https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-aktualizace-narodniho-programu-snizovani-emisi-cr-je-i-nadale-nedostatecna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Aktualizace Národního programu snižování emisí ČR je i nadále nedostatečná

17.12.2019
Je třeba, aby byla Česká republika proaktivní ve snižování své závislosti na těžbě uhlí a zaváděla plošné využívání obnovitelných zdrojů energie. Ilustrační snímek.
Je třeba, aby byla Česká republika proaktivní ve snižování své závislosti na těžbě uhlí a zaváděla plošné využívání obnovitelných zdrojů energie. Ilustrační snímek.
Vláda v pondělí projednala Aktualizaci Národního programu snižování emisí ČR. Zpráva uvádí, že Česká republika dodržuje stávající národní emisní stropy a klesá množství vypouštěných emisí. Ve skutečnosti jde o porovnávání aktuální ekonomiky s průmyslovou érou převládající na našem území až do 90. let. Vládou zmiňovaný pokles emisí nevyvolala dobrá klimatická politika státu, ale pád neefektivního a zastaralého průmyslu. Pravdou je, že od roku 2010 vypuštěné emise stagnují, v posledních letech dokonce mírně rostou.
 

V Národním programu snižování emisí navrhuje Ministerstvo životního prostředí snížení oxidů dusíku až o 5 000 tun ročně pomocí nárůstu užívání obnovitelných zdrojů. Problém ale je, že platný Národní klimaticko-energetický plán ČR požaduje navýšení obnovitelných zdrojů energie jen na 22 procent do roku 2030. Tento cíl je tak nízký, že nemotivuje k dostatečně rychlému využití obnovitelných zdrojů. Absurdní je, že se vláda ČR v tuto chvíli vzdává jakékoliv kontroly nad uhelnou elektrárnou Počerady, která produkuje kolem 5 500 tun oxidů dusíku.

Národní program snižování emisí ČR bohužel nepřináší ani dostatečný pokrok na lokální úrovni. Piráti v této oblasti navrhují opatření na omezení topení uhlím v lokálních topeništích. Zejména zvýšení daně z uhlí či možnost plošného omezení spalování uhlím tak, jak to má například sousední Polsko.

Je třeba, aby byla Česká republika proaktivní ve snižování své závislosti na těžbě uhlí a zaváděla plošné využívání obnovitelných zdrojů energie. Dle vědecké zprávy IPCC je nezbytné snižovat celosvětově emise minimálně o 7, 6 procent ročně. Piráti požadují, aby k tomuto snižování začala ČR také přispívat. Minulý týden se premiér Babiš v Bruselu zavázal k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. V souvislosti s tímto cílem poskytne Evropská komise až 100 miliard eur, tedy 2,5 bilionu korun, na sociální a hospodářskou obnovu regionů devastovaných těžbou uhlí. Pro Piráty bude zásadní, aby tyto ohromné prostředky byly v ČR využity efektivně a transparentně a současně pracovaly proti sociální nerovnosti ve zmíněných regionech.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

17.12.2019 13:15
Paní Balcarová, vy jste zákonodárkyně, máte tedy možnost zákony ovlivňovat.

OZE jsou státem podporovány zákonem 165/2012 Sb. i programem Nová zelená úsporám. Prosím, řekněte nám, co je třeba na této podpoře změnit, aby se OZE a úspory rozvíjely podle vašich představ a uhlí se mohlo co nejdříve přestat těžit.

Buďte, prosím, konstruktivně kritická! Na zákonodárce je prostě třeba klást vyšší nároky než na nazávazně diskutující občany.
Odpovědět
ig

17.12.2019 15:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Na levici ne, u té se neznalost předpokládá automaticky.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.12.2019 14:09
Omezení topení uhlím v lokálním topeništi by doslova "zařízlo" lidi na venkově. Ono je trochu rozdíl topit uhlím, plynem či elektřinou.Zatímco uhlím budu za sezonu topit v průměrně izolovaném domě za nějakých 15000,- , tak elektřinou nejméně za 40000,-, a to i při přímotopné sazbě. Plynofikace není všude. Navíc na vesnicích je více zima jak ve městech, a to se na topení projeví také. Topit uhlím není prohřešek, ale musí se to umět.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.12.2019 16:35 Reaguje na pavel peregrin
A pokud budu ládovat do kotle místo uhlí polena, bude to přibližně stejná práce a stát to bude třeba jen 10 000,-.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.12.2019 16:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano, pokud seženete laciné palivové dříví, jinak musíte ještě započítat práci s pilou, štípání, místo na dřevo apod.,ale i tak se spolu s uhlím dostaneme na nesouměřitelné hodnoty oproti ušlechtilému palivu.
Odpovědět
MM

Milan Milan

17.12.2019 18:23
Děláte si legraci. Aktuálně V Sedlčanech hořela 3 dny skládka nějakého elktroodpadu (především bakelity a plasty) a podle hygieniky naměřených hodnot žádné škodlivé látky do ovzduší neunikly. Ale někdo někde přičmoudí, snad, prý, údajně, spálí pet lahev a všichni se jdou po..srat .
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.12.2019 10:37
To už tu bylo: "Pětiletku splníme za tři roky". Prostě starého psa novým kouskům nenaučíš.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist