Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Zima dorazila i do nížin a lidé do oken a na balkóny přidělávají krmítka pro ptáčky. Začíná období přikrmování ptáků a tak je nejvyšší čas si připomenout, co mají naši ptáci nejraději a co do krmítek nepatří. 
 Zatímco v západních zemích jsou ekopohřby in, u nás se o přírodní hřbitovy, ekologické rakve a vliv pohřbu na životní prostředí lidé příliš nazajímají. Jak Ekolistu sdělila pracovnice Sdružení pohřebnictví, jediný, kdo se na to ptá, jsou tak dvakrát do roka novináři. 
 Častější pobyt dětí v přírodě, kontakt se zvířaty, šetrný provoz nebo větší spolupráce s rodiči a veřejností. Tím se od běžných zařízení pro předškolní děti liší školky a dětské kluby, které se zapojily do projektu Školka blízká přírodě. Předškolákům chtějí co nejpřirozenější cestou ukázat například to, odkud se bere mléko, jablka na ovocný koláč nebo jak vypadá borová šiška. 
 Dvířka mrazáku zarostlá do krusty ledu jsou znamením, že jsme něco zanedbali. Pokud nemáte mrazák se systémem defrost, pak musíte na odmrazování myslet sami. Jednak na tom něco málo ušetříte na spotřebě elektrické energie, jednak budete moct udělat probírku toho, co v mrazáku či lednici vlastně skladujete za poklady. 
 Technické vybavení, funkce, uživatelské prostředí, to jsou běžně srovnávané vlastnosti při výběru chytrého telefonu. Do úvahy lze vzít i zcela jiný a trochu netradiční parametr – množství toxických chemikálií v mobilu. Podle aktuálního testu je nový iPhone 5 lepší než jeho konkurent Samsung Galaxy SIII. Na stupně vítězů to však nestačí. 
 Umýt špinavé nádobí umí každý. Umýt špinavé nádobí tak, aby bylo čisté a přitom se neplýtvalo vodou, energií, mycím prostředkem a navíc ani časem – to už je pane věda. A to je bez legrace. Na univerzitě v Bonnu získala Natalie Anna Fussová za výzkum správného ručního mytí nádobí doktorát. A to je taky bez legrace. 
 Čeká vás stěhování a už teď jste z toho ve stresu? Nejste jediní. Stres to je i pro životní prostředí. Musí se totiž vyrovnat jak se spáleným palivem a vypuštěnými emisemi, ale i množstvím odpadu, které při stěhování zpravidla vzniká. Je ale pár jednoduchým kroků, jak může stěhování proběhnout bez stresu.

 Na polích i na mnohých zahradách je často v nedostatečném množství. Dodáte-li ho v potřebném rozsahu do půdy na své zahradě, pravděpodobně zvýšíte výnosy, odolnost a zdraví rostlin. A zároveň snížíte potřebu hnojení a závlahy. Řeč je o uhlíku, základní stavební jednotce živého světa. 
 Každý chce mít doma příjemné teplo a čerstvý vzduch. Zvláště v zimě. Jenže při našem pobytu doma se tu hromadí vydýchaný vzduch. Zpravidla se ho zbavujeme větráním. Tím však přicházíme i o drahocenné teplo. Není možné větrat a při tom nepřicházet o teplo? Je – pomocí rekuperační jednotky. Malý experiment ukazuje, že rekuperace funguje lépe, než větrání okny. 
 Chránit ohrožené druhy rostlin a živočichů lze pěkně z pohodlí domácího gauče. Na webu jsou vybrané chráněné druhy naší přírody a popisy činností a změn prostředí, které je ohrožují. Pokud o něčem takovém ve svém okolí víte, nemusíte už složitě dohledávat informace a kontakty v širých vodách internetu. Stačí vzít myšku a prostřednictvím nových webových stránek zjistit, zda k ohrožení skutečně dochází, a pokud ano, ihned kontaktovat příslušné úřady ochrany přírody. 
|
|