https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/biologicke-hodiny-hmyz-na-telech-mrtvych-nosorozcu-poskytuje-cenne-udaje-pro-vysetrovani-pytlactvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hmyz na tělech mrtvých nosorožců poskytuje cenné údaje pro vyšetřování pytláctví

16.10.2024 02:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Forenzní entomologie je jednou z věd využívaných v kriminalistice. Užitečná ale může být i při vyšetřování pytláctví.
 
Analýza hmyzu sebraného z mrtvých těl zabitých nosorožců pomáhá odhadnout dobu uplynulou od jejich zabití. Možnostmi této disciplíny se zabývala nová studie publikovaná v časopise Medical and Veterinary Entomology.

Obecně platí, že hmyzí samice nejprve nakladou do mrtvých těl vajíčka. Následný životní cyklus hmyzu, jednotlivé vývojové fáze nedospělého hmyzu jsou podle vědců vlastně jakési biologické hodiny, z nichž lze odvodit dobu jejich smrti, neboli, přesnou řečí vědců, minimální posmrtný interval (minPMI).

Podle studie lze techniky a postupy forenzní entomologie aplikované během posledních desetiletí při vyšetřování lidských pozůstatků přizpůsobit i případům týkajících se divokých zvířat.

Studie zahrnovala 19 nosorožců, kteří byli nelegálně zabiti a zbaveni rohů v Jihoafrické republice v letech 2014 až 2021. Entomologové z jejich těl v době jejich nálezu odebrali 74 vzorků hmyzu.

Na každé mršině a kolem ní bylo nalezeno mnoho druhů hmyzu, především dvoukřídlých much (Diptera) a brouků (Coleoptera), kteří osidlují mrtvá těla jako první. Konkrétně patřily nalezené exempláře k 18 různým druhům hmyzu z 12 čeledí patřících do tří hmyzích řádů.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist