https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/globalni-emise-co2-z-lesnich-pozaru-vzrostly-o-60
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Globální emise CO2 z lesních požárů vzrostly o 60 %

25.10.2024 05:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Podle nové studie vzrostly celosvětové emise oxidu uhličitého (CO2) z lesních požárů za uplynulých dvacet dva let o 60 %. V případě lesů v Eurasii a Severní Americe se emise z požárů mezi lety 2001 a 2023 dokonce téměř ztrojnásobily. Lesní požáry jsou přitom intenzivnější a uvolňují do ovzduší více emisí než požáry travnatých porostů, například savan, jejichž vypalování naopak v čase klesá.
 
Studie University of East Anglia (UEA), publikovaná v časopise Science, uvádí, že je to právě přírůstek emisí z požárů v lesích mimo tropický pás, co je za nárůst celosvětových emisí zodpovědné. Požáry v těchto oblastech přidaly do ovzduší navíc půl miliardu tun CO2 ročně.

Za ničivějšími požáry a zvýšenými emisemi stojí častější počasí příznivé pro požáry, vlny veder a sucha, ale také se vyšší produkce biomasy. Oba tyto trendy podporuje rychlé oteplování v severních zeměpisných šířkách, které probíhá dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr.

Mezinárodní tým vědců – z Velké Británie, Nizozemska, USA, Brazílie a Španělska – který se na studii se podílel varuje, že dalšímu rozšiřování lesních požárů lze zabránit pouze tehdy, pokud budou řešeny primární příčiny změny klimatu, tedy zejména emise fosilních paliv.

Hoří méně, ale hoří jinde a závažněji

Naproti tomu tropické oblasti vykázaly během stejného období pokles emisí. A to díky menšímu vypalování vlhkých tropických lesů a savan člověkem i zvýšené fragmentaci suchých tropických lesů zemědělstvím a dalším využitím půdy.

Podle předchozích studií se od roku 2001 plocha spálená všemi požáry (lesními i nelesními) globálně dokonce o čtvrtinu snížila. Jak je tedy možné, že emise z požárů rostou?

Lesní požáry v severních oblastech jsou silnější, uvolňují do atmosféry více uhlíku na jednotku plochy a také větší množství zdraví škodlivého kouře než požáry travnatých porostů. Což představuje i větší hrozbu pro obyvatele žijící v jejich okolí.

"Pokles vypalování požárům náchylných savan a travnatých oblastí doposud maskoval nárůst rozsahu a závažnosti lesních požárů, které přitom mají obrovské důsledky pro společnost a životní prostředí," uvedl vedoucí studie Matthew Jones.

Jsou to přitom právě lesy, jejichž růst pomáhá odstraňovat CO2 z atmosféry. S jejich schopností vázat v sobě uhlík se počítá i při plnění mezinárodních cílů v oblasti klimatu. Zavádí se programy zalesňování s cílem odstranit uhlík z atmosféry a kompenzovat lidské emise CO2 z odvětví, ve kterých se obtížně snižují, například letectví. Úspěch všech těchto programů ale závisí na trvalém uložení uhlíku v lesích. Což lesní požáry ohrožují, upozorňují vědci.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

25.10.2024 06:03
A stejně tak podobně, i když pomaleji, uvolňuje CO2 tlející dřevo v NP po kůrovcové kalamitě. Je to přírodní proces. Přírodní obnova lesa. Nebudeme tedy bojovat proti požáru, proti kůrovci? Asi ne, asi to není správná cesta.
Správná cesta je zachovat funkční zdravý = především pestrý a zavodněný les (kůrovec zde nemá šanci), který stále zadržuje CO2 ve svém dřevě. Čím více lesa, tím větší zásoba CO2, ale hlavně tím zdravější, především zavodněná a zastíněná krajina.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist