https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-klimaticke-zmeny-ovlivnuji-jeleny-srnce-nebo-losy-teplejsi-pocasi-pro-ne-neni-vyhra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak klimatické změny ovlivňují jeleny, srnce nebo losy? Teplejší počasí pro ně není výhra

14.10.2024 01:43 | PRAHA (Ekolist.cz)
Los - nejlépe přizpůsoben chladnému klimatu a zároveň nejvíce citlivý na teplo.
Los - nejlépe přizpůsoben chladnému klimatu a zároveň nejvíce citlivý na teplo.
Licence | Volné dílo (public domain)
Změna klimatu ovlivňuje jeleny a další jim blízké druhy mnoha způsoby. Nemění se totiž jen teplota, ale i srážky a další povětrnostní jevy. Mohlo by se zdát, že z mírnějších zim budou jejich populace spíše těžit, ale tak jednoduché to není, upozorňují vědci z INRAE (Národního výzkumného ústavu pro zemědělství, potraviny a životní prostředí ve Francii) v článku v Global Change Biology.
 
Ve skutečnosti to jsou spíš vysoké letní teploty, co na jeleny působí v době klimatických změn nepříznivě.

Vědci analyzovali 218 článků, 20 let výzkumu vlivu klimatických změn na fyziologii, chování, populační dynamiku a rozšíření hlavních druhů jelenovitých v boreálních a mírných oblastech Severní Ameriky, Evropy a Asii. Patří mezi ně los evropský, srnec obecný, jelen evropský, jelen sika, wapiti, daněk, jelenec běloocasý, jelenec ušatý, sob polární (karibu) a evropský.

Díky mírnějším, teplejším, zimám sice tyto druhy spotřebují na udržení tepla méně energie a většina z nich si snáze najde potravu. U sobů žijících v chladnějších podnebích však mohou zimní teplotní výkyvy způsobit tání a opětovné zamrzání sněhu, čímž se vegetace přikryje těžko prostupným ledovým příkrovem. A lišejníky, kterými se tato zvířata obvykle živí, se stanou méně dostupné.

Horká a sušší léta mohou vyvolávat u jelenů a dalších příbuzných savců tepelný stres. Takové počasí navíc vyhovuje jejich parazitům. „Krátkodobě by se fyzický stav zvířat mohl zhoršit; v dlouhodobém horizontu by se některé druhy mohly přesunout dále na sever,“ domnívají se vědci.

Změny v areálu rozšíření jsou už nyní zaznamenávány v případě losa, největšího druhu jelenovitých, který je nejlépe přizpůsoben chladnému klimatu a zároveň nejvíce citlivý na teplo. Jeho populace by například v jižní Skandinávii mohla z těchto oblastí v budoucnu vymizet.

Některé druhy jelenů vyhledávají za horkých letní dní útočiště na chladnějších místech a omezují během nejteplejších hodin své každodenní aktivity. Tyto reakce však mohou podle vědců dlouhodobě negativně ovlivnit jejich populační dynamiku.

Ostatně vyšší jarní a podzimní teploty, menší sněhová pokrývka mění už dnes načasování migrace a trasy jelenů evropských i karibu. Zvířata začínají migrovat dříve na jaře a později na podzim.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

14.10.2024 06:50
Příroda to má jednoduché, chladnomilná zvěř se vlivem nezvratného oteplování přesune na sever, rašeliniště vyschnou, smrk sucho nevydrží a vznikne vyprahlá savana se zvířaty, kterým stačí pár trsů suché trávy (napadají mě třeba velbloudi).
Kam se pak přesuneme my? Do ---
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.10.2024 07:04 Reaguje na Honza Honza
1*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.10.2024 07:32 Reaguje na Honza Honza
No jako statisíce let. (Tam kde hynuli sobi, Čech se přizpůsobí.) Buď se přizpůsobíme a nebo do věčných lovišť. Na božskou moc změnit klima nemáme.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

14.10.2024 10:07 Reaguje na Honza Honza
To je úplný nezmysel, sucho na púšťi spôsobuje Hadleyova bunka a nie teplo. Do savany máme ešte ďaleko, naopak stromy rastú všade aj na extrémnych stanovištiach dokonca aj strbinach asfaltu na cestách a budovách.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.10.2024 07:30
Pár nesmyslů z tohoto článku. Los opravdu nebyl,není a nikdy nebude tím druhem který je nejlépe přizpůsoben chladnému klimatu. No a migrace jelenů evropských? Tak ten na rozdíl od evropského soba či caribu nemá žádné migrační trasy protože nikam nemigruje.
Odpovědět
PE

Petr Elias

14.10.2024 12:14 Reaguje na Jarek Schindler
I jelen evropský migruje....
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.10.2024 11:27
nejen na skeptické, ale i na alarmistické straně kazatelé na prašných cestách motají dohromady klima a počasí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist