https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/u-kanady-se-podarilo-najit-potopenou-lod-polarnika-ernesta-shackletona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Kanady se podařilo najít potopenou loď polárníka Ernesta Shackletona

16.6.2024 19:33 | OTTAWA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lovcům vraků se podařilo objevit loď Quest, jejímž kapitánem byl svého času slavný antarktický badatel Ernest Shackleton. Plavidlo leží na dně oceánu 15 námořních mil od břehů Kanady, informoval zpravodajský server CNN s odvoláním na Kanadskou královskou geografickou společnost.
 
Shackleton, výzkumník irského původu, který vedl tři britské výpravy do Antarktidy, byl na palubě této lodi, když v lednu 1922 během pokusu o čtvrtou výpravu zemřel na infarkt. Quest tak podle odborníků na palubě nese nejen historii Shackletonových cest, ale potenciálně i artefakty z dalších expedic, které pokračovaly až do roku 1962, kdy se loď potopila.

"Nalezení lodi Quest je jednou ze závěrečných kapitol výjimečného příběhu sira Ernesta Shackletona," uvedl John Geiger, vedoucí expedice a generální ředitel společnosti. "Shackleton byl známý jako odvážný a skvělý vůdce v krizových situacích. Tragickou ironií je, že jeho smrt byla jediným úmrtím, ke kterému došlo na některé z lodí pod jeho přímým velením," dodal.

Tým mezinárodních odborníků lokalizoval Quest pomocí sonarového zařízení 9. června po sedmnáctihodinovém pátrání. Předtím, než tým loď objevil, prováděl několik měsíců výzkum a analýzy, aby zaměřil, kde vrak hledat.

Shackleton byl na své čtvrté expedici do Antarktidy, když ve věku 47 let zahynul při kotvení na ostrově Jižní Georgie v jižním Atlantiku. Slavný polárník tam byl pohřben a loď s posádkou pokračovala dál ve snaze dokončit takzvanou Shackleton-Rowettovu expedici. Podle londýnského Přírodovědného muzea však dokončení plavby ztížil silný led a Quest se vrátil do Kapského města v Jihoafrické republice.

Shackleton chtěl původně využít lodi Quest k výpravě do kanadské Arktidy, ale nedostal k tomu svolení od tehdejšího kanadského premiéra. Smrt znamenala konec toho, co je známé jako "hrdinská éra" antarktického průzkumu.

Cesta lodi Quest tím ale ještě neskončila. Poté, co byla prodána norské společnosti, se plavidlo vydalo na několik dalších expedic, než skončilo jako loď používaná k lovu tuleňů. Potopila se 5. května 1962 poté, co ji rozdrtil led v Labradorském moři u Kanady. Posádka se evakuovala a označila poslední bod, kde se loď nacházela - ležel dva a půl kilometru od místa, kde vrak Questu nyní objevila kanadská expedice.

Loď se kvůli těžkému motoru potopila zádí napřed a nyní stojí vzpřímeně 390 metrů pod hladinou oceánu. Následovat bude druhá fáze expedice v podobě fotografování a vizuální dokumentace vraku a artefaktů. Kanadská královská geografická společnost doufá, že se ještě letos na místo vrátí s dálkově ovládaným podmořským dronem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist