https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-betonovani-ricnich-koryt-je-prikladem-selhani-statu-pri-reseni-sucha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Betonování říčních koryt je příkladem selhání státu při řešení sucha

18.7.2020
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Visual hunt
Pokud chceme vzdorovat kritickému suchu a přívalovým dešťům, musíme krajině vrátit schopnost zadržovat vodu. Snaha o opětovné svázání a narovnání koryta Srbického potoka na Domažlicku je dalším odstrašujícím příkladem zastaralého přístupu ke krajině. Dnes jsem se přímo na místě setkala se zemědělcem, který v místě na svém pozemku hospodaří a na tuto skutečnost mě upozornil.
 

V minulosti brutálně zregulovaný Srbický potok, který se díky přírodním procesům sám a zdarma zrevitalizoval, začal letos na jaře státní podnik Povodí Vltavy narovnávat a břehy znovu zpevňovat pomocí kamenů. Zjistila jsem, že místní zabránili navrácení celého potoka do regulovaného stavu jen tím, že Povodí Vltavy nepustili na své pozemky. S prosazením přírodě bližšího řešení jim nepomohly ani úřady, které mají na starosti ochranu životního prostředí. Je smutné, že občané sami musí bojovat za to, aby jim stát zpátečnicky nereguloval vodní toky. Ministerstvo zemědělství má mnoho strategií na zadržení vody v krajině a proti suchu. Ale případy jako je tento, dokládají, že je není schopno aplikovat v praxi.

Piráti v červnu představili plán na boj s extrémními projevy změny klimatu Vodu řešíme teď, který zpracovává téma do konkrétních kroků a etap, co musíme udělat hned, do konce roku a v dlouhodobém horizontu. A právě jedním z kroků je můj pozměňovací návrh, jehož cílem je určit jasnou hranici mezi nutnou údržbou smysluplných staveb na vodních tocích, a naopak nesmyslném lpění na „údržbě“ v minulosti brutálně zregulovaných koryt, které díky přírodním procesům začaly opět plnit v krajině svou funkci. Tak jako tomu je i v případě Srbického potoka.

Tady najdete pirátský plán Vodu řešíme teď.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.7.2020 06:50
Zpevňování má smysl v místech, kde poškozuje majetky občanů. A to je všude, kde je nějaký vlastník hned vedle potoka.
Pokud ale majitelé břehů souhlasí s tím, že jim část jejich pozemků vezme velká voda, tak je to v pořádku. Soukromé vlastnictví je nedotknutelné.
Po povodni by Povodí Vltavy mohlo čelit žalobě na nečinnost, totiž na neúdržbu povodí potoka.
Odpovědět
Pa

PavelA

18.7.2020 09:18 Reaguje na Katka Pazderů
Máte pravdu,mít potok před barákem,tak ho taky napřímím ať se vyleje pod vesnicí do nějakého buřeniště...
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

18.7.2020 09:56 Reaguje na PavelA
Zpevnování koryt řečišt se provádělo i před nástupem KG a komunistů. A to nejen břehů ale i vodních brodů. Otázkou může být jakými prostředky toto zpevnování by se v 21století mělo provádět. U nás minulé zastupitelstvo problematcké úseky sanovalo levnější variantou podobně jako se to dělá u zvětralých skalních partií nad komunikaceli. To se ukázalo jako chyba. Takže nyní jsou tyto partie opatřeny zatravnovacími dlaždicemi, a zatím se to osvědčilo, už pět let. Paní politička DB, by se měla poučit jak se podobné stavy dělají v přímořských krajinách také už několik století. Příklady jsou viditelné i v Chorvatsku kam čechomoravané jezdí na prázdninové dovolené.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

18.7.2020 10:29 Reaguje na Katka Pazderů
Právě regulování a napřimování toků vede k povodńovým škodám a k suchu.Představte si silnici,která je rovná s novou asfaltkou,kde můžete jet s autem,co to dá.Tam i případná bouračka vypadá jinak. Ted´ si představte tu samou silnici,která je samá zatáčka,díra,zpomalovací hrb a td. Tam musíte jet pomalu a i případná bouračka nestojí často za řeč. Navíc je potřeba vnímat,že tok není jenom voda,kterou vidíme ale tvoří ho i voda,která teče v zemi pode dnem a v půdě kolem.V době dostatku tok vodou dotuje okolí a v případě nedostatku si ji bere zase zpět.Regulovaný,zahloubený tok funguje jako drenáž a odvodńuje široké okolí.Potom jsou všechny plánované,nákladné projekty jako jsou přehrady a pod. na houby. Petrův Zdar
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.7.2020 21:21 Reaguje na Jan Knap
"V době dostatku tok vodou dotuje okolí a v případě nedostatku si ji bere zase zpět."

Ale takové toky snad nechceme!? Když je všude hodně vody, tak ještě přidá, když je sucho, tak se postará, aby bylo ještě více sucho. Inu radost si počíst!
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

19.7.2020 22:15 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobrý den,

ano, takové toky nejenom že chceme, ale potřebujeme. Ono voda na povrchu totiž neznamená voda v podzemí. Do podzemí se musí nějak dostat, a přes zhutněnou podorniční vrstvu na polích to moc nebude. Ani přes narovnaná kamenem vyskládaná nebo vybetonovaná koryta to nebude, nebude to ani přes náhony plné jezů, které mají jezové zdrže plné bahna (= ucpaná komunikace mezi podzemní a povrchovou vodou). Bude to právě přes ty aspoň trochu přirozené vypadající a fungující toky, které fungují přesně takto:

"V době dostatku tok vodou dotuje okolí a v případě nedostatku si ji bere zase zpět."

Obáváte-li se toho, že přirozený tok stahuje vodu z okolí když je sucho, obávejte se 100x více toho, jak funguje zahloubený, srovnaný tok. Ten má totiž dno o metr, dva i více níž než ten tok přirozený, takže stahuje v okolí vodu o metr, dva i více než on.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.7.2020 22:06 Reaguje na Jan Knap
Bohužel už není všude možno mít tok samý meandr a určitě ne,
když prochází hustou zástavbou.Tam má opravdu zpevňování
břehů své opodstatnění.Taky se mi to nelíbí a pro ryby by mělo být dno alespoň upraveno poházenými balvany,kde najdou úkryty i při povodňové prudce proudící vodě.Jinak s vámi souhlasím o proudění vody pode dnem i v té půdě kolem,
pokud se ale nejedná o skalnaté podloží.V úzkých údolích
musí mít ale s ohledem na obyvatele v okolí tok profil
srovnaný a zahloubený tak,aby byl schopen přívalové
srážky zvládnout.S pohledu rybáře,či ochránce přírody
je to špatně,ale z hlediska obyvatel bohužel nezbytné.
Mnohde díky podloží nelze ani očekávat nějaké rychlé zasakování vody v případě přívalových srážek a to ani
v případě zádržných opatření nad obydlenou oblastí.
"Divokost"toku je limitována zástavbou,okolními komunikacemi a taky zájmy vlastníků okolních pozemků.Né každý zemědělec bude nadšen z rozlivu toku po jeho polích,loukách a zničení úrody.Zde by pak mělo dojít k výkupům takových pozemků a jejich uvedení do stavu retenčních opatření na toku.A nebo pak uvedené škody na úrodě díky retenční funkci
pozemku nějakým způsobem hradit.Nechtějme opět po někom,
aby se obětoval pro obecné blaho a měl svůj pozemek trvale
znehodnocen.Bohužel od některých citlivých břehových úprav
z minulosti se upustilo.Proti takzvanému baštování pomocí
dřevěných kůlů proplétaných vrbovým proutím,by snad nikdo
z ochránců přírody nic neměl.Na to už bohužel schází
pracovní síla a tak se bohužel používají méně citlivá
opatření.Pamatuji takto zpevněná koryta a dodnes tam
je vidět zbytky těchto kůlů.Břehy byly zpevněny kořeny
pravidelně seřezávaných vrb a kořeny ve vodě sloužily
rybám a rakům jako úkryty.Bohužel co bylo bylo a už
nebude,protože "nejsou lidi".Oni jsou,ale už pouze
mudrují z tepla kanceláří o tom,jak by mělo vše vypadat.
Odpovědět
MM

Milan Milan

18.7.2020 22:21
Lze předpokládat, že to nerozhodl nějaký úředník od stolu????, bez odborného posouzení nějakých "expertů". lede by ti experti podlehli argumentům PR politiků a přidružených úředníků pro bij se suchem, resp. pro čerpání dotací.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist