https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/cerny-podhorecky-benettova-kdo-se-zastane-brezich-lani-v-np-sumava-vyjadreni-reditele-np-hubeneho-vs.odpovedi-profesora
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Černý, Podhorecký, Benettová: Kdo se zastane březích laní v NP Šumava? Vyjádření ředitele NP Hubeného vs. odpovědi profesora Bartoše

23.2.2022
V nedávné době jsme zaslali výzvu ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové s prosbou o zastavení lovu březích laní v NP Šumava. Otevřený dopis jsme zaslali také Ministerstvu zemědělství, kde jsme společně již před vydáním vyhlášky doslova prosili o změnu doby lovu v případě první věkové skupiny spárkaté zvěře. Vyhověno nám samozřejmě nebylo.
 
Náš dopis a následné články v tisku vyvolaly bouřlivé reakce mezi čtenáři. Většina z nich ovšem podporuje naši myšlenku zastavení lovu samic spárkaté zvěře do dvou let věku na území NP Šumava. Pro ty, kdož stále nejsou přesvědčeni o „správnosti“ našeho požadavku, uveřejňujeme odpovědi pana profesora Luďka Bartoše na naše otázky. Prof. Ing. Luděk Bartoš, DrSc. je profesorem na ČZU, odborník a specialista na biologii jelenovitých, především na etologii, fyziologii a genetiku.

Otázka č. 1 - Kdy může laň jelena evropského zabřeznout a s jakou pravděpodobností?

Odpověď: Vycházím z prvních studií, které se tím zabývaly a ty nálezy platí prakticky dodnes. Nenechte zmást okolností, že to je vesměs zkoumáno v souvislosti s farmami jelenů. Hlavním popudem bylo vědět co a jak právě při zakládání farem. První (výzkumná) farma byla založena ve Skotsku v Glensaugh, odkud ty první studie pocházejí. To zmiňuji jen proto, že některé odhady jsou z našeho hlediska postavené na datech v podmínkách, které bychom mohli klasifikovat jako dost chudé.

Nástup aktivity vaječníků u jelena evropského může nastat již ve 3 až 5 měsících života, tedy v kolouším věku (Daniel 1963). Kladení kolouchů ve věku jednoho roku je však jen velmi vzácné (Kay 1981).

To, jestli laň zabřezne, nebo ne, je dáno její minimální tělesnou hmotností v době říje. Ta se v Evropě odhaduje na 55 kg (Kelly and Moore 1978; Hamilton and Blaxter 1980, 1981). Tato kritická tělesná hmotnost se však může lišit populaci od populace. V přírodě bývají laně oplodněné většinou až ve věku 2,5 roku, ale v dobrých životních podmínkách až 80% laní zabřezne už v 16 měsících života (Daniel 1963). Pro nás je základní otázkou, co to jsou „dobré životní podmínky“. Pokud bychom srovnávali životní podmínky s podmínkami např. na Skotské Vysočině, jsou naše podmínky obecně dobré. Pokud se k tomu někde ještě přikrmuje, pak se tím podmínky dále zlepšují (Asher 2020). Na farmách se celkem běžně dosahuje fertilita téměř 100%. Fertilita dospělé laně je způsobena faktory, které ovlivňují obnovu kondice po zimní ztrátě na hmotnosti. V našich podmínkách lze nalézt lokality, kdy je ta zimní ztráta minimální, pokud vůbec jaká.

Otázka č. 2 - S jakou jistotou lze poznat, zda je mladá laň březí?

Odpověď: Moje osobní zkušenost člověka, který má k dispozici 50 kusů krotké jelení zvěře ve svém domovském ústavu posledních asi 35 let, je následující: Že je laň březí, se s jistotou dá poznat většinou až před porodem. Dnes, po zhruba čtyřicetileté zkušenosti s touto experimentální záležitostí, si osobně vůbec netroufnu říci, která laň březí není. Hlídáme každý rok porody (abychom kolouchy označili) a nesčetněkrát jsme se zmýlili, když jsme hádali, že máme po porodech, protože dosud nerodící laně na březost nevypadaly. Ale březí často ještě byly. S tím odhadem zahrnuji i našeho bývalého veterináře, který se na jeleny specializoval. Vlastně jsme mu dost věřili, byl o generaci starší, než jsme si dokázali, že to nepozná stejně jako my ostatní, byť se z počátku tvářil velmi přesvědčivě. Takže já bych se osobně spíš přikláněl k tomu počítat s tím, že většina dvouletých laní může být skutečně březí, aniž bychom to mohli kvalifikovaně odhadnout.

Otázka č. 3 - Kdy lovit březí laně?

Odpověď: To je spíš etická otázka a všichni víme, co se kolem ní u žen děje například v současném Polsku. Na internetu jsem si našel působivý titulek „Odkdy je interrupce vraždou?“ (u člověka)... Miniinterrupce nebo interrupce se v ČR provádí do 12. týdne, tedy do tří měsíců od početí, ze zdravotních důvodů až do 24. týdne. Za sebe si myslím, že ty tři měsíce embryonálního vývoje by měly být horní maximum.

Odpovědi na otázky jsme uveřejnili s laskavým dovolením Prof. Luďka Bartoše.

Ještě několik našich poznámek na závěr

Výkupní váhy mladých ulovených laní (věk 16 až 18 měsíců) ze Šumavy činily kolem 45 - 50 kg, bez hlavy a běhů, v živé váze měly kolem 60 kg, což stačí pro úspěšné zabřeznutí. Pokud budeme brát v úvahu vědecké práce, že při dobrých podmínkách zabřezne 80% mladých laní už ve věku 16ti měsíců, lze si dobře spočítat, kolik ulovených laní z celkového počtu 26 kusů v termínu 1.2- 15.5 mohlo být březích.

Smutné je, že MŽP nám doposud na náš otevřený dopis neodpovědělo. Stejně tak MZ. Zato se ozval ředitel NP Šumava Hubený s tím, že již v únoru lze poznat, zda je laň březí či ne. Ale jak to vlastně poznají v noci, když loví za pomoci noktovizorů a dalších pro ně povolených, jinak zakázaných způsobů lovu…? Domníváme se, že Správa NP a CHKO Šumava svým tvrzením a přístupem popírá vědecké práce, týkající se reprodukce jelena lesního, popírá i zkušenosti praktických odborníků - provozovatelů farmových chovů jelenů, oborníků, lesníků a myslivců. Nehledě na mysliveckou etiku.

Doufejme, že po přečtení textu od profesora Bartoše, paní ministryně Hubáčková a ředitel Správy NP Šumava Mgr. Hubený změní svůj postoj vůči lovení mladých laní ve věku 20 - 23 měsíců.

Daniel Černý, Radek Podhorecký, Pavla Benettová
reklama

 
Černý, Podhorecký, Benettová

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (75)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

23.2.2022 08:20
Je to prostě prasečina, ať si Hubený a NPŠ vykládá co chce. Už jsem to tu psal dříve, to jestli je laň v tomto věku březí nebo ne, nepozná nikdo.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.2.2022 10:44 Reaguje na Hunter
Je tu otázka ohledně březosti těch čiplenek ve stáří +16 měsíců. V článku je napsáno: "V přírodě bývají laně oplodněné většinou až ve věku 2,5 roku, ale v dobrých životních podmínkách až 80% laní zabřezne už v 16 měsících života (Daniel 1963)".
Nevzpomínám si kdy bych viděl na konci července samotnou laňku. Je to buď laňka s kolouchem, nebo lań kolouch a čiplenka. Řekl bych , že v dnešní době je ve věku do dvou let březích 99 % čiplenek. Ten odkaz je na práci z roku 1963.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.2.2022 10:02 Reaguje na Hunter
Na konci je odpověď. Ekologisti svými názory a činy popírají veškeré vědecké práce. Ekologismus je politikům popírající vědu.
Odpovědět
Ja

Jana

23.2.2022 09:15
Máte plnou pravdu. Jak si může NPŠ vytvořit svojí vyhlášku v rozporu s mysliveckou etikou. Kdo tady žije, tak to vidí, jak to tu vymlátili. Dříve tu byly louky plné zvěře, že jsme museli jet pomalu, aby nám některá nevběhla pod auto. NPŠ si stěžuje, že jim dělají škodu na porostech, tak ať jim dají nažrat. Když se zvěř nestáhne do jejich slavných obůrek, tak ta, co zůstane venku, hladoví. Když jsme prosili jednoho ze správců LS, aby nám dal krmení, že už naše zdroje došly, tak nám odpověděl, že neexistuje, že je to zakázané. Můj táta byl myslivec, tak to, co jim zvěř už nebrala v jejich honitbě, dal mně, abychom jim to tu dali. Říkají, že se v NPŠ nesmí střílet srnčí zvěř, ale ta zde také ubývá. Opravdu je nutné, aby systém péče o zvěř MŽP prověřilo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.2.2022 11:48 Reaguje na Jana
NPŠ si žádnou vyhlášku vytvořit nemůže a taky nevytváří. Je to vyhláška MZe.
Ostatní není problém si najít v předchozích článcích a diskuzích pod nimi, jsou tu z poslední doby nejméně dva.
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

23.2.2022 10:36
Takové svinstvo vůči zvěří nedovolil ani Císař pán, ani fašisti, ani komunisti. To jsme museli čekat na novou "demokratickou " vládu pod vedením Fialy.
Doufám, že takových hovad, které by střelili laň mimo dobu , kdy byla celá staletí hájena, nebude moc.
Odpovědět
Sv

Smrt vydrám

23.2.2022 15:17 Reaguje na Václav Hellebrand
Ty jsi chudák
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.2.2022 09:34 Reaguje na Václav Hellebrand
Pane Hellebrande, chtělo by to se uklidnit a začít více používat ten orgán kterému se říká mozek. Můžete mi prozradit co má s tímto společné Fiala a jeho nová vláda?
Jinak ano, za neetické svinsvo to považuji i já.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

1.3.2022 15:28 Reaguje na Václav Hellebrand
Vážený soudruhu! Premiér, který to dovolil byl Ing. Andrej Babiš! Tak nelžete!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.2.2022 11:45
A už zase ...

"Většina z nich ovšem podporuje naši myšlenku zastavení lovu samic spárkaté zvěře do dvou let věku na území NP Šumava."

... kua drát, co je tohle za pitomost? Buď je to špatně VŠUDE, a pak se to má taky VŠUDE zarazit, nebo nikde a pak je to mnoho povyku pro nic.

Já bych to chápal, kdyby vyznění článku bylo něco jako ... vyhláška stojí za pikaču, je to prasárna, ale než MZe novelizuje vyhlášku, tak ať to aspoň v těch NP Hubáčková zarazí novelizací nějaké té jejich Směrnice.

Tohle mi prostě přijde, jako když hlavní je udělat z Hubenýho hajzla a o tu zvěř zase až tak nejde.
Odpovědět
PM

Pavla Mohauptová

23.2.2022 11:56 Reaguje na Svatá Prostoto
To by to politiky a úředníky muselo toto téma zajímat. Na změnu vyhlášky se tlačí již těch několik let. MZe a MŽP se k tomu vůbec nevyjadřují. V článku je komentován příznivý postoj čtenářů oproti nezájmu paní ministryně, která doposud neodpověděla na zaslaný otevřený dopis. Jako by se tím vůbec nechtěla zabývat. A pak tu máte jisté ekology, kteří se snaží natolik snížit stavy zvěře, že nehledí na prostředky a způsob...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.2.2022 14:49 Reaguje na Pavla Mohauptová
Ale já tomu věřím a rozhodně netvrdím, že MŽP by s tím nemělo nic dělat, byť to samo o sobě není v jeho gesci ... myslím tu obecnou úpravu.

Na druhou stranu, já nejsem myslivec a už vůbec netuším, co vedlo MZe k tomu, že ve své vyhlášce tu změnu oproti předchozí úpravě provedlo. Nějaký důvod tam být musel. Ale já opět netuším, nakolik ty důvody jsou/nejsou liché.

A opět, nechápu, proč ventrovat primárně Hubáčkové a ne do Nekuly.

Prostě NPŠ a MŽP se tu stávají fackovacím panákem za něco, co má v prvé řadě řešit MZe, které ale za to překvapivě nikdo moc nekritizuje.
Odpovědět
Hu

Hunter

24.2.2022 10:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak samozřejmě že obecná úprava či změna vyhlášky není v gesci MŽP. Ale MŽP (Hubáčková) či ředitel Hubený (NPŠ) to mohou okamžitě zastavit nějakým interním nařízením. A osobně neznám honitbu, kde by se něco takového dělo. Jsme v malém českém rybníčku, takže by se to vědělo. Že se tak cíleně děje v NPŠ (asi aby se pak mohlo tvrdit, jak vlci zachraňují lesní porosty a jak nám ta bezzásahovost v NPŠ skvěle funguje) je víc než smutné.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.2.2022 15:25 Reaguje na Hunter
Nic proti, ale to je furt dokola. Vy píšete, že to myslivci nevyužívají ... ok, buďme realisté, valná většina z nich ne ... a že by to Hubáčková měla zarazit. Ok, why not. Mně by ale hlavně zajímalo PROČ tenkrát MZe tu vyhlášku změnilo.
On se od toho odvíjí i ten postoj MŽP ... prostě si mohou říkat, že snad na MZe nesedí blbci a že když to takto změnili, tak pro to muuseli mít nějaký pádný důvod. A oni by změnou Směrnice vlastně natvrdo řekli, MZe jsou pitomci, je to blbě, my to takto dělat nebudeme. Ehm ... takhle státní správa moc nefunguje.

Takže dotaz na vás, ale i do pléna ... PROČ došlo k té změně vyhlášky ze strany MZe? Jaké pro to byly důvody?
Odpovědět
Sl

Slovan

23.2.2022 17:03 Reaguje na Svatá Prostoto
Nepřijde to tak pouze Vám. Změnila se politická reprezentace, tak se toho určité kruhy snaží využít a zbavit se současného vedení NP, které jim evidentně leží v žaludku. Kdyby šlo těm lidem primárně o vyřešení problému, obrátí se, jak správně píšete, na MZe.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.2.2022 13:50
Byla nedávná výzva autorů Černého, Podhoreckého a Benettové adresována také MZe? Proč autoři tohoto článku doufají ve změnu postoje ministryni ŽP, když onen kritizovaný stav je podle zákona dovolen na celém území ČR a to vyhláškou, kterou může upravit jen MZe. Ministryně Hubáčková už projevila dobrou vůli tím, že úpravu vyhlášky připustila v případě shody ochránců zvířat a myslivců a je ochotna se o změně vyhlášky bavit společně s kolegy z ministerstva zemědělství.
Odpovědět
PM

Pavla Mohauptová

23.2.2022 18:54 Reaguje na Majka Kletečková
Ano, jak je uvedeno výše - na MZe proběhla jednání již dříve, na MŽP také, otevřený dopis byl zaslán i na MZe. Tady jde o to, že ty lovy tam probíhají právě teď. Než MZe svolí k úpravě vyhlášky, může dojít k odstřelu mnoha dalších laní. NPŠ spadá do gesce MŽP - ministryně může /mohla by obratem tyto lovy zastavit, bez ohledu na stávající vyhlášku.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.2.2022 21:56 Reaguje na Pavla Mohauptová
Prosím uveďte zdroj, ze kterého se dá zjistit datum, kdy byl otevřený dopis zaslán na MZe.
Byla ministerstvu zemědělství adresována i nedávná výzva autorů Černého, Podhoreckého a Benettové?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.2.2022 15:31 Reaguje na Pavla Mohauptová
"Než MZe svolí k úpravě vyhlášky, ..." ... a proč by s tím mělo mít MZe problém, když je to tak hrozně špatně? Pokud s tím MZe souhlasí, tak by to až tak trvat nemělo. A pokud s tím nesouhlasí, tak by bylo fajn vědět proč s tím nesouhlasí.

Tady se na MŽP prostě hází něco, co primárně není v jejich kompetenci, a chce se po MŽP aby vlastně nějak předbíhalo rozhodnutí resortu, v jehož kompetenci to je.

Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.2.2022 13:53
Pro info, zde je ona vyhláška, která lov březích laní nejen na území NP Šumava, ale na celém území ČR dovoluje legálně provádět.

323/2019 Sb. VYHLÁŠKA ze dne 29. listopadu 2019,
kterou se mění vyhláška č. 245/2002 Sb., o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu, ve znění pozdějších předpisů
MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ stanoví podle § 68 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění zákona č. 59/2003 Sb., k provedení § 42 odst. 2:
Čl. I
Ve vyhlášce č. 245/2002 Sb., o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu, ve znění vyhlášky č. 480/2002 Sb., vyhlášky č. 403/2013 Sb. a vyhlášky č. 343/2015 Sb., se za § 2 vkládá nový § 2a, který zní:
㤠2a
Od 1. ledna 2020 do 31. března 2025 se doba lovu stanoví pro dále uvedené druhy zvěře odchylně od ustanovení § 1 takto:
a) daněk skvrnitý - daněk od 1. července do 31. ledna a daněla od 1. srpna do 31. ledna s výjimkou uvedenou v § 2 odst. 1, zvěř do dvou let věku od 1. ledna do 31. prosince,
b) JELEN EVROPSKÝ - JELEN OD 1. ČERVENCE DO 31. LEDNA A LAŇ OD 1. SRPNA DO 31. LEDNA S VÝJIMKOU UVEDENOU V § 2 ODST. 1, ZVĚŘ DO DVOU LET VĚKU OD 1. LEDNA DO 31. PROSINCE,
c) muflon - muflon od 1. července do 31. března s výjimkou uvedenou v § 2 odst. 1, muflonka od 1. července do 31. prosince s výjimkou uvedenou v § 2 odst. 1, zvěř do dvou let věku od 1. ledna do 31. prosince,
d) sika japonský - jelen od 1. července do 31. ledna a laň od 1. srpna do 31. ledna s výjimkou uvedenou v § 2 odst. 1, zvěř do dvou let věku od 1. ledna do 31. prosince,
e) srnec obecný - srnec od 1. května do 30. září s výjimkou uvedenou v § 2 odst. 1, srna od 1. srpna do 31. prosince s výjimkou uvedenou v § 2 odst. 1, zvěř do dvou let věku od 1. ledna do 31. prosince,
f) kamzík horský - kamzík, kamzice a kamzíče od 1. října do 31. prosince.“.
Čl. II Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2020.
MINISTR: ING. TOMAN, CSc., v. r.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.2.2022 10:01 Reaguje na Majka Kletečková
No jo paní Kletečková. Tak jste si konečně doplnila znalosti a teď zbývá to pouze pochopit. Ono by stačilo odstranit ten § 2a. Nebo by šlo jej pouze upravit a to formulací " do jednoho roku". No a nebo, jak je to vnímáno většinou těch co hanlivě nazýváte lidolovci to prostě a jasně nedělat. To, že je něco povoleno ještě neznamená, že to musí být například i etické a musí se to dělat. Nesouhlasím s touto dobou lovu, nelovím. Vyhláška spoušť nemačká.
To ale vám těžko někdo vysvětlí. NP a současné bezzásahové ekovedení je pro vás modlou která nechybuje. Jak ale jde ta bezzásahovost s touto neetickou zásahovostí dohromady? Jen jedna otázka. Neměli by právě ochranáři z Národních parků mít více vyvinut takový ten ochranářský instinkt říkající co je v té ochraně přírody správné a co není?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.2.2022 12:19 Reaguje na Jarek Schindler
„No a nebo, jak je to vnímáno většinou těch, co hanlivě nazýváte lidolovci, to prostě a jasně nedělat.“

V životě jsem žádné lidi nenazvala lidolovci. To jste si mne s někým spletl. Už poněkolikáté.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.2.2022 07:46 Reaguje na Majka Kletečková
Hanlivý výraz "lidolovci" je ve velkém používaný vaší sortou lidí sdruženou pod hlavičkou ČSOP, Hnití Duha a dalších ekospolečků. Pokud tento výraz nepoužívate Vy sama, používají jej vaši soukmenovci. Ještě jsem od vás nečetl, že byste se proti tomuto výrazu ohradila. Beru to podle hesla "Neprotestuji tedy souhlasím".
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.2.2022 12:46 Reaguje na Jarek Schindler
Neprotestovat neznamená souhlasit.

Kdybych měla protestovat proti všemu, s čím nesouhlasím, tak bych neměla čas na aktivity, které jsou pro mne důležitější než protestování proti všemu, co se mi nelíbí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.2.2022 18:13 Reaguje na Majka Kletečková
Není to právě naopak? Kdo mlčí, souhlasí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.2.2022 23:48 Reaguje na Jarek Schindler
Na výraz "lidolovci" jsem narazila poprvé teprve včera - ve Vašem komentáři.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.2.2022 07:20 Reaguje na Majka Kletečková
Tak to vás tedy lituji. Dobře jste mě pobavila.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.2.2022 15:33 Reaguje na Jarek Schindler
"To, že je něco povoleno ještě neznamená, že to musí být například i etické a musí se to dělat." ... pokud to je neetické, tak by to nemělo být povolené. Pokud se něco nemá dělat, tak platí to samé. Navíc je to poměrně nová změna, tady co bylo důvodem, že byla takto přijata?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.2.2022 07:59 Reaguje na Svatá Prostoto
Neetické je to pro řadu myslivců. Učel je snižovat za každou cenu stavy zvěře a ti kterým zvěř vadí se na nějakou mysliveckou etiku moc neohlíží. Podle mě je to ale stejné jako například celoroční lov bachyně.
Pokud je otázkou změny zákon, musí projít nějakou rozpravou ve sněmovně. Vyhlášky takovou rozpravou ale pokud vím neprocházejí. Tady to je věc požadavku na vybití zvěře u nás a asi ústupkem MZ různým ochranářům , progresívnějším lesníkům atd. Tedy těm co by ten "lesní dobytek" nejraději rovnou vytrávili. To už jsem taky slyšel.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.2.2022 11:45 Reaguje na Jarek Schindler
Není o zákon, je to vyhláška, takže v zásadě stačí, aby Nekula na Těšnově zadal, podepsal a nazdar. Být na to potřeba zákona, tak to vůbec nemá smysl řešit ... myslím s očekáváním nějaké dohledné doby.

Že by MZe zrovna za Tomana zase šlo tak moc různým zeleným úchylům na ruku, to si fakt nemyslím. Ten důvod musí být jiný.

Etika je věc individuální. Mně třeba subjektivně to taky přijde eklhaft, ale já nejsem myslivec, nicméně někomu to tak nepřišlo. Jinak by to nebylo navrženo a schváleno. A taky je například otázka, zda se k tomu vyjadřovala třeba ČMMJ, ať již před přijetím vyhlášky, tak poté. A jako fakt nevím, ne že se snažím naznačit, že se na to schválně vykašlali.
Odpovědět
Hu

Hunter

24.2.2022 10:12 Reaguje na Majka Kletečková
Máte tam chybu Majko, žádná vyhláška lov březích laní nepovoluje, to je jen vaše překrucování a účelový výklad, povoluje pouze lov zvěře do 2 let věku.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.2.2022 15:39 Reaguje na Hunter
Já vím je to to takové hraní se slovíčky, ale ... ZVĚŘ DO DVOU LET VĚKU OD 1. LEDNA DO 31. PROSINCE, ... . Březí laně z toho nicméně nejsou vyjmuty, tedy vyhláška povoluje do 2 let lov všeho. Tedy i březích laní. Ty prostě tvoří podmnožinu toho "všeho".
Majka by tam měla chybu, kdyby tam bylo něco ve smyslu ... Zvěř do dvou let, s výjimkou březích laní ... to tam ale není.

Čistě technická poznámka, ne nějaká obhajoba čehokoli.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.2.2022 08:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Také jen technická poznámka. Že někdo něco považuje za neetické ještě neznamená, že je to nezákoné. Záleží na tom jak to kdo cítí a jak uvažuje. Bohužel, pokud převládne určitý názor tak ta vyhláška má sílu převálcovat tu etiku a nic na tom nezmění ani fakt , že se tou etikou řídí převážná většina lidí.
Nevím proč nejsou někteří lidé schopni pochopit, že se nemusí dělat vše co je zrovna povoleno?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.2.2022 11:52 Reaguje na Jarek Schindler
V některých případech byste měl samozřejmě pravdu, ale tady je to opačné. Tedy ne, že co není zakázáno, je povoleno, ale že to, co není výslovně povoleno, je zakázáno.

Tedy bych očekával, že příslušný orgán státní správy, zde MZe, vezme do úvahy i to etické stanovisko, resp. nějaké to "welfare zvěře". A pokud tomu tak není, tak by bylo zajímavé vědět proč.

A opět jsou to spojené nádoby ... pokud je to ok podle vyhlášky, tak by bylo logické, aby to bylo ok i podle Směrnice pro NP. A naopak. Přístup ke zvěři by přece měl být stejný jak v NP, tak mimo něj.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.2.2022 19:32 Reaguje na Svatá Prostoto
Ano mimo NP Šumava se laňky do dvou let věku v tuto dobu neloví. Potřebujete to ještě nějak jinak?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.2.2022 14:35 Reaguje na Jarek Schindler
Hmmm ... že je většina myslivců neloví, tomu klidně a rád věřím, Že se tak vůbec neděje, tomu nevěřím ani smykem, je vás těsně nad 90 tisíc a že všichni jsou Rychlé šípy, tomu tedy nevěřím ani omylem.

Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.2.2022 22:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Pan Schindler si zřejmě přeje, aby vyhláška povolující lovit březí laně do dvou let jejich věku platila i v budoucnu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.2.2022 07:17 Reaguje na Majka Kletečková
Ale vůbec ne. To zase asi paní Kletečková nahlížela do své věštecké koule, nebo odkud své "rozumy" bere.
Pan Schindler se řídí lety prověřenou dobou lovu která reflektuje biologické potřeby zvěře. Pan Schindler se řídí zdravým rozumem a je mu celkem jedno jak si zrovna řechtá úřednický eko-šiml. Potřebujete to přeložit ještě do vaší řeči, nebo vám to již takto stačí?
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

24.2.2022 08:19
Dobrý den,
Vše tesat do kamene a kameny postavit v každé honitbě. Dovede mi někdo vysvětlit proč se tato nemorálnost dostala do vyhlášky? Není to jen Šumava je to celá ČR a veškerá sparkatá zvěř plné srny, daněly, muflonky i bachyně....
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.2.2022 10:13 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Na to se asi budete muset zeptat těch co neustále mluví o přezvěření a chtějí zvěř vyloučit z našich lesů. Těch nemorálností a jiných paskvilů prosazovaných "ekology"do zákona o myslivosti bylo víc. Toto je vyhláška a ty se asi veřejně moc neprojednávají. Už jsem to nejednou napsal. Člověk přece nemusí dělat vše co je povoleno a samotná vyhláška spoušť nemačká. Co je v této věci ještě k zamyšlení je fakt, že za to ti "lovci" ještě berou zástřelné. Platí to stát. No a je to navíc přibližně model " Saské myslivosti" tolik u nás prosazovaný ochranáři.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.2.2022 15:41 Reaguje na Jarek Schindler
Jen dotaz ... jaká je defince té Saské myslivosti a je z něčeho zřejmé, že při její aplikaci je lov (i) březích laní do dvou let povolen?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.2.2022 08:13 Reaguje na Svatá Prostoto
Na to nejde odpovědět v několika větách. Lepší asi bude když si o tom něco najdete. Napříklsd : https://prosilvabohemica.cz/wp-content/uploads/2020/02/Sask%C3%BD-model-myslivosti-CZ-final.pdf
Podle mě je to pokus o likvidaci spolkové myslivosti na výrazné ploše republiky. A ano tento model k tomu vysloveně směřuje. Ony ty řeči o tom jak někdo všude dostane jen tak povolenku jsou poze řečmi které ale v reálném světě takto fungovat nebudou. Jinak lov laní do dvou let je v současnosti povolen ať je systém jakýkoliv. Ne všude se tím povolením ale řídí. Ovšem řídí se jim asi mnohde, kde to podle toho Saského modelu již přibližně funguje.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.2.2022 11:55 Reaguje na Jarek Schindler
No to jsem už kdysi četl, ale já tam prostě nevidím tu propojku mezi non-stop lovem zvěře do dvou let a právě tou Saskou myslivostí. Podle mne se jedná o dvě zcela odlišné věci, které spolu nijak nesouvisí.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.2.2022 18:43 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud nevidíte tak nevidíte. Pokud si nejste schopen z toho odvodit princip jednoho hospodáře, který určuje plán lovu a i to kdo bude lovit a nakonec i kdy bude lovit a to ještě s podporou zástřelného. Jde o princip a ten Saský model se v podstatě myslivosti v NP velice podobá. Samozřejmě s non-stop lovem to nemusí mít nic společného. To už zase záleží na cítění člověka který rozhoduje. No a pokud rozhodne tak jak v NP rozhodl.....Zbytečné pokračovat. Je to pořád dokola.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

28.2.2022 11:01 Reaguje na Jarek Schindler
Přezvěření například je kdy v mysliveckém združení Todně.NNěchov-Březí ca 1200ha je přibližně na 150 danků + další srnčí zvěř .Idealní stav zvěře v této krajině je odhadována na 1daněk na 80-90 ha + ostatní vysoká.Zbytek at si každý spočítá sám. Josef Valenta
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.2.2022 12:22
Zásadní problém je, že došlo ke změně vyhlášky 323/2019 Sb. ze dne 29. listopadu 2019. Hlavním viníkem je Toman, který ji podepsal. Jestliže je stávající vyhláška špatná, tak je potřeba ji změnit. V článku Černého, Podhoreckého a Benettové mi chybějí jakékoliv informace týkající se toho, jak apelují u Nekuly na MZe na změnu vyhlášky.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.2.2022 14:33 Reaguje na Majka Kletečková
oprava
ke změně vyhláškou 323/2019 Sb. dne 29. listopadu 2019
Odpovědět
re

regis24

25.2.2022 07:03 Reaguje na Majka Kletečková
Majko, ty jsi tupá jak příborová kudla. Už se to tady psalo opakovaně, ale tobě se zase zasekla jehla na gramecu a plácáš dokola pořád stejnou blbost. Změna vyhlášky o dobách lovu zvěře vznikla na základě hysterického nátlaku ekoteristů z Hnutí Duha pod vedením samozvaného experta veterináře Jarka Bláhy. Ty jsi taky blahostí chrochtala po jejím podepsání a těšila se jak bude vyhubena volně žijící zvěř. Jenže myslivci nejsou dobytek jako ochranáři v NP Šumava a březí matky prostě neloví. A aby byla ta pravda úplná - ochranáři v Krnapu jsou taky úplně normální myslivci a lov matek mají po novém roce zakázaný od ředitele. A přitom je to stejný NP jako ta Šumava. Takže chyba je ve vedení NP Šumava a na Mžp, nikde jinde. Kapiš, Majko?
Asi ne, že jo, zase bude gramec přeskakovat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.2.2022 12:07 Reaguje na regis24
Ale houby, primárně je chyba na straně MZe. To ta prostě je a s tím nic nenaděláte.

Pokud tedy nehodláte tvrdit, že všude je ten lov podle novely vyhlášky ok, jen na území NP, resp. NPŠ je to špatně.

A jak jsme přesvědčen, a je to i má zkušenost, že valná většina myslivců je v pohodě a jsou to slušní lidé, tak o všech to fakt neplatí. To si zase nebudeme nic nalhávat. Stačí si vzpomenout na toho borce se střeleným rysem v mrazáku:-))).
Odpovědět
re

regis24

25.2.2022 12:25 Reaguje na Svatá Prostoto
Můžu vědět tu konkrétní chybu na straně MZe? Pojmenujte to, to mě zajímá. Vyhláška o dobách lovu pouze stanovuje, od kdy do kdy můžu určitou zvěř lovit. Nikomu nic nenařizuje, neříká, že se v té době lovit musí. Stejně tak neříká, kolik se musí kde lovit. Toto si řeší uživatel honitby, v případě NP Šumava je to správa parku a MŽP.
A dále tedy odpovězte, proč v Krnapu je lov laní po novém roce vedením parku zakázaný? Platí pro ně stejná vyhláška, řídí je stejný zřizovatel - MŽP. Opravdu za to může vyhláška MZe o dobách lovu? Není to tím, že vedení NP Šumava a zaměstnanci kteří zabíjejí březí matky jsou prostě dobytek a jde jim jen o prémie k výplatě?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.2.2022 14:34 Reaguje na regis24
Nevím nakolik se to vámi v poslední větě uvedené děje, ale i pokud ano, tak platí obojí. Pokud totiž lov březích laní do jejich určitého věku prasárna, tak nemá být povolen nikde. Ani v KRNAPu, ani v NPŠ, ani na Kokořínsku a ani někde u Horní Dolní.

Vyhláška v tomto případě zastává úlohu obecné právní normy, Směrnice MŽP a nařízení ředitelů jednotlivých NP pak úlohu normy speciální.

Pokud tedy budeme za východisko brát to, že již zmíněný lov březích laní do 2r je špatně, a já nemám lautr nic proti!!!, tak by to měla primárně reflektovat vyhláška jako obecná právní norma. Směrnice/nařízení pak pouze v tom případě, kdy by platilo, že všude je to vlastně pohoda, ale jen na území jednoho či více NP je to špatně. Což tedy ...
Odpovědět
re

regis24

25.2.2022 17:20 Reaguje na Svatá Prostoto
Jestli umíte číst, přečtěte si tu vyhlášku. A zjistěte si jakou zvěř spárkatou je možno lovit od 1.1. do 31.12. Trochu vám napovím, že nikde se tam nic nepíše o laních, ať už březích nebo nebřezích. Vzhledem k tomu, že evidentně nemáte ani základní vzdělání z myslivosti, nerozumíte terminologii. Takže tady plácáte hlouposti, protože jste hlupák.
Píše se tam o zvěři do dvou let věku. Víte co je to "zvěř do dvou let věku"? A jak se ta zvěř pozná, v jakém čase má jaké zbarvení, stávaniště, chování? Víte kulový, ale psát blbosti vám jde.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.2.2022 14:10 Reaguje na regis24
Vyzvracel jste se tu hezky, ale nevypadlo z vás krom toho nic. Co se týče laní, s tím jste začal vy, jak v případě toho vámi zmíněného KRNAPu, tak tohoto ... "...zaměstnanci kteří zabíjejí březí matky."

Prostě nejste schopen věcně argumentovat ani vyvrátit, že základním problémem je souvztažnost jednotlivých právních předpisů. Tak tu děláte chytrýho myslivce, píšete jen ptákoviny v úrovni osobních urážek a to je vše.

S volem je škoda se bavit.-
Odpovědět
AM

Anežka M

1.3.2022 10:49 Reaguje na regis24
Prosím, a lobbujete stejně aktivně za zákaz celoročního lovu lišky? To jsou taky matky, ne? Střelit ocucanou fenu vám nevadí? Nechat její mláďata pomalu chcípnout hlady vám nevadí?

Nevadí, já vím. Protože nemá ty hezké bambi oči co laňka a žere vám zajíčky, žejo.

Běžte do p.dele s takovou etikou.

Až budete ke všem zvířatům, která jsou srovnatelným způsobem schopna pocitovat stres, smutek a bolest, a která je možno regulovat srovnatelným způsobem (aby mě tu zas někdo netrolil otázkami jak se např. zbavit hrabošů), přistupovat stejně, tak se můžeme o něčem bavit.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.3.2022 06:51 Reaguje na Anežka M
Ten hraboš snad není stejným (srovnatelným) způsobem jako liška schopný pociťovat stres, bolest? On snad není ve stejné třídě savců? Jinak se možná budete divit ale mnohým to vadí a tak v tomto období neloví ani ty lišky. Souhlasím, že podstatně humánější je vynorovat nejprve liščata a teprve potom ulovit dospělou lišku. Tento postup by potom mohl vyhovovat i vám. Nic "pomalu nechcípá hlady".
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.2.2022 18:53 Reaguje na Svatá Prostoto
Svatá Prostoto jste už opravdu jak kolovrátek Kletečková.
"Všude je ten lov podle novely vyhlášky ok, jen na území NP, resp. NPŠ je to špatně".
Odpověď je jednoduchá. Ne, je to právě naopak. Podle vyhlášky je ten lov OK jen v NP Šumava. Všude jinde to považují za špatné.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.2.2022 14:16 Reaguje na Jarek Schindler
"Všude jinde to považují za špatné."

Pokud to považují za špatné všude jinde, mají primárně usilovat o změnu vyhlášky. Což celou dobu tvrdím.

Jo, a čistě pro pořádek, když citujete, tak laskavě celé a pořádně ... "Pokud tedy nehodláte tvrdit, že všude je ten lov podle novely vyhlášky ok, jen na území NP, resp. NPŠ je to špatně."

Když z té věty vyseknete jen kus a ještě způsobem, který má vypadat, že tím "všude" ta dokriplená věta začíná ... s tím jděte laskavě někam.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.3.2022 06:38 Reaguje na Svatá Prostoto
Sice nevím co jsem podle vás nějakou zkratkou vytrhl z kontextu ale ať máte klid. Tak znovu.
Napsal jste :Pokud tedy nehodláte tvrdit, že všude je ten lov podle novely vyhlášky ok, jen na území NP, resp. NPŠ je to špatně.
No a já vám odpovídám, že špatné je to tam, kde se podle této vyhlášky doslovně loví. Tedy v NP. Tam kde se neloví, už z principu věci, nic špatného být nemůže. Náměstek, ochranáři nebo vedení parku by určitě oponovali, že tam kde se "neloví" se učinné nesnižují stavy zvěře. Vždyť ulovením takové laně ve dvacetijedna měsících jsem vlastně ulovil kusy dva a tím snížil to "nehorázné přezvěření" v národním parku. Jen mě napadá, jak dlouho již park na své rozloze myslivecky hospodaří? Jak se slučuje bezzásahovost se zasahováním lovem. Co tam budou v horizontu několika let žrát ti vlci a neměli by to být ti vlci co tam budou celoročně snižovat stav zvěře? Atd.
Takže, nemyslím si, že bych "vysekl" něco co by měnilo význam.
To že všude jinde považují za špatný lov březích laní znamená, že je prostě v tuto dobu neloví. Může se ovšem stát taková maličkost, že člověk potká zvěř zraněnou apd. a nemusí u mladé zvěře podstupovat martýrium povolování odstřelu této zvěře mimo dobu lovu. Navíc tu zraněnou zvěř již nemusíte zbovu potkat. Toto je jediné plus.
Odpovědět
PM

Pavla Mohauptová

25.2.2022 08:20 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Kletečková, v jednom článku není prostor pro to zmínit všechna naše jednání. Otevřený dopis jsme poslali paní ministryni a v kopii asi dalším 15 adresátům - MZe, R. Brabcovi, úředníkům z MZe, poslancům a všem, kteří se účastnili za minulé roky našich jednání na MZe a MŽP. Obratem odpověděl R. Brabec, že nasloucháme pouze jedné straně a mýlíme se. Vůbec nepochopil, že nám jde o princip, tj. o postavenou vyhlášku. Mimochodem, když se po vydání této vyhlášky ozvala ČMMJ, tak náměstek ministra zemědělství P. Mlynář řekl, že "teď jsme to vydali, tak to hned nebudem měnit"... (!!!) chápete to? A dále, sám P. Mlynář řekl, že kdo nepozná čiplenku/laňku od dospělé srny/laně, nemá co dělat mezi myslivci.... Když si ovšem přečteme vyjádření pana Bartoše, je zřejmé, že toto rozlišit s jistotou nelze, až po ulovení, dle chrupu a dalších znaků.... Myslím, že pro dokreslení situace je vše dostatečné. Pana Hubeného osobně neznám, kolega RP také ne. Jeho politické nebo finanční machinace neznáme mě osobně jsou jedno. Řešíme situaci ohledně zvěře, né vedení NPŠ. Dlouhodobě se zastáváme zvěře oproti ekologům, kteří by jí v přírodě nejraději neviděli. A vypadá to, že MZe zapomíná na definici v Zákoně o myslivosti, a to, že zvěř je národní bohatstvím státu... A v případě instituce jako je národní park je to o to smutnější. Přikládám celé znění emailu od pana Hubeného, udělejte si obrázek sama: "Zdravím, kolegyně,
ano, to máte naprostou pravdu. Každopádně znám ty kluky, kteří to u nás střílí, a nikdo z nich nechce zažívat ten obrázek, který je přilepený k dopisu. A kluci mi garantovali, že po zjevně těžké lani nikdo z nich nestřelí, protože už od února jsou dobře poznatelné."
Odpovědět
PM

Pavla Mohauptová

25.2.2022 08:23 Reaguje na Pavla Mohauptová
ještě jednou znění emailu pana Hubeného. Myslivci si jistě všimnou těch výrazů: "Zdravím, kolegyně,
ano, to máte naprostou pravdu. Každopádně znám ty kluky, kteří to u nás střílí, a nikdo z nich nechce zažívat ten obrázek, který je přilepený k dopisu. A kluci mi garantovali, že po zjevně těžké lani nikdo z nich nestřelí, protože už od února jsou dobře poznatelné. A máme dlouhodobý projekt na sledování jelenů, v jeho rámci jsem analyzovali i nějaké vagíny a skutečně žádná laň do 2 let věku nebyla březí."
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.2.2022 08:46 Reaguje na Pavla Mohauptová
Tak bohužel. Pokud pan p. Mlynář řekl, "že kdo nepozná čiplenku/laňku od dospělé srny/laně, nemá co dělat mezi myslivci" , tak já říkám, že tento člověk neví o čem mluví a je otázkou jestli má co dělat na tom ministerstvu. Ono snad jde právě o březost těchto čiplenek v období od ledna do konce května. No a pan Hubený? Žiji asi na jiné planetě protože u nás je většina těchto čiplenek na konci jejich druhého roku života březí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.2.2022 12:03 Reaguje na Jarek Schindler
Njn, ale furt je míč na straně MZe a ne MŽP. Mlynář je náměstek na Těšnově, ne ve Vrškách.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.2.2022 19:00 Reaguje na Svatá Prostoto
Je mi úplně jedno kde Mlynář náměstkuje. Jde spíš o to co pronesl a o tom jsem psal.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

28.2.2022 11:25 Reaguje na Jarek Schindler
Nejsem myslivec jsem jen obyčejný sedlák nemám flintu ani lovecký lístek,jsem jen 60letý dědek,který chová masný skot ale od mala jsem se pohyboval v krajině a dovoluji si tvrdit že mladou zvěř poznám. Je to věc zájmu každého myslivce. Vím,že jsou myslivci kteří nedokáží /většinou pro své stáří/vylézt na posed ale ti určitě střílet nebudou.Věřme vice těm,kteří v krajině žijí mají ji rádi a dokáží kvalifikovaně se rozhodnout.Stavím se plně za pana náměstka. Josef Valenta Něchov
Odpovědět
Hu

Hunter

28.2.2022 11:31 Reaguje na Josef Valenta
Pane Valenta, a posíláte březí krávy na jatka?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.3.2022 06:17 Reaguje na Josef Valenta
Ano, pan náměstek je denně ve styku s "divokou přírodou", denně se na rozdíl odemne potkává se "zvěří". proto asi dokáže kvalifikovaně rozhodovat a moudře radit.
Připojuji se k otázce Huntera. U vás posíláte na porážku březí krávy?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.2.2022 12:01 Reaguje na Pavla Mohauptová
Čistě technický dotaz ... ze strany MZe nebyla ČMMJ požádána o vyjádření/připomínky (neřeším teď formu) PŘED novelizací vyhlášky?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.2.2022 13:05 Reaguje na Pavla Mohauptová
Je třeba se obracet především na MZe, protože vyhláška 323/2019 Sb. z 29.11.2019 povolující lov březích laní do dvou let věku na celém území ČR je v jeho gesci. V článku Černého, Podhoreckého a Benettové mi chybějí jakékoliv informace týkající se toho, jak apelují u Nekuly na MZe na změnu vyhlášky.
Odpovědět
re

regis24

25.2.2022 17:22 Reaguje na Majka Kletečková
A hele, už je to tady, jehla na gramecu přeskakuje. Majko, jsi trapná.
Vedení NP Šumava a jeho zaměstnanci vraždí březí matky jen pro pár stokorun prémií. A ty to svádíš na bývalého ministra zemědělství? Hloupá jsi, skutečně hloupá.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.2.2022 19:13 Reaguje na regis24
Tady je asi jakákoliv snaha a vysvětlování zbytečné pane Regis24. Tak jak krávě asi nikdo nevysvětlí, že pastvina a cesta do kravína není celý svět, tak paní Kletečkové nevysvětlíte, že z toho celého území ČR se toto děje jen v bezzásahovém NP Šumava. Jo, není ochranář jako ochranář.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.2.2022 23:02 Reaguje na regis24
„regis24 25.2.2022 07:03 Reaguje na Majka Kletečková
Majko, ty jsi tupá jak příborová kudla. Už se to tady psalo opakovaně, ale tobě se zase zasekla jehla na gramecu a plácáš dokola pořád stejnou blbost. ...“

Před dvěma lety jste pane regis24 na ekolistu psal, že zatím máte zkoušky jen mysliveckého hospodáře, ale chystáte se na vyšší. Předpokládám, že už ty vyšší zkoušky máte. Svým kultivovaným projevem zde reprezentujete ČMMJ a ostatní myslivce.
Odpovědět
re

regis24

26.2.2022 07:35 Reaguje na Majka Kletečková

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
re

regis24

2.3.2022 09:53 Reaguje na Majka Kletečková

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JV

Josef Valenta

28.2.2022 10:36
Dobrý den. Zapomínáme na jedno jestliže byl povolen odstřel laní do dvou let muselo to mít nějaký důvod spíše jediný při nedostatku přirozených predátorů a nezásahu člověka při regulaci zvěře se zvěř přemnožila a páchá neúměrné škody a pakliže se toto stalo je třeba to úměrnou cestou řešit. Jsou to dvě misky vah které musí být vyvážené a pokud hospodář /správa NP/vidí a pokud dozorový orgán povolí /MZE/ nemámám proti tomuto opatření námitek. Jde o to najít nejlepší řešení. řešení dobrého hospodáře. Z vlastní zkušenosti vím,že silně přemnožená zvěř dokáže napáchat obrovské škody na krajině -mohu dát příklad ze svého okolí.Vyhláška určitě vznikala po zvážení všech pro a proti a já ji podporuji. Josef Valenta Něchov
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.3.2022 06:11 Reaguje na Josef Valenta
Nejprve byste si měl ujasnit pojmy a nezaměňovat je s dojmy. Pro NP není například MZE dozorovým orgánem. Ale to je celkem jedno. Důležitější je , že zvěř nepáchá obrovské škody na krajině. Zvěř páchá škody člověku, tedy Vám. Na krajině spáchal a páchá, historicky doloženo, největší škody většinou právě velkozemědělec. Jinak, je od té zvěře opravdu nehorázné, že spásá trávu kterou by mohl z pohledu dobrého hospodáře, spásat Váš dobytek.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist