Připravují se přísnější pravidla pro používání pyrotechniky
Konec ohňostrojů v Čechách?
Obce mají aktuálně možnost omezit používání pyrotechniky prostřednictvím obecně závazné vyhlášky, avšak úplný zákaz na celém území zatím není možný. Navrhovaná novela zákona má tuto možnost výslovně umožnit, což odráží dlouhodobé požadavky některých měst a obcí.
Novela rovněž přináší zpřísnění pravidel pro nakládání s pyrotechnikou, která se dělí do čtyř kategorií podle nebezpečnosti, od F1 po F4. „Zatímco s nejrizikovější kategorií F4 mohou již nyní pracovat pouze odborně způsobilé osoby, nově by toto omezení mělo platit i pro další pyrotechniku z kategorie F3 a F2, kam patří například některé petardy, římské svíce nebo fontány s vyšší intenzitou a větším rozptylem,“ upřesňuje ředitelka spotřebitelské organizace Eduarda Hekšová.
Současná omezení prodeje:
kategorie F1 – osoby nad 15 let věku
kategorie F2 – osoby nad 18 let věku
kategorie F3 – osoby nad 21 let věku anebo osoby s osvědčením o odborné způsobilosti
kategorie F4 – osoby nad 18 let věku s odbornou způsobilostí
Novela by také měla přinést zákaz odpalování petard ve vzdálenosti alespoň 250 metrů od nemocnic, hospiců a útulků pro zvířata.
Pravidla pro prodej pyrotechniky
Prodejci zábavní pyrotechniky jsou povinni výše uvedené věkové hranice ověřovat a prodávat pyrotechniku výhradně v originálním balení s jasným označením, jako je kategorie, doba použitelnosti a číslo šarže.
„Přestože jsou prodejci povinni také správně uskladňovat své zboží, je vhodné nakupovat pyrotechniku v kamenných obchodech, kde je skladování spolehlivější než například na venkovních trzích, kde může dojít ke znehodnocení zboží,“ radí Eduarda Hekšová.
Navrhované změny zákona by mohly omezit právě i prodej pyrotechniky mimo kamenné obchody. Na tržnicích a stáncích by nově mělo být povoleno prodávat pouze nejméně nebezpečnou pyrotechniku kategorie F1, mezi kterou patří například bouchací kuličky nebo prskavky.
Opatrnost nade vše
Ať už spotřebitelé nakoupili pyrotechniku v kamenném obchodě nebo na stánku, je nezbytné, aby dodržovali pravidla pro její manipulaci a skladování. Pyrotechnika by měla být uchovávána na suchém místě a používána pouze ve vhodném prostředí, které je bezpečné a vzdálené od hořlavých materiálů. Je důležité zajistit ochranné pomůcky, například rukavice, aby byla minimalizována rizika při manipulaci. Po odpalu je nezbytné zkontrolovat, zda zbytky pyrotechniky nepředstavují žádné další nebezpečí. Pokud pyrotechnika selže, je zapotřebí vyčkat alespoň 15 minut, než je možné se k ní znovu přiblížit.
Ohleduplnost při oslavách
Při plánování a odpalování ohňostrojů je důležité myslet i na okolí. Hluk a světelné efekty mohou být velmi stresující pro zvířata i pro některé lidi, například seniory nebo děti.
„Spotřebitelé by tak měli zvážit, zda by nebylo vhodnější nahradit tuto hlučnou a mnohdy nebezpečnou zábavu jiným způsobem oslavy. Pokud přesto zvolí tradiční ohňostroj, myslet by přitom měli na své sousedy i okolní prostředí a dodržovat všechna pravidla bezpečnosti,“ uzavírá Eduarda Hekšová z dTestu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Lukas B.
30.12.2024 16:07já už se jen děsím, že s podobnou argumentací se zakážou varné konvice, motorové pily a ředidlem ředitelné barvy.
Viktor Šedivý
31.12.2024 22:41 Reaguje na Lukas B.Mimochodem volný prodej pyrotechniky uvítala nemalá část zdravotníků, protože zcela zásadně ubylo neúspěšných chemiků-amatérů a typických zranění z konce roku.
Jiří Kvítek
31.12.2024 09:00Mám tu smůlu, že v nejbližším okolí mého bydliště se usídlila asijská komunita prodejců čehokoliv.
Prodejci zábavní pyrotechniky jsou také a oni jsou ti první, kdo porušují úplně všechno. Navíc jsou jim naše předpisy úplně lhostejné. V Německu by si to asi nedovolili, ale u nás jsou naprosto nedotknutelní.
Od prodeje rachejtlí dětem počínaje (kdo má peníze koupí všechno, věk nerozhoduje, hlavně zisk), po aplikaci pyrotechniky ve velkém konče. To není Silvestr, to je regulérní bitva u Kurska (podle kraválu soudě). To, co dokáží vystřílet v průběhu silvestrovského dne a noci, musí stát neskutečné peníze.
Že někoho ohrožují, někomu něco rozbijí nebo poškodí, je prostě nezajímá. Oni se chtějí bavit! Druhý den se koná městský novoroční ohňostroj, který je proti tomu chudý příbuzný.
Neplatí na ně Policie ČR, Městská policie, ČOI - nikdo! Všem se vysmějí do očí a jedou dál.
Silvestr je pro nás utrpením a pro ně vítaným povyražením. Zákon nezákon, na ně nemůže nikdo! A proč to v sousedním Bavorsku jde a u nás ani náhodou?
Tohle je třeba změnit - netrpí tím jenom zvířata, ale i lidé...