Matěj Pomahač: Zelená dohoda vs bezpečnost je falešné dilema aneb kdo je tu vlastně ruský agent?

Odmítáním Zelené dohody premiér Fiala vlastně říká, že bychom měli šetřit peníze na investice do bezpečnosti a místo obnovitelných zdrojů nakupovat více fosilních paliv. Zcela opomíjí fakt, že donedávna do České republiky proudila ruská ropa, za niž Kreml inkasoval každý měsíc 1,7 miliardy korun, za které financoval svou válku na Ukrajině. O pokračujícím dovozu ruského plynu do Evropy nemluvě.
Premiérovi také nedochází, že bychom odstoupením od Zelené dohody přišli o prostředky nezbytné k modernizaci našeho hospodářství a podpoře domácností při snižování nákladů na energie. Moderní ekonomika s účinnějšími technologiemi znamená vyšší konkurenceschopnost, zatímco zpátečnické Fialovo volání povede jen k tomu, že se staneme skanzenem s ekonomikou neschopnou generovat potřebné zdroje na obranu či udržení sociálního smíru a odolnosti.
Praktický přínos Zelené dohody se již nyní projevuje v energetice. Evropa nemá velká naleziště plynu, ropy ani uranu a jedinou cestou k bezpečné a levné energetice je proto rozvoj obnovitelných zdrojů, nižší spotřeba a vyšší energetická efektivita. Úložiště energie a chytře fungující sítě zajistí stabilizaci sítě levněji než zastaralé kotle uhelných elektráren.
Zelená dohoda také znamená lepší ochranu krajiny, půdy či pitné vody, která je stále více postižena znečištěním. Máme snad za zrušení Zelené dohody, po němž volá premiér Fiala, platit tím, že budeme pít nekvalitní či zdraví ohrožující vodu?

Dalším příkladem je výroba automobilů. Zatímco ekonom Kovanda vykresluje Zelenou dohodu jako zhoubu, evropské automobilky dohánějí skluz v náskoku svých amerických a asijských konkurentů vyrábějících kvalitní elektromobily. Česká Škoda Auto zažila mimořádně úspěšný rok 2023 – zvýšila prodeje meziročně o 18,5 % a dosáhla rekordního obratu 26,5 miliardy eur. Výrazně rostl právě podíl hybridních a elektrických vozů.
Podle studie iniciativy Druhá ekonomická transformace má Česko výrazný potenciál v odvětvích zeleného průmyslu, jako jsou železniční doprava, výroba izolačních materiálů pro stavebnictví, tepelná čerpadla, bateriová úložiště, výroba a recyklace solárních panelů, energeticky úsporné spotřebiče nebo technologie pro řízení spotřeby energie.
Řadě aktérů by odstoupení od Green Dealu pomohlo. Těžařům uhlí a provozovatelům elektráren, chemičkám vyrábějícím z ruského plynu hnojiva či továrnám těžícím z levné práce. Ti dnes ve velkém kontrolují média a sponzorují politické strany, a premiér Fiala s ekonomem Kovandou tak svým voláním po odstoupení od Zelené dohody reprezentují jejich zájmy.
Ukrajinský prezident Zelenskyj před třemi roky jasně podpořil Zelenou dohodu pro Evropu těmito slovy: „Ruská agrese je též agresí proti samotným základům evropského způsobu života. Proto je také zásadním argumentem pro zrychlení zelené transformace a přechodu Evropy na obnovitelné zdroje.“
Čerstvá zpráva polské vojenské kontrarozvědky zcela jasně říká, že vládní i nevládní aktéři z Ruska „investovali“ v Polsku každoročně čtyři miliardy dolarů na dezinformační kampaně, které měly podkopat důvěru Poláků v demokratický systém, a to včetně zpochybňování klimatické vědy a cílů Zelené dohody.
Jsou to tedy především kritici Zelené dohody, kteří vědomě či nevědomě slouží jako agenti ruských zájmů.
reklama

Dále čtěte |


Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (57)
Robert Seifried
22.3.2025 07:20Robert Seifried
22.3.2025 07:26 Reaguje na Robert SeifriedVladimir Mertan
22.3.2025 07:29 Reaguje na Robert SeifriedRobert Seifried
22.3.2025 07:46 Reaguje na Vladimir MertanRobert Seifried
22.3.2025 07:36 Reaguje na Robert Seifried
Dorian Černý
22.3.2025 07:55 Reaguje na Robert SeifriedRobert Seifried
22.3.2025 08:18 Reaguje na Dorian Černý
Dorian Černý
22.3.2025 11:14 Reaguje na Robert Seifried
Karel Zvářal
22.3.2025 12:03 Reaguje na Dorian Černýsmějící se bestie
22.3.2025 10:19 Reaguje na Dorian Černýemisí z výfuků, o to násobně více emisí
z brzd a pneu - těch monster/těžkých elektroplechovek na
jedno použití !
Jo a vejfuk mají ve 200m komíně 50km od Prahy.
Jiří Kvítek
22.3.2025 20:59 Reaguje na Dorian Černý"Téměř okamžitě se projeví čistším vzduchem v našich ulicích."
Vzpomeňte si na období COVIDu, kdy jsme 2 roky seděli doma, na cestu z jednoho okresu do druhého jsme potřebovali povolení. Doprava razantně poklesla i průmyslová výroba razantně poklesla.
A co emise? Téměř okamžitě se neprojevilo vůbec nic. A po dvou letech omezování? Žádná sláva. V některých regionech se emisní situace dokonce zhoršila.
Podívejte se na webové stránky ČHMÚ a přesvědčte se sám:
www.chmi.cz
Pak Vám snad konečně dojde, jak těžce jste mimo realitu!
P.S.
"Auto ... neni to základní životní potřeba"
A jak to mají dělat lidé, kteří jezdí do práce a veřejná doprava je kvůli ekonomickým škrtům omezena takovou měrou, že je nepoužitelná?
Jak mají lidé jezdit nakupovat základní životní potřeby, když jim linku veřejné dopravy ořezali tak, že v jejich mimopracovní době jim nejede nic?
To se to mluví těm, kteří jsou ve větších městech, kde je dostatečné pokrytí službami.
Vy jste fakt mimo!
Viktor Šedivý
24.3.2025 12:22 Reaguje na Jiří Kvíteka má hraběcí rady pro lidi, co to mají na nejbližší nádraží pár kilometrů.
Emil Bernardy
25.3.2025 07:20 Reaguje na Dorian ČernýObrázky v textu si pamatuji ,podobné vznikaly v době kdy já přicházel na svět,končící doba stalinizmu.My jsme z toho měli už srandu . Jen jsme to nesměli tak vytrubovat do světa jak to dělají dnešní svazáci.O životní prostředí pečovali konstruktéři a technici,a progres v tomto za minulého režimu si pamatuji,udělalo se hodně.Ale tak to bylo po celé Evropě ,ač nějaká ta opona samozřejmě byla,ale ta se týkala turistiky,ne informací,kontakty jsme měli.Také jsem potkaljednoho na vojně izolovaného pitomce,dostal poručíka,co se kasal,že v Paříži budeme za týden.Ale takto zvrácená ,bohužel ne hloupá parta někde sedí jinde na mnohem vyšších postech.
Jaroslav Pokorný
26.3.2025 11:35 Reaguje na Robert SeifriedRadim Polášek
28.3.2025 21:28 Reaguje na Robert SeifriedGreen deal okrádá neschválenými zelenými daněmi - povolenkami i jinak úplně všechny a zdražuje skoro všechno. Kdyby Green deal upekl Putin v Kremlu, nemohl by to udělat pro Rusko lépe než to udělali zelení exponenti v Bruseli.
Vladimir Mertan
22.3.2025 07:21Už sa teším na solárne ručnice, tanky a stíhačky.
Vladimir Mertan
22.3.2025 07:23Radim Polášek
28.3.2025 21:33 Reaguje na Vladimir MertanTěžba plynu v Evropě by výrazně snížila jeho cenu a podle plynu i cenu elektřiny a znemožnila by takovým tempem, jako se to nyní děje, Bruseli ždímat peníze od občanů a okrádat je a ožebračovat.
Michal Ukropec
22.3.2025 07:44
Peter Sládek
22.3.2025 07:58"Já jsem agent Sí Aj Ej,jsem nebezpečnej a jsem zlej.
Pracuju pro temné síly,maskují mě černé kníry.
Ďáblu jsem duši zaprodal,na rozkaz jsem mordoval.
Za dolary všecičko udělám, uf, matičko." Dokonce i zruším gríndíl!
Emil Bernardy
22.3.2025 08:05Robert Seifried
22.3.2025 08:11
Peter Sládek
22.3.2025 13:09 Reaguje na Robert SeifriedDalibor Motl
22.3.2025 08:12Robert Seifried
22.3.2025 08:30 Reaguje na Dalibor Motl
Peter Sládek
22.3.2025 08:23https://cs.wikipedia.org/wiki/Ztroskotanci_a_samozvanci
Gratuluji pane Pomahači, prorazil jste dno, o jakém nesnil ani Kojzar.
Richard Vacek
22.3.2025 08:52Ale co takový americký agent? Existuje vůbec někdo takový, který tady prosazuje zájmy Ameriky a poškozuje nás? Nebudou nakonec americkými agenty ti politici, kteří nám nutí drahý americký LNG a zbraně?
A nebudou zase čínskými agenty ti, kteří nám nutí levné OZE produkty, tedy čínské fv panely, baterie a elektromobily?
s v
27.3.2025 10:11 Reaguje na Richard VacekKarel Valenta
22.3.2025 10:25Říká se, že stokrát opakovaná lež je pravdou a zastánci GD se o to neustále snaží. Naopak investičně i provozně drahé OZE přispívají k čím dál dražší energii. O bezpečnosti a energetické efektivitě nemluvě.
Honza Honza
22.3.2025 20:17Na druhou stranu Green Deal fanaticky prováděný = kolektivizace, zcelování polí za socializmu = bída, i když podstata byla správná.
Cesta Green Dealu je správná, musí ale být rozumně prováděná, ne fanaticky, neliberálně, autorativně se zákazy příkazy, povolenkami, ale tak jak lidi sami budou chtít - po řádné přípravě, za urč. podmínek (úložiště!)
FV bez úložiště, bez využití přebytků v létě, je nesmysl
Elektroauta bez opravitelné levné bateroie, nabíječek rovněž. Lepší je hybrid, někde elektroauta nejsou vhodná, stejně tak TČ.
Jaroslav Pokorný
26.3.2025 11:44 Reaguje na Honza HonzaKolektivizace a scelování polí umožnilo nasadit výkonnou techniku, omezit/odstranit namáhavou práci, zvýšit výnosy, uvolnit množství lidí pro rozvíjející se průmysl ale i pro vědu.
Jiří Kvítek
22.3.2025 20:38A Green Deal snad netrpí celou řadou slepých míst?
Nepřiměřenost jeho opatření z něj dělá nesmysl století!
Pane autore, ten článek nestojí za nic!
Naplácal jste tam páté přes deváté a jen jste dokázal, že nevíte nic.
Stejně jako ta Vaše zelená partička.
Nepište, když to neumíte!
Děkuji.
Břetislav Machaček
23.3.2025 10:51 Reaguje na Jiří Kvítekpily vylámat a už kládu nepřeřežu. Největší chybou bylo urychlit
zavádění elektromobility a OZE , které mají k dokonalosti daleko.
Je lépe jít cestou postupného zdokonalování, které přesvědčí svojí
dokonalostí časem i současné odpůrce. Zavádět to místo přesvědčování
zákony a zákazy vyvolává odpor a výsledek se už dostavil poklesem
instalace fotovoltaiky a tepelných čerpadel, nákupu elektromobilů
a hlavně poklesem sympatií k prosazovatelům těchto technologií.
Zuby pily jsou vylámány a bude třeba znovu vyrobit pilu novou a
s ní řezat už ale bez přílišného tlačení. Časem mohou být baterie
dokonalejší, zdroje OZE doplněny akumulacemi a zálohami s levnou
náhradní výrobou elektrické energie a účinnost TČ bude daleko
lepší, než nyní. Nedočkavost v urychlení Gryndýlu se nevyplatila
a napáchala zbytečné škody na důvěře veřejnosti k zelené politice. Ta slavila úspěchy v době hojnosti, protože vyžadovala dotace, ale
v krizi je bez zisků na dotování neudržitelná, pokud se nejde cestou zadlužování. Dnes je navíc v EU nová modla a tou je zbrojení, když
klesá odbyt na zelenou výrobu. Ekonomika se přeorientuje na zbraně
a v EU opět na dluh, ale lépe zdůvodnitelný, než je nyní gryndýl.
Kola ekonomiky se opět roztočí, sice na dluh a bez efektu pro
společnost, ale roztočí a nedojde ke krizi už nyní, ale později,
až už bude přezbrojeno a státy předluženy. EU spěje ke krachu tak
jako tak chybným nastavením ekonomiky na dotace a přerozdělování
zisků od úspěšných k neúspěšným neschopných se vzchopit. Nikdo
moudrý nehází peníze do žumpy, ale v EU je to povýšeno na gryndýl,
který ekonomiku přivedl na hranici krachu.
Honza Honza
23.3.2025 12:25 Reaguje na Břetislav MachačekJen k tomu dodám:
- Green Deal nelze zastavit, je podkladem k elektrifikaci, nelze vše zajišťovat z JE. Musí být i lokální zdroje.
Elektrifikace je budoucnost, tak jako se přešlo od koní ke spalovacím motorům, tak se přejde k elektromotorům. Žádné výměny oleje, ucpané filtry. S el. vrtačkou na pravidelný roční servis nemusím.
- zbrojení je nesmysl, tak jako je příšernost válka, smrt, mrzačení, rozbití všeho je primitivizmus neslučitelný s kulturou, vyspělostí, inteligencí.
Stačí snížit cenu ropy, plynu, omezit bankovní operace, zakázat dopravu tankery s plynem, sankce i proti zemím kt. s Putinem obchodují (tak jako se sleduje kácení tropického pralesa a vývoz produktů, proč se nesleduje, kdo s Putinem obchoduje?) a je po Putinovi, má hladomor a válka je vyloučena!!!
Břetislav Machaček
23.3.2025 17:32 Reaguje na Honza Honzanejlépe jádro. OZE může být zatím doplňkem pro
některé sezónní potřeby jako být FV v létě zdrojem pro klimatizace, vyšší nároky na chlazení strojů
a v potravinářství. V budoucnu, až budou účinné
akumulace a levné zálohy, tak mohou převzít i část
výroby od stabilních zdrojů. Současné uspěchání
však dělá pravý opak. Vytváří nevyužitelné přebytky
a nebo naopak výpadky kryté drahými paroplyny z
plynu z dovozu. Ceny se mění skokově a o desítky
procent s dopady na ekonomiku výroby i občanů.
Dobrá a pokroková technologie si své výsluní vždy
dobude sama bez dotací a o to více je pak stabilní,
než ta, co po ukončení dotací krachuje. EU udělala
chybu tím uspěcháním a bohužel pokračuje dál, ač
zbytek světa brzdí a vrací se k trhu bez dotací.
Honza Honza
23.3.2025 18:40 Reaguje na Břetislav Machačeklidé zapomínají na to, že situace v budoucnu bude jiná než nyní. Při celkové elektrifikaci, přechodu převážně na elektřinu bude spotřeba elektřiny extrémní, nárazová, nepředvídatelná a ani JE ani dráty vedení=distribuce tuto situaci nezvládnou. Musí být lokální zdroje. Když bude svítit slunce, tak se vše zvládne, ale co když svítit nebude?
Přitom i elektřina bude drahá, JE nelze na léto odpojit, jak by se jejich výstavba za bilion zaplatila? Budou muset jet i v létě. Majitelé FV v také budou mít problémy, budou muset své FV vypínat. Prostě bez akumulace to bude blázinec. Jediné řešení je to, co ekologové říkají, co lidi nechtějí= upravovat si spotřebu dle toho jak bude svítit slunce, nacházet využití elektřiny při přebytcích, bude to úplně jiné hospodářství.
Myslím, že nutností budou lokální akumulace, např. v zimě spalovat nekvalitní dřevo a vyrábět elektřinu. Mít bioplynky apod.
Viktor Šedivý
24.3.2025 12:26 Reaguje na Honza Honza(Nejdražší, nejméně spolehlivé, největší vliv na okolí.)
Něco jako vysoká pec v každé vesnici - ověřeno během Maova Velkého skoku vpřed.
Emil Bernardy
25.3.2025 07:32 Reaguje na Viktor Šedivýje to můj zdroj a sama si jej financuji nikoliv, že to je systémové řešení celospolečenské
Jaroslav Pokorný
26.3.2025 11:55 Reaguje na Emil BernardyPoznala moje manželka. Má byt v Praze v činžáku, v přízemí. A když se před domem ucpal odpad, začaly se jí splašky valit do vany a do záchodu. Ještě že "kanálníci" přijeli rychle.
Jaroslav Pokorný
26.3.2025 11:53 Reaguje na Honza HonzaDcera s rodinou na Novém Zélandě si také udělali smlouvu na elektřinu s firmou nabízející spotové ceny. A pak, když chtěli vařit, prát či něco podobného, honem na web, jaká je právě cena. Nevydrželi dlouho a přešli znovu na stabilní tarif.
Jaroslav Pokorný
26.3.2025 11:49 Reaguje na Honza HonzaVětšině zemí globálního jihu je válka mezi Ruskem a záp. světem zcela ukradená. Stejně tak jako by nás nezajímala nějaká válka mezi Bolívií a třebas Argentinou. Jak moc nás zajímala válka v Iráku, Afghánistánu či dokonce v Jugoslávii?
Viktor Šedivý
24.3.2025 12:27Radek Čuda
24.3.2025 14:29A skutečnost ...
https://www.skoda-auto.cz/novinky/novinky-detail/2025-01-15-skoda-auto-dodala-v-roce-2024-zakaznikum-na-celem-svete-926-600-vozu
Enyaq -2,6%, Octavia + 12,4 %, Fabia + 24,1 %
Na to musí být jeden fakt slušný exemplář lidského odpadu, aby veřejně takto lhal.
A zbytek článku je ve stejném duchu.
Radek Čuda
24.3.2025 14:35 Reaguje na Radek ČudaŽe by to bylo proto, že ta numera z 23 se Pomahačovi hodí víc, než ta z 24;-)))?
Celý průšvih s ruskými energiemi souvisí s narušením rovnováhy ve světě, právě těmito zelenými dekarbonizačními kroky, kdy zrušením jaderných elektráren v Německu, tlakem na zrušení tuzemských a evropských levných uhelných zdrojů jsme se stali doslova nahými před ruskými expanzivními choutkami.
Vypnutím těchto zdrojů, došlo k navýšení závislosti na ruském plynu a ruský režim mohl téměř beztrestně napadnout území, které chtěl připojit k Rusku a tak obnovit slávu SSSR. Byl to dokonce evropský záměr, že stabilním zdrojem po vypnutí jádra a zrušení uhlí, bude plyn z Ruska.
Co si němečtí či evropští soudruzi mysleli? Že Rus je hodný?
Že zrušením stabilních zdrojů bude nahrazeno levným ruským plynem, bez dalšího? A Rusko nevyužije této hlouposti k tomu, aby překročilo veškeré hranice, které by za existence našich stabilních energetických zdrojů silné hospodářsky vyspělé Evropy nikdy nepřekročilo?
OZE jsou nefunkční zdroje energie, které jsou nestabilní, nerovnoměrné a fungují na princip dotací, tedy bez nich jsou tyto zdroje ekonomicky nerentabilní a energeticky neefektivní.
Odstoupení od GD by pomohlo všem, kromě těch, kteří berou dotace na nerentibilní zdroje.
V textu je uvedeno:
".....Těžařům uhlí a provozovatelům elektráren, chemičkám vyrábějícím z ruského plynu hnojiva či továrnám těžícím z levné práce. Ti dnes ve velkém kontrolují média a sponzorují politické strany, a premiér Fiala s ekonomem Kovandou tak svým voláním po odstoupení od Zelené dohody reprezentují jejich zájmy."
Pane Pomahači, kde berete tuto rétoriku z 50.let postavenou na závisti a nenávisti? Hnojiva se budou vždy vyrábět z plynu a když to nebude z ruského, tak z nějakého jiného. Nejspíše opět z ruského, ale ten objede celou zemi a my ho koupíme jako ten zkapalněný za ceny nepoměrně vyšší.
Navíc vůbec nechápete, že zrušením efektivních výrob, dojde k jejich nenávratnému zničení. Postavit znovu na zelené louce ocelárnu, výrobnu hnojiv či těžařské technologie, není jen tak. Je to budované po generace. Marnotratnost a neúcta k práci lidí.
Lidé jako vy jsou nedoukové, destruktoři a neodpovědně nás zatahují do hospodářského balastu a do stavu, kdy budeme neschopni jakékoliv sebeobrany.
V neposlední řadě je třeba uvést, že celé CO2 pravděpodobně není vůbec příčinou GO, je to masivní odlesnění, které nám přinesli opět "přátelé zelené ideologie", kdy nastavením přírodních procesů a velebením kůrovce jako účastníka biodiverzity došlo k úhynu stovek tisíců hektarů vzrostlého živého lesa.
Pro opakování uvádím, že vzrostlý živý les je tvůrce klimatu, který má schopnost transformovat sluneční energii do výparu a tím stabilizovat teploty a chladit okolní krajinu. Právě ve slunečních dnech vidíme, že tento v pravdě přírodní a geniální proces chybí. Chybí vodní pára, chybí živé lesy v potřebném množství.
Vše co přinesla tato ideologie je antisystémové, neboť jde proti praxí ověřených postupů, tedy dochází k úplně chybným závěrům.
Jaroslav Pokorný
26.3.2025 12:04 Reaguje naVypnutím těchto zdrojů, došlo k navýšení závislosti na ruském plynu a ruský režim mohl téměř beztrestně napadnout území, které chtěl připojit k Rusku a tak obnovit slávu SSSR. ........
Dobře od r. 2010 sleduji marné snahy Putina vyzývajícího k dohodám o vzájemné bezpečnosti a hospodářské spolupráci. Jaké byly reakce? Pohrdavé odmítání, posilování nacionalistický až fašistických tendencí na Ukrajině, její vyzbrojování a podporování jejích protiruských postojů. Jak by asi reagovaly USA, kdyby třebas Čína něco podobného prováděla v Mexiku? Co by dělaly, jsme my, pamětníci, mohli zažít v r. 1962, kdy SSSR začal na Kubě instalovat své rakety, jako reakci na rozmístění raket USA v Německu a Turecku.
s v
27.3.2025 11:34 Reaguje na Jaroslav PokornýJestli my jsme si celou válku vlastně nevyrobili sami. Kdo zvolí sebedestrukci, tak si vždy nějakého destruktora přitáhne do života.
Přitom je třeba především neopouštět stabilní zdroje!!!! Co jde zachránit, tak zachránit!!! Odstoupit od elektromobility, kdo jí chce dělat, ať ji dělá, ale bez dotací jako svůj podnikatelský záměr.
Dát volnost podnikatelské sféře, aby mohla nastartovat své aktivity, zrušením všech byrokratických zelených úchyláren a to šmahem, snížit daně a tím nastartovat růst. Okamžitě začít zalesňovat, zrušit současné národní parky a přehodnotit všechna CHKO tak, aby opravdu chránili a nikoliv přinášeli šíření škůdců a dalších nesmyslů.
Ještě ke GD uvedu, že je zapotřebí přečíst nikoliv jednotlivé kapitoly, ale úvodní část, která znamená, že cílem našeho života bude budování bezemisní společnosti.
Hodnoty ducha jako je svoboda a demokracie budou nahrazeny výrobou bezemisní společnosti pod taktovkou bláznů.
Kdyby v roce 1989 někdo řekl, že něco takového bude možné za 30 let, nikdo by nevěřil.