Zprávy zelené domácnosti
K tomu, abyste si mohli každé ráno vychutnat šálek kávy, je zapotřebí v průměru 140 litrů vody. Nejde samozřejmě jen o vodu, kterou si kávu přímo zalijete z konvice, ale o vodu, která je nutná pro vypěstování plodů kávovníku. Jde o tzv. virtuální vodu.
Nedojedený jogurt, banány na jednom konci už nahnědlé nebo staré potraviny zapomenuté v lednici, které nakonec skončí v koši. K běžnému stylu většiny lidí dnes patří vyhazovaní jídla, které by se ještě dalo sníst. Z nedávné studie provedené německým ministerstvem pro ochranu spotřebitele vyplývá, že každý Němec ročně vyhodí průměrně 82 kg potravin, píše Süddeutsche Zeitung.
Voňavý čerstvý nadýchaný muffin může škodit zdraví. Tedy pokud kuchař vsadí na jednorázové formičky, které obsahují nebezpečné látky. Tvrdí to sdružení Arnika, které si nechalo otestovat běžné pomůcky, které při pečení používají české rodiny. Z devíti formiček na muffiny neprošlo pět vzorků.
Dosluhuje vám notebook a vy se poohlížíte po nějakém novějším a třeba i ‚zelenějším‛ modelu? Pokud se chcete chovat ekologicky, je mnohem šetrnější nechat starý notebook upgradeovat, než kupovat nový. Největší ekologickou stopu totiž zanechá samotná výroba počítače. Vyplývá to z nedávno zveřejněného výzkumu německého Öko-Institutu.
V hobbymarketech se dají koupit klasické 100 a 200 wattové žárovky. Přitom od letošního září měly klasické žárovky pro svou neúspornost zmizet z trhu. Unijní nároky na energetickou účinnost světelných zdrojů se týkají ale jen osvětlení pro domácnosti. To, co hobbymarkety prodávají, jsou speciální žárovky pro technické osvětlení, které jsou odolné proti otřesům. Stojí proto zhruba desetkrát víc, zjistil server Hobby.cz
Peter Gingell se chystal na přestěhování do nového domu a prodej svého dosavadního domu. Dva týdny před odchodem se ale dozvěděl, že kupec o dům ztratil zájem. Na pozemku u domu totiž objevil tři centimetry vysokou kytku. Křídlatku japonskou.
Umělé světlo v noci může škodit. Izraelský vědec varuje před světlem ekologických alternativ ke klasickým žárovkám, zejména před LEDkami. Pokud se člověk vystavuje tomuto osvětlení dlouho do noci, může to mít vliv jeho zdraví, myslí si Abraham Haim.
Les není jen dřevo. To je tvrzení téměř filozofické, nicméně podstatné je i pro ekonomické vyjádření hodnoty lesa. Překvapivě se totiž ukazuje, že v některých lesích se ekonomicky víc vyplácí sběr lesních plodin než samotné stromy určené k pokácení - posuzováno podle toho, kolik nového dřeva za rok v lese naroste. Tvrdí to vědci z České zemědělské univerzity, kteří dlouhodobě sledují sběr lesních plodin, nebo jak se odborně říká využívání nedřevní produkce lesa.
Belgická značka Ecover je jedním z nejznámějších výrobců ekologických čistících a pracích prostředků. V úterý oznámila, že se stala i největším. Koupila totiž podobně zaměřenou americkou značku Method. Jak oznámil Ecover, značka Method nezanikne a na trhu budou obě značky vedle sebe.
Přední vědci vydali jedno z nejvážnějších varování. Podle nich by se téměř celá lidská populace měla během čtyřiceti let přeorientovat na vegetariánství, jinak se nepodaří zabránit katastrofickému nedostatku potravin, píše server Guardian.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|