Zprávy zelené domácnosti
1.1.2024 11:30 | ČESKÁ LÍPA
( ČTK)
Obyvatelé České Lípy budou letos poprvé od roku 2010 platit za svoz a likvidaci odpadu. Posledních 14 let měli tuto službu zdarma, město ji hradilo z rozpočtu. Roční poplatek 960 korun na osobu bude splatný na konci května. Osvobozeni jsou od poplatku postižení s průkazem ZTP/P, musí o to ale do konce ledna požádat a nárok doložit, řekla ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Do konce ledna se také musí k poplatku přihlásit majitelé chalup.
28.12.2023 20:59 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU
( ČTK)
Množství odpadu pohozeného ve Žďáru nad Sázavou u popelnic a kontejnerů se v posledních dvou měsících snížilo o víc než polovinu. Radnice to přičítá osvětové kampani, kterou zahájila v září tím, že odpadky sebrané za měsíc nechala navést na náměstí. Předtím museli pracovníci uklízet u kontejnerů dvakrát v týdnu, teď od nich odvážejí odpadky jednou za týden, řekl starosta Martin Mrkos (STAN, za Žďár-živé město).
27.12.2023 16:59 | KOPŘIVNICE
( ČTK)
Re-use centrum pro opětovné využití věcí se v areálu sběrného dvora v Kopřivnici na Novojičínsku rozšířilo. O jeho služby je velký zájem a prostor pro skladování věcí přestával stačit. Nyní jsou cennější věci umístěny ve dvou unimobuňkách, kde se na ně nepráší a lidé si je mohou lépe prohlédnout. ČTK to sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
Poplatky za svoz komunálního odpadu je třeba převést na konkrétní spotřebitele, nikoliv ho nechat na rozpočtu obcí. Současný poplatek za svoz totiž neodpovídá nákladům, které na ně samotná obec vynaloží. K zefektivnění systému recyklace by měly přispět zálohovací poplatky za PET lahve, plechovky a později také za textil, které je součástí projednávané novely zákona. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). O kolik by se ale snížil poplatek občana a obcí, kteří spotřebovávají těchto materiálů méně, zatím nejde určit, uvedl.
Množství komunálního odpadu v ČR loni meziročně stouplo o 1,3 procenta na 5,4 milionu tun. Každý obyvatel vyhodil v průměru 362 kilogramů. Celková produkce odpadu v Česku včetně podnikového se v loňském roce snížila o 0,3 procenta na 39,2 milionu tun. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
PR článek
12.12.2023 15:13
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) během posledních dvaceti let zachránil už více jak 193 hektarů na 56 cenných lokalitách tím, že je vykoupil do svého vlastnictví a postaral se, aby jejich přírodní hodnoty posílily. Více o tom je na www.mistoproprirodu.cz.
8.12.2023 10:30 | BRNO
( ČTK)
Ústavní soud (ÚS) zrušil část odpadové vyhlášky obce Stachy na Prachaticku. Obec zavedla vedle běžného poplatku za svoz komunálního odpadu ještě zvláštní poplatek za odkládání objemného odpadu v rozsahu převyšujícím 100 kilogramů na jednu domácnost a rok. Poplatek činil 3,30 koruny za kilogram. Nález ÚS je dostupný na jeho webu.
28.11.2023 14:30 | KARLOVY VARY
( ČTK)
Karlovy Vary dávají ročně přes tři miliony korun za odvoz velkoobjemového odpadu a likvidaci černých skládek. I když město stále rozšiřuje počet odpadových nádob, podle náměstka primátorky Tomáše Trtka (ANO) se situace příliš nelepší. Upozornit na problém, který si obyvatelé způsobují z větší částí sami, má upozornit i propagační kampaň města.
Městská odpadová společnost OZO Ostrava spouští do provozu novou automatickou třídicí linku na směsný komunální odpad za 280 milionů korun. Tato technologie, první svého druhu v České republice, dokáže i ze směsného odpadu vytřídit suroviny pro materiálové a energetické využití. Hlavním účelem nové technologie je, aby se co nejméně komunálního odpadu dostalo na skládky. Ostrava tak bude už s velkým předstihem připravena na zákaz skládkování směsného komunálního odpadu, který by měl podle zákona o odpadech začít platit v roce 2030. Informuje o tom ostravský magistrát.
Velmi často stojí za částečnou neschopností právních předpisů chránit životní prostředí selhání politické vůle. V rozhovoru s ČTK to řekl Adam Novák z Ústavu státu a práva Akademie věd, který se zabývá otázkami práva a životního prostředí. Problematické je podle něj i prokazování vlivů chemických látek či mikroplastů na životní prostředí a člověka. V rámci principu předběžné opatrnosti nyní Evropská komise omezila záměrně přidané mikroplasty do výrobků. Opatření se týká mikroplastů v kosmetice, přípravcích na ochranu rostlin i třpytek nebo hraček.
|
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
18.10.2024 | Luboš Pavlovič
|