Zprávy zelené domácnosti
Jde vcelku o jednoduchý princip. Křišťálová koule naplněná vodou koncentruje sluneční či měsíční paprsky. Ve spojení s upraveným fotovoltaickým panelem a systémem pro polohování vůči slunci nabízí zvýšení efektivity o 35 procent. Tvrdí to německý designér a architekt žijící ve Španělsku Andre Broessel.
Školákům ve Spojených státech amerických se díky nové legislativě denně dostane ovoce a zelenina v hodnotě 5,4 milion dolarů. Z průzkumu ale vyplynulo, že školáci o zdravou stravu nemají zájem. Každý den vyhodí ovoce a zeleninu za 3,8 milionů dolarů. Vědci přišli na způsob, jak školáky přesvědčit, aby ovoce jedli. Prostě je uplatili.
Pes je nejlepší přítel člověka. A taky chrání malé děti před alergií a astmatem. Jak ukázal výzkum, děti, které jsou od útlého věku v kontaktu se psy, mají menší pravděpodobnost získat alergii nebo astma. Psi totiž dětem šlechtí střevní mikroorganismy.
Enterobacter sakazakii je bakterie, se kterou byste se rádi nesetkali. Působí otravu, která velmi často končí smrtí. Nákaza touto bakterii byla ve většině případů spojená s konzumací mléčné kojenecké výživy. Vědci z University of British Columbia objevili zajímavého pomocníka pro výrobu bezpečných výživ. Česnek.
Majitelé rodinných domů mohou podávat o dotaci na zateplení domu či na výměnu topného systému za efektivnější a ekologičtější. O podporu mohou požádat i lidé, kteří si chtějí postavit energeticky úsporný dům. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí, které dotační program Nová zelená úsporám řídí. Ekologické organizace spuštění programu vítají, upozorňují však, že není plně využit potenciál možných úspor.
I v české kotlině najdeme mezi školáky děti, které nikdy nešly bosy v trávě, nesbíraly lesní plody, nelezly po stromě nebo nepozorovaly hvězdy. Pobyt venku ustupuje virtuální realitě a děti tak tráví stále více času mezi čtyřmi stěnami, často v sedě u televizních nebo počítačových obrazovek a mobilních telefonů. Děti v tom ale nejsou samy, podobně se chovají i dospělí.
Po roce se před pražskou MeetFactory objevily opět kontejnery naplněné použitým a vyřazeným nábytkem z prodejny IKEA a skupina designerů se pustila do práce. Z odpadu se po týdnu vrtání a lepení stane nábytek nový a takový, na který v žádném obchodě nenarazíte.
Koupili jste si krásné nové tenisky na léto? Pak si představte, že výroba jednoho páru módní sportovní obuvi obohatí atmosféru o patnáct kilogramů emisí oxidu uhličitého. Tedy stejné množství jako stowattová žárovka, kterou necháte svítit celý týden dnem i nocí. Tvrdí to výzkum vědců z amerického Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Evropa bude přísnější k chemikáliím, kterým jsou lidé vystaveni v běžném životě. Poslanci Evropské parlamentu ve čtvrtek 14.3. schválili doporučení k prosazení lepší regulace tzv. endokrinních disruptorů. Jde o chemické látky, které se běžně používají v kosmetice, podlahových krytinách a jiných běžných výrobcích a které vážným způsobem poškozují lidské zdraví.
Nanočástice stříbra mají jednu báječnou vlastnost – hubí bakterie a předcházejí tak vzniku nepříjemných pachů. Přidávají se proto do ponožek či funkčního prádla, ale uplatní se i v celé řadě jiných využití: hračkách, dudlících, zubních pastách či dezinfekčních prostředcích nebo obvazech. Podle vědců z Duke University mají však i jednu nepříjemnou vlastnost – mohou škodit rostlinám a mikroorganismům.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|