Dušan Utinek: Lesy nebudou jen továrny na dřevo. Sláva!
Zkusme se podívat, co všechno by znamenalo přestat pohlížet na lesy jako na tu dřevovýrobu. I když žijeme v iluzi, že jde o továrnu, která jednak poskytuje výdělek většině obyvatel městečka, ale stará se i o jeho kulturní a sportovní vyžití. Jen tak mimochodem.
Aby bylo možné přestat pohlížet na lesy převážně jako na zdroj obnovitelné suroviny, je nezbytné změnit cíle lesního hospodářství. Hospodaření v lesích v souladu se zákonem o lesích vnímám jako soubor všech činností prováděných při péči o lesy, nikoli pouze jako zalesňování, těžbu dříví a jeho následný prodej. Už nyní nám zákon říká, že v lesích chceme také něco jiného než pouze pěstovat dřevo. Moc toho nedbáme.
Co pro nezbytnou změnu musíme udělat? Měli bychom konečně přestat pohlížet na ostatní užitky z lesů vedle produkce dříví jako na něco, co nic nestojí a máme na to všichni nárok. Není samozřejmost, že do lesů můžeme chodit, můžeme sbírat houby a borůvky, že nám lesy zadržují vodu, ovlivňují klima a jsou prostředím pro život řady různých živáčků či rostlinek a častokrát se v nich provádí bez náhrady vlastníkovi lesa myslivost.
Jinými slovy měli bychom pro naplnění vládních slibů přestat pohlížet na lesnictví jako na běžnou ekonomickou činnost, která si na sebe musí vydělat sama, přitom poskytuje řadu služeb celé společnosti a ještě vytváří pro vlastníky lesů a další subjekty zisk.
Stále převážná většina zdrojů na péči o lesy pochází z produkce dříví a jeho následného prodeje. Proto se prvořadá pozornost věnuje oné produkci dříví a její co největší ekonomické efektivitě. Je to logické, ale bohužel to vede k oslabení či zhoršení těch dalších užitků.
Náklady na jejich naplnění se v období úspor škrtají jako první, pokud se nepodaří na tyto činnosti získat prostředky z nějakého dotačního programu. Plyne nám z toho, že lesy přestanou být továrnou na dřevo, až si stát uvědomí, že poskytují společnosti spoustu dalších služeb zcela bez náhrady. A ještě jsou vlastníci lesů trestáni daní z nemovitostí za to, že ty lesy vůbec vlastní.
Financování lesního hospodářství především z prodeje dříví je jedním problémem k řešení. V návaznosti na to musí společnost zastoupená státem deklarovat, co chce na hospodaření v lesích podporovat. Zda chce podporovat soukromý zájem vlastníků lesů na produkci dříví, nebo různé „celospolečenské“ funkce lesů pro všechny. Zatím různě dokonale podporuje především produkční funkci a na ty ostatní už tolik nezbývá, respektive napřed se musí naplnit požadavky na produkci a na to ostatní, až zbude. Pořád jsou ostatní funkce brány jako samozřejmost, která se vždy projeví při „řádném“ hospodaření.
V návaznosti na to, co vlastně stát od lesů chce a očekává a co je ochoten podporovat, je nezbytné změnit zákon o lesích. O tom se v poslední době stále častěji mluví. Obávám se, že to není téma na jedno volební období. Je otázkou, zda bude pouze novelizován současný zákon se všemi přešlapy plynoucími z jeho tehdejšího věcného záměru. Stávající zákon o lesích byl vytvořen v 90. letech minulého století právě pro zabezpečení oné obnovitelné suroviny a za největší ohrožení lesů pokládá nezodpovědné vlastníky lesů, kteří si vytěží svůj majetek. Ne že by tyto případy nebyly, je ale diskutabilní, zda význam tohoto jevu je tak velký, aby bylo nutné nařizovat všem vlastníkům a lesníkům, co mají dělat, jaké dřeviny a jakým způsobem pěstovat a kdy je možné je těžit, aniž by stát jakkoli intervenoval do jejich následného zpeněžení.
Prostě, vypěstovals, co jsme ti nařídili, a teď si to prodej, jak chceš! My ti s tím pomáhat nebudeme.
Celý zákon o lesích je vytvořen pro pravidla tzv. hospodářských lesů, kdy lesníci pěstují lesy především pro produkci dříví a pokud chtějí v lese podporovat něco jiného, je nutné změnit kategorii lesa na les ochranný nebo les zvláštního určení a zde pak hospodařit dle udělených výjimek ze zákona.
Ale dosud panuje stav, kdy úředníci, kteří mají lesy na starosti, častokrát nechtějí vlastníkovi vyhovět v žádosti o jiný účel péče o jejich vlastní lesy, tudíž ten ani nemůže požádat o potřebnou výjimku. Kdyby se do konce volebního období přihodilo, že příslušné orgány státu změní své skálopevné přesvědčení, že lesy máme proto, abychom měli dřevo, bylo by to záslužné.
Jen jestli jsou takového myšlenkového obratu schopni. Zatím vláda něco hlásá a příslušní naplňovatelé tohoto zadání dělají pravý opak. Uvědomělejší vlastníci lesů by se, v případě realizace této potřebné změny v činnosti správních orgánů, mohli v klidu věnovat naplňování různých funkcí lesů pro celou společnost namísto boje s úředním šimlem či obcházení zákona o lesích.
Změna je potřebná především ve vyvážení soukromého a veřejného zájmu na lesích, čili legislativně oddělit produkci jako zájem vlastníka od ostatních užitků z lesů, které jsou zájmem celé společnosti. Na základě formulace veřejného zájmu na lesích je potřeba vytvořit nový zákon o lesích, po němž se už dlouho volá. V návaznosti na tomto veřejném zájmu, jinak na veřejně prospěšných funkcích lesů, vytvořit systém podpory hospodaření v lesích.
Aby se to šetrnější a přírodě bližší a pro všechny přínosnější hospodaření konečně vyplácelo a z pohledu krátkodobé ekonomiky na tom nebylo hůře než smrkové plantáže i v nevhodných podmínkách. Čili je potřeba změnit lesnický ideál spočívající ve vypěstování co největšího množství silného, dlouhého a rovného dříví a současně řadu dalších dnes neotřesitelných zásad lesního hospodářství.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (21)
Radim Polášek
3.11.2022 08:21JJ, rudý socialismus majitelům lesy vzal a potom majitele vyhnal a na těch lesích nechal pracovat své socialistické pracovní síly. Zelený socialismus majitelům lesy taky postupně bere, ale majitele na tom jim ukradeném majetku nechává dělat dál. Zatím.
Michal Uhrovič
3.11.2022 08:29 Reaguje na Radim PolášekJiří Svoboda
3.11.2022 08:561. Těžba kvalitního dřeva a jeho dostupnost na trhu je celospolečenský zájem, navíc je to nejefektivnější způsob jak dostávat CO2 z atmosféry.
2. Proč by dobrě obhospodařovaný hospodářský les s dobrou výtěžností nemohl velmi dobře plnit i jiné společností vítané funkce? Proč jsou tyto atributy dávány autorem do kontrastu/sporu?
Břetislav Machaček
3.11.2022 09:36napáchala a páchá obrovské škody nejenom v lesích, ale i jinde. Fungující
hospodaření se ideově likvidovalo v očekávání zázraku, který se nekonal.
LČR byly zbaveny vlastních pracovních čet a velkého množství revírníků,
kteří měli k lesu vztah a nebyli jako nyní pouhými prostředníky mezi
lesem a ekonomickým aparátem LČR nutícím je vytvářet nereálné příjmy.
Než se zbavit za pár korun souší samotěžbou, tak byla dlouho zakázaná
a souše draze vytěžila firma, která je nabízela k otopu za neprodejnou
cenu. Svůj díl na všem mají i výběrová řízení na těžbu při kalamitách,
kdy se zásah oddaloval i díky napadení rozhodnutí neúspěšnými uchazeči.
Kůrovec se úspěšně množil a přednostně se těžily mrtvé souše před těmi
aktuálně napadenými stromy. Dominový efekt pokračoval a totéž, ale pouze
z jiných důvodů se dělo v rozparcelovaných soukromých lesích, kde 1 ha
měl i několik vlastníků. Než se je podařilo oslovit a oni zareagovat,
tak už kůrovec les sežral a přeletěl k sousedům. Ano, sucho mu pomáhalo
zkázu rozvíjet, ale při absenci prevence a pozdním zásahům to už byla
pouze poslední kapka. Upínat se dnes k omezování efektivity hospodářského
lesa je nový trend, který nebere do úvahy budoucnost, kdy bude klesat
zájem o ruční práci potřebnou pro budoucí výběrovou těžbu ve smíšených
různověkých lesích. Monokultury jsou sprostým slovem i při šachovnicovém hospodaření, kde monokulturní malé celky střídají jiné a je možné je
těžit strojně bez poškození okolí. Ruční práce prodraží i palivové dříví
a to nehovořím o řezivu ze smíšeného lesa. Různověký smíšený les nebude
o rovném bezsukovém dříví, ale o sukovatých velikánech a o neduživých
pokroucených stromech mezi nimi. Pro oko ekologa, kterého ekonomika
lesa nezajímá to je nádherný pohled, ale pro vlastníka, kterého les
živí pohroma. Dojde tak možná i na zisk z lesa za něco jiného, než dřevo.
Majitel možná zpoplatní vstup, houby, lesní plody a stát mu bude platit
za jinou, než hospodářskou funkci lesa, když mu zakáže v něm efektivně hospodařit. A jsme zase u dotací a opět, kde je vzít? Nezdá se vám, že
se to s těmi dotacemi už přehání? To už budeme dotovat úplně vše, čemu
znemožníme efektivně hospodařit z ideových důvodů ?
Petr
3.11.2022 16:26Jiří Svoboda
4.11.2022 11:45 Reaguje na PetrJiří Svoboda
5.11.2022 09:37 Reaguje na Jarek SchindlerJelikož se každý bude chtít mít co nejlépe, bude se chovat ohleduplně k planetě, jinak ho to přijde draho.
Jarek Schindler
5.11.2022 13:05 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
6.11.2022 18:22 Reaguje na Jarek SchindlerZjevně vám ten současný dotační bordel, na který všichni doplácíme, vyhovuje.
Asi nejste ochoten/schopen připustit, že pracovat a něco vytvořit může poškozovat planetu velmi rozdílně.
Dalibor Motl
4.11.2022 08:06Slavomil Vinkler
4.11.2022 18:44 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
5.11.2022 06:58 Reaguje na Slavomil VinklerJakub Graňák
7.11.2022 08:52 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
7.11.2022 13:30 Reaguje na Jakub GraňákJarek Schindler
4.11.2022 19:44 Reaguje na Dalibor MotlHonza Honza
5.11.2022 13:34Bude-li zavodněná, různorodá krajina, bude odolnější, nebude vyžadovat tolik peněz na péči. Dojde ke snížení CO2, ochladí se krajina.
Platí to i ve stavebnictví- zachycování dešťové vody, zelené střechy.
V tomto směru by měli ekologové působit, ne zakazovat topení dřevem, spalovací motory, nesmyslné nulové emise u rodinných domů- to je skutečné omezení lidí, ne inteligentní lesnictví a zemědělství.
Nebudeme-li topit dřevem, přibude jaderných elektráren a jaderného odpadu, emisí z výroby a likvidace baterií u fotovoltaiky a je to cesta z bláta do louže. Lepší je rozumný, přirozený přístup a postup, ne nepříjemné zákazy a příkazy lidem, kteří pak ekology opovrhují.
Jarek Schindler
6.11.2022 09:00 Reaguje na Honza HonzaViktor Šedivý
6.11.2022 17:08 Reaguje na Honza HonzaViktor Šedivý
6.11.2022 11:56Ale jinak lesnictví samozřejmě je především běžná ekonomickou činnost, která si na sebe musí vydělat sama a musí vytvářet pro vlastníky lesů zisk.
Pokud si na sebe nevydělá, zajde.
Anebo bude vlastníkům lesů platit někdo, kdo bude velmi ziskový a to zejména díky existenci lesa. Jenže mám obavy, že poté, co ze země vyženeme všechnen průmysl, zejména páteřní automotive, nebude už koho podojit.