Zprávy zelené domácnosti
Plýtvání potravinami není jen vyhazování jídla do koše, ale i krmení zvířat tím, co by mohli jíst lidé, říká Philip Lymbery, ředitel organizace Compassion in World Farming. V současné době provozované intenzivni zemědělství není podle jeho názoru efektivní, etické ani udržitelné. A můžeme se bez něj obejít.
Miliony lidí na celém světě každoročně zbytečně umírají, protože pětina světové populace stále nemá přístup k elektrickému osvětlení. Upozornila na to společnost Philips Lighting, která je patronem Mezinárodního roku světla, vyhlášeného Organizací spojených národů. Řešením jsou podle Philips LEDkové světelné systémy napájené fotovoltaickými panely.
Iniciativa Zachraň jídlo spojila své síly s dopravní službou Uber a na 14. ledna připravila v Praze další sbírku jídla pro potřebné. Nakládat a svážet jídlo budou v ČR poprvé řidiči z mobilní aplikace Uber. Darované potraviny poputují do Potravinové banky Praha, která je rozdělí mezi azylové domy, dětské domovy a další sociální zařízení.
Obyvatelé hlavního města každý rok vyhodí až 10 tisíc tun odpadu na ulici mimo koše, popelnice a kontejnery. Velkoobjemový odpad jako jsou vyřazené spotřebiče nebo nábytek, které lidé vedle nádob na odpad nejčastěji zanechávají, popeláři neodvezou. Správně by je měli lidé odvézt přímo do sběrných dvorů. O vhodném nakládání s odpady Pražany v prosincových dnech informovali plyšoví "potkani", v rámci kampaně Pražských služeb „Kam s ním?“
Trend energetických úspor v bydlení může mít nepříjemné dopady na lidské zdraví. V zateplených domech s dobře těsnícími okny se drží vyšší vlhkost, která ve spojení s teplem vede ke vzniku plísní. A to je prostředí, ve kterém se může rozvinout astma či jiné dýchací potíže.
Ovzduší České republiky je nejvýznamněji zatížené polétavým prachem, benzo[a]pyrenem a přízemním ozonem. Takové je sdělení ročenky Českého hydrometeorologického ústavu za rok 2013, která byla publikována v uplynulých dnech. Dokument představuje v grafech, mapách, tabulkách a textových komentářích stav ovzduší v roce 2013 i jeho dlouhodobý vývoj a příčiny znečištění.
Až polovina brambor, cibulí a mrkví vypěstovaných na českých polích se vyhodí. Nemají o ni zájem zpracovatelé ani obchodníci. Zemědělství a následná distribuce je druhým místem, kde se v ČR plýtvá s potravinami. Nejvíce se s nimi plýtvá v domácnostech.
Ekopenzion Veronica v Hostětíně získal od Agentury CzechTourism prestižní ocenění v soutěžní kategorii Cítit se jako doma. Zajímavých a oceněných míst je u nás více.
Třiadvacetiletý student švýcarské vysoké školy vynalezl snadno použitelný filtr na výrobu pitné vody. Dá se nasadit na běžnou plastovou lahev, vodu z něj můžete rovnou pít.
„Náš vzkaz rodičům a chůvám je jednoduchý. Pokud bojujete se svým dítětem o to, jestli s ní kousek zeleniny, pak nepomáhá říkat, jak moc je zdravá,“ říkají vědci Michal Maimaran a Ayelet Fichsbach. „Nejlepší je neříkat o ní nic. Maximálně jak je chutná. Pokud tedy opravdu chutná je.“
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|