rychle a ani si nepřipustit myšlenku na rozebírání sifonu. Takže jaké máte možnosti?
48 000 tun jídla ročně, tedy přibližně 238 tun každý den, vyhodí děti, žáci a studenti v českých školních jídelnách. Rodiče za vyhozené jídlo každý rok zaplatí 2,5 miliardy korun. Iniciativa Skutečně zdravá škola proto přichází s výzvou ke snižování plýtvání potravinami ve školních jídelnách.
Společnost Groupe SEB, která vlastní značky domácích spotřebičů Tefal, Rowenta či Krups, na konci ledna představila svůj program Opravitelný výrobek po dobu 10 let. Společnost Groube SEB tvrdí, že celých 95 % její produkce je po dobu deseti let opravitelná. Chce tím přispět k omezování vzniku zbytečného elektroodpadu. Podle Jana Charváta z Opravárny to nejsou jen planá slova. K opravitelnosti svých výrobků se hlásí i značky Gorenje, Mora, BOSCH, SIEMENS, GAGGENAU i Constructa.
|
|