Zprávy zelené domácnosti
26.9.2015 03:00 | PRAHA
(Ekolist/ČTK)
Evropská komise vydala nařízení, které zakazuje použití plynových kotlů s nízkou účinností. Od 26. září 2015 se v celé EU budou smět prodávat pouze kondenzační kotle. Obchodníci samozřejmě mohou doprodat své zásoby, ale výroba a dovoz neúčinných plynových kotlů už budou zakázány.
Stále větší počet předních světových stavebních firem a developerů nabízí nové řešení v oblasti energeticky soběstačných domů, které kombinují fotovoltaické panely s bateriemi. Důvodem je neustálý pokles cen fotovoltaických technologií a systémů pro skladování energie ve světě.
Minimálně jednou měsíčně vyhodí jídlo do popelnice polovina českých domácností, nejméně jedenkrát týdně pak likviduje potravina třetina z nich. Nejčastějším důvodem je pocit, že už jsou potraviny zkažené. V kontejnerech takto končí především pečivo. Většina lidí se zároveň snaží plýtvání jídlem snížit a nakupovat jen to, co skutečně potřebují nebo potraviny, které vydrží déle čerstvé. Zjistil to průzkum společnosti Tetra Pak, který realizovala agentura STEM/MARK.
V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok.
Čtyři pětiny českých domácností mají doma minimálně jeden starý mobilní telefon, který nepoužívají. Vyplývá to z průzkumu, který pro Vodafone zpracovala společnost STEM/Mark. Staré mobilní telefony přitom mohou pomoci například lidem v rozvojových zemích, pro výuku nebo posloužit třeba k výrobě šperků.
Energetické štítky se už dávno staly užitečnými pomocníky při výběru domácích spotřebičů. Výrobci spotřebičů své výrobky neustále zdokonalovali a původní škála A až G jim najednou byla těsná. Dočasným řešením mělo být, že kategorie A se rozšíří o A+. Jenže dnes tu máme už A+++. Evropská komise se však chce vrátit k původní myšlence a přenastavit škálu opět na jednoznačné A až G. Uvádí to server EurActive.
Tím, co si dáváme na talíř, rozhodujeme o tom, co se děje na druhé straně planety. Snad žádná komodita to neilustruje lépe než palmový olej. Jeho produkce už nezvratně poškodila pralesy v Malajsii a Indonésii a palmové společnosti se postupně přesouvají i do zemí rovníkové Afriky a Latinské Ameriky.
Tradiční český výrobce nožů Mikov se veřejně zavázal, že nebude na rukojeti svých nožů používat legálně získanou slonovinu. Mikov zároveň vyzývá další české firmy, které využívají legální slonovinu, aby od jejího dalšího zpracování a obchodování s ní upustili. Informoval o tom Jan Marek z Mikovu.
Původní plán byl, že od září 2016 by na trhu neměly být zdroje světla s energetickým štítkem C a horším. To v praxi znamená, že by se přestaly prodávat halogenové žárovky. Výrobcům těchto svítidel se na konci dubna podařilo přesvědčit Evropskou unii, aby omezení platilo až o dva roky později, tedy od roku 2018. Podle nich nejsou LED žárovky ještě dostatečně dokonalé, aby mohly plně nahradit halogenové žárovky. Ale například IKEA počítá s tím, že halogenky coby neefektivní svítidlo vyřadí ze sortimentu už letos.
Nejméně odpadu na obyvatele a rok vyhodí v Dalešicích v Libereckém kraji. Jeden obyvatel tam v průměru vyprodukuje za rok 43 kilogramů. Mezi většími obcemi do 5000 mají nejmenší produkci Moravany v Pardubickém kraji se zhruba 55 kily, mezi městy nad 5000 obyvatel vyhrála Kdyně v Plzeňském kraji, jejíž obyvatelé průměrně vyhodí do směsného odpadu za rok 99 kilogramů.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|