https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danieln-pitek-chceme-jit-jako-ovce-na-porazku-pod-vedenim-takovych-ovcaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Pitek: Chceme jít jako ovce na porážku pod vedením takových ovčáků?

8.11.2019
Pole nedaleko Slaného.
Pole nedaleko Slaného.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Daniel Pitek
 
Zatímco kolem sebe vidíme rozsáhlé a rychlé změny v životním prostředí a 11 000 vědců ze 153 zemí před prosincovou konferencí OSN vydalo výzvu politikům, aby bezpodmínečně a rychle reagovali na postupující klimatickou krizi, jednotlivé země přistupují k této zásadní hrozbě různým způsobem. Federální vláda Spojených států amerických ohlásila své odstoupení od pařížské klimatické dohody. Naštěstí velká část jednotlivých států federace má jiný názor a závazky vyplývající z pařížské dohody chtějí dodržet. Itálie jako první země na světě zavedla do výuky ve školách předmět o všem, co souvisí se současnou klimatickou krizí.

A co Česká republika?

Vláda České republiky verbálně bojuje se suchem a klimatickou krizí hrdinným způsobem. Čelní představitelé státu se fotí při víkendovém sázení stromů, sázení syslů, procházkách po rašeliništích a podobných akcích. Je to bohužel pouhá propaganda a populistický marketing mající za cíl obelhání občanů. Realita je však diametrálně jiná, jak konstatoval ve své zprávě i NKÚ.

V České republice se za vládnutí současné garnitury prolomily limity na těžbu hnědého uhlí na dole Bílina, tepelné elektrárny se místo uzavření prodávají do soukromého sektoru, který bude chtít vytvořit zisk při spalování uhlí bez ohledu na zhoršení stavu životního prostředí. Elektrárna Počerady, podle vyjádření Pavla Tykače dobře fungující veterán, při spalování hnědého uhlí produkuje 5,5 milionu tun CO2, stejně jako auta v celé České republice. Přesto Česká republika chce tuto elektrárnu Pavlu Tykačovi místo uzavření prodat.

Rozpadají se nám vlivem sucha a tepla smrkové lesní porosty po celé republice a my jsme za posledních třicet let snížily výměru smrkových porostů ve prospěch listnatých lesů o pouhá 4 %.

V zemědělství se místo adaptace naší krajiny na klimatickou krizi, přestože veškeré potřebné postupy známe, houževnatě držíme velkoplošného intenzivního způsobu hospodaření, který naopak dopady klimatické krize prohlubuje a vyhovuje pouze úzké skupině agrobaronů, kterým přináší zisky a vláda je jejich prodlouženou exekutivní rukou.

Česká republika má evropský primát ve velikosti vysychajících polí, kde výrazně degraduje erodující půda a člověk na některých plochách může vidět "zaokrouhlení zeměkoule", jako na moři.

Pole na snímku je nedaleko Slaného.

Chceme jít jako ovce na porážku pod vedením takových ovčáků?


reklama

foto - Pitek Daniel
Daniel Pitek
Autor je lesník a zemědělec.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (79)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

8.11.2019 06:37
Máte pravdu, nechci jít na porážku pod vedením lidí, kteří mají sice naprosto jasno v tom, že elektrárna se musí zavřít, ale netuší, jakou jinou elektrárnou ji tedy mají nahradit.
Odpovědět

8.11.2019 08:02 Reaguje na
A co takhle jí nenahrazovat? Jsme vývozci elektřiny...... vztávat igčko!
Odpovědět
ig

8.11.2019 10:09