Zprávy / Lidstvo
15.1.2011 22:40 | PRAHA
(Ecomonitor)
 Spoje českých drah InterCity (IC) a EuroCity (EC) během loňského roku zrychlily a z centra Pardubic nyní dojedou do centra Prahy za 58 minut čistého času jízdy, píše iDnes. Pendolino je ještě o minutu rychlejší, ale podstatně dražší, cestující si k jízdnému připlatí dvě stě korun za místenku. 
 OSN se v tomto roce chystá vytvořit novou mezinárodní organizaci, která by měla mít zásadní význam pro snížení úbytku světové biodiverzity a pro ochranu nejohroženějších světových oblastí, jako jsou korálové útesy nebo některé typy lesů. Ustanovení Mezinárodní platformy pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby ( Intergovernmental Platform on Biodiversity and Ecosystem Services – IPBES) bylo Valným shromážděním OSN oficiálně schváleno 20. prosince loňského roku. 
 V programu Zelená úsporám nejsou peníze. Podle předběžných výsledků chybí tři až pět miliard korun. Ministerstvo životního prostředí proto chce snížit podporu vyplácenou jednotlivým projektům. Na nová okna a zateplení by lidé měli dostat řádově o procenta méně. 
 Američtí vědci zveřejnili největší fotografii vesmíru, která kdy byla sestavena. Seskládali ji z milionů dílčích snímků a její celková velikost přesahuje bilion (10 12) pixelů. Pro srovnání: fotografie nalevo má pixelů pouze 81 000. 
 Biologové to předpokládají již dávno: současná vinná réva má nejspíš svůj „šlechtitelský“ původ v oblasti Kavkazu. Nyní jim o tom dali důkaz i archologové. V Arménii objevili vůbec první „vinařství“ na světě. 
 USA a Japonsko před loňským zasedáním Mezinárodní velrybářské komise uzavřely tajnou dohodu. Japonsko mělo přistoupit ke snížení lovu velryb výměnou za to, že si USA posvítí na aktivisty z organizace Sea Shepherd, kteří japonským velrybářům ztrpčují život. O informacích ze serveru WikiLeaks informuje Guardian. 
 Jaderná elektrárna Temelín by se měla v následujících létech rozšířit o dva nové bloky. Bude skutečně v budoucnosti potřebná další energie z Temelína? Nebo se tímto krokem pouze obohatí ČEZ, protože elektřina bude určená pro vývoz? Ekolist.cz se zeptal odborníků na energetiku. 
 Jak větrné elektrárny ovlivňují životní prostředí, jaký je jejich potenciál u nás i v zahraničí a kolik stojí elektřina z větru? Nejen o těchto otázkách se hovořilo na prosincové konferenci, kterou uspořádal B.I.D Services. 
 Premiér Petr Nečas dnes oznámil jméno nového ministra životního prostředí. Na pozici již sedmého šéfu resortu během dvou let byl podle očekávání jmenován poslanec ODS a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Pokud návrh schválí prezident, nahradí na ministerstvu Pavla Drobila, který ke konci roku 2010 po korupční aféře odstoupil. 
 Výbušné diskuze okolo geneticky modifikovaných potravin sytí nová exploze – objev, který naznačuje možné přiblížení „podezřelých“ rostlinných či živočišných hybridů k hranici těch „správných“, přírodě šetrných. BBC přináší zprávu o kanadských genetických inženýrech, kteří úpravou genetického kódu yorkshirských prasat dosáhli zvýšení jejich odolnosti vůči fosfátům v potravě. 
 V létě loňského roku se zvedla vlna paniky, o kolik se zvýší ceny elektřiny v důsledku fotovoltaického boomu. Klíčová neznámá byl počet solárních panelů, které budou ke konci roku v provozu. S čísly se žonglovalo hodně a nejrůznější odhady se značně lišily, od velmi nadsazených čísel energetiků až po lehce podhodnocené odhady nevládních organizací. 
 Austrálie tento týden s napětím i hrůzou sleduje další přívaly vody „biblické potopy“ a stále více lidí si pokládá zásadní otázku: Lze podobné katastrofy předvídat? Vědci s jistým váháním říkají: Ano, do jisté míry. 
 Počítačový gigant IBM představil svou vizi elektronické budoucnosti do roku 2015. Počítače by v měly dokázat vytopit budovu a baterie budou pracovat na vzduch, informuje iDnes ve své rubrice Technet. 
 Po deseti dnech divoké jízdy kambodžským venkovem odchytili ochránci přírody sloního samce, který terorizoval venkovany. Poté, co zabil svého majitele, toulal se jihozápadní provincií Kampong Speu a ničil úrodu místních zemědělců, píše server RedOrbit. 
 Sněhová bouře zkomplikovala cestování na severovýchodě Spojených států. Zdejším lidem prý pomáhají zvládat přívaly sněhu komunikační nástroje na internetu, informuje zpravodajský server CNN. 
28.12.2010 15:06 | PRAHA/SAN FRANCISCO
( Ecomonitor)
 Podle studie amerických vědců zhoršují rozsvícená světla v městském prostředí znečištění ovzduší. Ukázalo se totiž, že světlo vyzářené do prostoru zasahuje do probíhajících chemických reakcí. Výzkum byl proveden v Los Angeles, ale výsledky se mohou vztáhnout na jakékoli další město s rozšířeným umělým osvětlením, píše BBC. 
 Silnice v celé ČR lemují tradiční zelené aleje. Pokud do nich však řidiči nabourají, může to mít vážné následky. Proto se na některých místech aleje kácejí, což se zase mnoha lidem nelíbí. Je kácení jedinou možností a skutečně pomůže bezpečnosti?

28.12.2010 06:54 | HODONÍN/WASHINGTON
( Ecomonitor)
 Žraločí ploutve jako obchodní artikl představují ročním úhrnem 73 milionů mrtvých žraloků. Jen v pobřežních vodách Spojených států se od roku 1970 snížil výskyt některých druhů žraloků až o osmdesát procent. Podle zprávy, uveřejněné serverem Mongabay.com, americký senát koncem roku schválil Úmluvu o ochraně žraloků, která by měla postavit sběr žraločích ploutví mimo zákon. Žraloci, kteří zdárně přežili velké vymírání, při kterém zmizeli dinosauři, dnes kvůli lidem čelí záhubě. 
 Podle předpovědí bude do roku 2020 Jemen první zemí světa, která vyčerpá zásoby podzemní vody. Země zařazená mezi nejchudší státy v oblasti Středního východu má už nyní se suchem značné potíže, napsal server Green Prophet. 
 Rusové se musí zbavit asi 70 milionů starých ledniček a automatických praček. Říká to vládní program úspory energie, který je stanoven na deset let. Server Rusrep si položil otázku, zda lidé na nákup nové ledničky dostanou od státu šrotovné, podobně jako za sešrotování rezavých automobilů. 
 Od roku 2005, kdy vznikl kolektivní systém Elektrowin, Češi odevzdali k recyklaci tomuto kolektivnímu systému čtyři a půl milionu vysloužilých elektrozařízení. Celková hmotnost elektroodpadu dosáhla 100 000 tun. Na setkání s novináři to v polovině prosince v Praze uvedli předseda představenstva Elektrowinu Jaroslav Holakovský a generální ředitel Roman Tvrzník. 
 Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký vliv má lyžování na životní prostředí? Někteří provozovatelé horských chat ano a snaží se přispět svým malým dílem k ochraně planety, píše deník Guardian. 
 Titulek by mohl evokovat folkovou píseň nebo hororový film, původní článek environmentálního časopisu E ( E/The Environmental Magazine) ale popisuje méně známý, zato skutečný jev, vyplývající ze znečišťování ovzduší. 
 Buddhistický vůdce dalajlama řekl podle informací Wikileaks americkému velvyslanci v Indii, že by se mezinárodní scéna měla zaměřit na změny klimatu v Tibetu spíš než tamní politiku, neboť problémy životního prostředí jsou stále naléhavější, píše Guardian. 
 Sumaterský deštný prales, ve kterém našli domov orangutani ze záchranného programu a ve kterém žijí i ohrožení tygři, je na pokraji zániku. Pralesy budou papírenským koncernem společností Asia Pulp & Paper/Sinar Mas Group pravděpodobně přeměněny na užitkové plantáže dřevní hmoty a vytěženy, píše server physorg.com. 
 Podle výsledků monitoringu provedeného na území Rwandy, Ugandy a Demokratické republiky Kongo se populace goril horských oproti roku 2003 mírně zvýšila. Zpráva místních odborníků se podle Reuters pochvalně vyjadřuje o pozitivním vlivu ekoturistiky, kdy turisté v touze spatřit gorily, přinášejí do regionu peníze potřebné na management rezervace. 
 Jak se likvidují autovraky a je možné použít je jako zdroj druhotných surovin? Jaké je staří českého vozového parku a jak se to projevuje na životním prostředí? Na tato témata diskutovali odborníci v rámci konference, kterou uspořádal na konci listopadu B.I.D Services. 
 V druhé půli září byli v Praze vyhlášení vítězové soutěže ElectricMotion o nejzajímavější prototyp dvoustopého elektromobilu. Z deseti přihlášených elektromobilů tehdy vybrala porota dva vítěze a odměnila jejich konstruktéry šekem na milion korun. Brzy se ale ozvaly hlasy, že vítězné projekty nesplňují kritéria soutěže. 
 Elektrárenská společnost ČEZ a automobilka Peugeot včera podepsaly partnerskou smlouvu, která má být jedním z odrazových můstků pro masové rozšíření elektromobilů. ČEZ se v tříleté dohodě zavázal vybudovat na 150 dobíjecích stanic, Peugeot pak ČEZu výhodně pronajme 65 sériově vyráběných elektromobilů Peugeot Ion.

8.12.2010 13:48 | PRAHA/YAINKASA (Sierra Leone)
( Ecomonitor)
 Zemědělci v Sierra Leone říkají, že nevěděli, do čeho jdou, když pronajali půdu pro výrobu biopaliv. Nyní se obávají, že je ohrožena sklizeň potravin. Zastánci biopaliv na africkém venkově naopak říkají, že pomohou v boji proti změnám klimatu, pokryjí místní chronický nedostatek energie a poskytnou potřebné příjmy z jinak podužívané zemědělské půdy, píše server Reuters.com. 
|
|